Předchozí
1 z 5
Další

Dálnici D4 přibývají nové kilometry

Dostavba dálnice D4 míří do finále třetí stavební sezony.Dostavba dálnice D4 míří do finále třetí stavební sezony.Zdroj: Archiv Via Salis

Přímo před očima roste řidičům dálnice D4. Stavba postupuje v rekordním tempu. Na celé trase nového 32 km dlouhého úseku dálnice D4 z Příbrami do Písku denně pracuje více než 1400 lidí i strojů. A na přelomu listopadu a prosince mohlo sdružení Via Salis, které dopravní tepnu formou projektu PPP staví a bude následujících 25 let i provozovat, ohlásit zdárně dokončenou etapu. Auta už jezdí po nově dokončeném úseku u Milína, z obce se sem přesunul hustý provoz a řidičům odpadla zdlouhavá objížďka. Od 1. prosince je pro veřejnost také znovu zpřístupněna odpočívka Buk (čerpací stanice EuroTank), ke které bude umožněn příjezd od okružní křižovatky stejně, jako tomu bylo před jejím dočasným uzavřením.

Dokončená je i oprava povrchu vozovky v pravé části dálnice ve směru od Prahy v úseku od Mirotic ke křižovatce Nová Hospoda. Opět také funguje EXIT 84 na Plzeň a Strakonice, který byl kvůli rekonstrukci od léta zavřený. V současné době se pracuje také na stavbě dálničních odpočívek u Krsic a operačního centra u křižovatky Lety. Vznikne zde čerpací stanice společnosti Shell, která vyhrála výběrové řízení, se zázemím, parkovištěm či restaurací Burger King.

Hotovo je již 80 procent veškerých prací. Většina ze čtyřiceti mostů a přemostění už je minimálně ve fázi hrubé stavby. D4 bude hotova v prosinci 2024

Dostavba dálnice D4 míří do finále třetí stavební sezony.
Stavba D4: Objížďka přes Milín končí, řidiči vyzkouší nový kus dálnice

Remarovna už čeká na první obyvatele

Remarovna brzy přivítá první obyvatele.Remarovna brzy přivítá první obyvatele.Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová a Archiv investora

Jedním z nejsledovanějších developerských projektů posledních let v Písku je nový bytový dům v Pražské ulici. Vyrostl v proluce na místě bývalé strojírny a slévárny Remar založené roku 1887 a během ledna přivítá své první obyvatele.

Remarovna, která se nachází ve vnitrobloku mezi píseckými ulicemi Pražská a V Portyči, nabízí celkem 56 bytů všech velikostních kategorií od 1+kk až po 4+kk. Prodej se spustil zhruba ve stejné době, kdy začala výstavba domu, a během několika měsíců byla podle investora většina bytů pryč.

Remarovna brzy přivítá první obyvatele.
Místo slévárny bytový dům. Remarovna v Písku brzy přivítá první obyvatele

Vlakové nádraží pořádně prokouklo

Vlakové nádraží v Písku je po rekonstrukci.Vlakové nádraží v Písku je po rekonstrukci.Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová

Letos skončila i téměř tři roky trvající rekonstrukce hlavní budovy vlakového nádraží v Písku. Nádražní budova má zpět svou historickou podobu a zároveň nabízí modernější a komfortnější zázemí pro cestující. Rekonstrukce za téměř 66 milionů trvala 898 dnů, tedy podstatně déle, než se původně počítalo. Stavebníci se museli vypořádat s celou řadou nečekaných překvapení.

Rekonstrukce zahrnula úpravu a zateplení fasády a její doplnění o ozdobné prvky, vyměnila se okna a dveře a budova dostala novou střechu z alpské krytiny. Místo přístavku vzniklo parkovací stání, chodník a zatravněná plocha. V přízemí došlo ke změně dispozic včetně přesunu veřejných toalet. V nové odbavovací hale vznikly nové pokladny pro dva dopravce a zázemí pro zaměstnance. Obnovou prošla i dopravní kancelář. Cestující mají k dispozici nový informační systém. V prvním patře se zrekonstruovaly bytové jednotky a podkroví budovy.

Na rekonstrukci nádraží by měla v blízké době navázat oprava nástupiště, které se má stát bezbariérovým, a úprava přednádražních prostor.

Otevření nádražní budovy v Písku po rozsáhlé rekonstrukci.
Rekonstrukce nádražní budovy v Písku je oficiálně hotová. Na řadě je nástupiště

Znovuzrozené dopravní hřiště u Václava

Dopravní hřiště u Václava je v provozu.Dopravní hřiště u Václava je v provozu.Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová

Roky pustlo, teď už se po něm opět prohánějí děti. Řeč je o píseckém dopravním hřišti u Václava. 2. července se po dlouhých letech opět otevřelo veřejnosti. Městu se podařilo koupit a zrekonstruovat roky zanedbaný a opuštěný areál od Automotoklubu ČR.

I když se cena 11,5 milionu korun některým zdála vysoká, vesměs veřejnost koupi a hlavně znovuotevření dopravního hřiště kvitovala. Dopravní hřiště budou provozovat Městské služby Písek. V nabídce má šlapací motokáry a jízdní kola.

Dopravní hřiště u Václava je v provozu.
Dopravní hřiště u Václava je v provozu. O motokáry byl první den velký zájem

Průchod pro parádu, už ne pro ostudu

Průchod z Velkého náměstí do Palackého sadů je opět otevřený.Průchod z Velkého náměstí do Palackého sadů je opět otevřený.Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová

Od pátku 13. října mohou lidé v Písku opět využívat průchod mezi Velkým náměstím a Palackého sady. Volal po zásadní opravě. Kvůli ní město koupilo o domy, pod kterými oblíbená zkratka vede a nyní opět nemovitosti s příslušným věcným břemenem prodává.

Během akce za téměř tři miliony korun se opravily stěny, klenby a podhledy, instalovala se nová svítidla, vyměnily vitríny i výplně dveří. Položila se také nová dlažba a střešní krytina nad rovným stropem ve středové části pasáže. Je zde nainstalovaný kamerový systém.

Průchod z Velkého náměstí do Palackého sadů je opět otevřený.
Průchod z náměstí do parku je opět otevřený. Podívejte se, jak prokoukl