Trojnásobný nárůst uživatelů toluenu a dalších těkavých látek evidují za loňský rok písečtí strážníci. Na veřejnosti chytili téměř sto lidí.
„Čichači" toluenu se vrátili do parků a ulic v Písku ve velkém po několik letech. „Potkávám je dost často.  Mám z nich strach, takže jdu radši hned pryč. Strážníky jsem nikdy nevolala," podotkla osmnáctiletá studentka píseckého gymnázia Kristýna Bártová.

Strážníkům se povedlo ve spolupráci s odborem sociálních věcí uživatele toluenu vytlačit z veřejných prostranství. „Když jsme je chytili, dali jsme podnět na odbor, kde jim potom sáhli na sociální dávky. Tato agenda ale přešla na úřad práce, kde na to nemají tolik času," vysvětlil jednu z příčin návratu „čichačů" velitel městských strážníků v Písku Jan Liška.

„Domluvy v těchto případech  nefungují. Zabíral právě jen finanční postih," doplnil velitel. V roce 2012 přistihli strážníci uživatele toluenu v 31 případech, loni v 97. „Pozorujeme, že s touto omamnou látkou začínají už teenageři, pro které je to dostupná droga. 
V takových případech vše hlásíme na  odbor sociálních věcí," doplnil Jan Liška.

Strážníci za loňský rok uložili blokové pokuty za 1,04 milionu korun.

Další statistická čísla najdete ve čtvrtečním Píseckém deníku.