Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Českobudějovický Mattoni půlmaratonČeskobudějovický Mattoni půlmaratonZdroj: Deník/ Petr Hřídel

Dokud se tančí
Kdy: pátek 2. června od 20.30 h
Kde: Areál Památníku Jana Žižky v Trocnově
Proč přijít: Divadelní představení žen z Ženského amatérského spolku Homole o tom, že to nejlepší, co se může člověku ve stáří přihodit, je zůstat mladý. Ale ne vždy se to povede. Režie: Stanislava Kočvarová

Mattoni 1/2Maraton
Kdy: sobota 3. června od 19 h
Kde: start a cíl náměstí P. Otakara II. v Budějovicích
Proč přijít: Běžecký svátek! Už pojedenácté se v centru města sejdou davy běžců a fanoušků. Na startovní čáru se postaví 3600 běžců. Mezi ostatními závody má výsadní postavení v počtu lokálních běžců. Víc než 40 % účastníků je z jižních Čech.

Setkání rodáků v Nesměni
Kdy: sobota 3. června od 11 h
Kde: v obci Nesměň
Proč přijít: Setkání rodáků, školáků, občanů a přátel Nesměně. Na program je průvod s hudbou, vyznamenání dobrovolných hasičů, taneční zábava, výstava historických fotografií školy, obce a obyvatel v budově, historických plánů místních stavení a budov, prezentace trofejí mysliveckého sdružení z místní honitby. Pro děti bude dskákací hrad, pletení vojenských náramků, airsoft a střelnice. Hasičská zbrojnice otevřená od 11 do 13 h.

Celostátní setkání sběratelů
Kdy: sobota 3. června od 7 do 11 h
Kde: budějovický DK Metropol, komorní sál
Proč přijít: Klub sběratelů České Budějovice pořádá další všesběratelskou burzu. K výměně, nákupu a prodeji veškerý sběratelský materiál. Výprodej poštovních známek, odznaků, použitých filatelistických zásobníků, zápalkových nálepek.

Hornické slavnosti
Kdy: sobota 3. června, od 9.30 do 22 h
Kde: Farská louka v Rudolfově
Proč přijít: Historický šerm, tanec, lidová tradice, ukázka řemesel, škola žonglování, muzika, řemeslný trh, rýžování zlata, ražba památeční mince, historický kolotoč, hry pro děti.

Prachaticko

Pivovar v Prachaticích.Prachatický pivovar zve na návštěvu.Zdroj: Archiv Pivovar Prachatice

Noc kostelů
Kdy: Pátek 2. června od 16.30 do 23 hodin
Kde: Kostel sv. Jakuba Většího, Prachatice
Vstupné: zdarma
Proč přijít: Duchovně kulturní program v Kostele sv. Jakuba Většího Těšit se můžete na slovo mluvené, hudební vstupy a komentované prohlídky interiéru kostela, kostelní věže a zvonů. Připojit se můžete i k modlitbě za město. Mezi 16.30 až 23.00 se tedy můžete těšit na prohlídky, večerní pohled z věže, hudební vstupy Chrámového sboru, dětské scholy, sboru Maraveja, Klarinetového souboru Prachatice a na vystoupení tanečního oboru při ZUŠ v Prachaticích. Od 16.30 zveme především rodiny s dětmi na pátrací stezku nejen v kostele a ve věži. V rámci Noci kostelů bude možnost návštěvy kaple sv. Jana N. Neumanna a jeho rodného domu, a to od17:00 - 18:00 a 19:00 – 22:00 hod.

Den otevřených dveří pivovaru
Kdy: Sobota 3. června od 14 do 22 hodin
Kde: Pivovar Prachatice
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Mimořádný pivovarský den. Den otevřených dveří plný lokálních produktů, ochutnávek, piva a hudby.

Českokrumlovsko

Klášter Zlatá Koruna.Klášter Zlatá Koruna.Zdroj: Deník/ Zuzana Kyselová

Noc kostelů 
Kdy: pátek 2. června, od 18 do 21 hodin
Kde: Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zlaté Koruně
Vstupné: Dobrovolné
Proč přijít: Noc kostelů nabízí možnost v noční atmosféře navštívit klášter a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Těšit se můžete i na varhanní koncert. Program: 18 - 19 h varhanní koncert (Karel Haymann - varhany, Václav Janovský - tenor), 19 - 21 h speciální prohlídka na různých místech kostela (komentovaná prohlídka kostela, sakristie, betléma, varhan, zvonů, duchovní slovo a slavnostní zakončení).

Den dětí v parku
Kdy: Sobota 3. června, od 10 do 15 hodin
Kde: Městský park Český Krumlov
Proč přijít: Pro děti bude připraveno 11 tematických stanovišť plných her a zábavy. 1. stanoviště: Policie ČR - stanoviště se nachází na dopravním hřišti u DDM a v prostoru pod mostem. Seznámíte se s kriminalistickou technikou, vyzkoušíte si odběry daktyloskopických stop prstů, prohlédnete si služební motocykl dopravní policie i vozidlo s radarem, seznámíte se s prací kynologů, vyzkoušíte si "opilé brýle" - simulace požití alkoholu, omamných látek, děti získají drobný dárek. 2. stanoviště: Hasičský záchranný sboru Jihočeského kraje - stanoviště na parkovišti u DDM. Uvidíte cisternovou automobilovou stříkačku i džberové stříkačky, vyzkoušíte si přelézání sítě, v 10 a 15 h předvede HZS dynamickou ukázku činnosti, děti obdrží drobný dárek. 3. stanoviště: Městská policie Český Krumlov - stanoviště za domkem Egona Schieleho. Vyzkoušíte si střelbu ze vzduchovky. 4. stanoviště: DDM Český Krumlov - pohádková tématika. 5. stanoviště: ICOS Český Krumlov, o. p. s. – RC Krumlík - pohádková tématika. 6. stanoviště: skákací hrad. 7. stanoviště: Městská knihovna Český Krumlov - stanoviště her a kvízů - Ferda Mravenec a život v mraveništi. 8. stanoviště: Centrum pro pomoc dětem a mládeži - řezání dřeva - výtvarné tvoření. 9. stanoviště: Voroplavba. 10. stanoviště: Jihočeské víkendy. 11. stanoviště: Vzdělávací centrum Alfa

Táborsko

Seskoky z letadla jsou jejich koníčkem. Skáčou hlavně na letištích v Jihočeském kraji, jako je Tábor, Soběslav, Jindřichův Hradec a České Budějovice.V Soběslavi čekají ukázky letounů.Zdroj: Foto: archiv Skydive Tábor

Noc kostelů
Kdy: Pátek 2. června od 16 hodin
Kde: v Masarykově Domově v Táboře
Proč přijít: Českobratrská církev připravila akci na téma sociální práce evangelické církve v Táboře s výstavou o Přemyslu Pittrovi. Na odpoledne je připraven bohatý program pro děti a na dospělé čekají přednášky a na závěr ve 23.30 hodin modlitba a požehnání. Otevřené budou večer i další táborské kostely.

Den technických sportů
Kdy: Sobota 3. června 10 - 17 hodin
Kde: Letiště Aeroklubu Soběslav
Proč přijít: Na návštěvníky čekají ukázky letounů. Na své si přijdou jak malí, tak i velcí milovníci letadel.

Jindřichohradecko

Dny města každoročně navštíví několik tisícovek lidí.Dny města každoročně navštíví několik tisícovek lidí.Zdroj: Archiv města Jindřichův Hradec

Dny města Jindřichův Hradec
Kdy: Sobota 2 . - 4. června
Kde: Letiště Aeroklubu Soběslav
Proč přijít: Oslava 730. výročí založení města Jindřichův Hradec. V pátek 2.6. oslavy začínají koncertem na náměstí Míru, kde se můžeme těšit na Českobudějovickou kapelu Anima a Tatabojs. V sobotu návštěvníky v různých částech města čeká bohatý doprovodný program. Na náměstí Míru budou během celého dne probíhat koncerty. Program začíná od 10 hodin. V Husových sadech se v sobotu od 10 do 18 hodin bude konat Bleší trh ve prospěch Hospicové péče sv. Kleofáše. Zlatým hřebem oslav bude v neděli v aquaparku pokus o rekord s názvem Rozmarné léto u Vajgaru. Oslavy ve městě završí v neděli v 18 hodin koncert Hudby hradní stráže na náměstí Míru.

Sobota s dechovkou
Kdy: Sobota 3 . června od 10 hodin
Kde: Kancnýřův sad v Dačicích
Proč přijít: Město a ZUŠ Dačice pořádá koncert k 840. výročí první písemné zmínky o Dačicích. V 10 hodin vyjíždí cabrio muzikantský bus a od 14 hodin se představí dechové orchestry ZUŠ Dačice, města a Telčská dechovka.

Písecko

Milevský klášter. Ilustrační foto.Milevský klášter.Zdroj: Deník / Stanislava Koblihová

Slavnosti Chřešťovic
Kdy: Sobota 3 . června od 13 hodin
Kde: u kostela v Chřešťovicích
Proč přijít: Bohatý program k oslavě 700. výročí od první písemné zmínky o vsi. Oslavy zahájí koncert v kostele, na řadu přijdou pak například ukázky kejklířů, žongléřů či sokolničení, Chybět nebude ohnivá show či vystoupení šermířů.

Noc muzeí a kostelů
Kdy: Pátek 2. června, 18 - 22 hodin
Kde: Milevský klášter a muzeum
Proč přijít: V Milevském muzeu jsou vedle koncertů po celý večer jsou přístupny expozice Milevského muzea ve II. nádvoří kláštera, kde si můžete potěžkat staré zbraně, prohlédnout historická platidla a v knihovně prolistovat staré milevské časopisy z doby I. republiky. Můžete si také prohlédnout výstavu modelů starých i nových automobilů s názvem "Auta, auta, autíčka" a zúčastnit se dětské poznávací soutěže. Po celý večer je vstupné dobrovolné. Možná bude i prohlídka baziliky. Navštívit budete moci i Muzeum milevských maškar, kde bude připravena strašidelná tvořivá dílnička pro děti, scénky živých masek v prostorách muzea a bude možnost individuální prohlídka expozic.

Strakonicko

Muzeum středního Pootaví Strakonice.Muzeum středního Pootaví Strakonice.Zdroj: Foto: Jan Škrle

Muzejní noc plná hlavolamů
Kdy: pátek 2. června, od 16 do 22 hodin
Kde: Muzeum středního Pootaví Strakonice
Vstup: Zdarma
Proč přijít: muzejní noc bude zahájena v 16 h na II. nádvoří strakonického hradu, kde dojde na představení nové výstavy Hlavolamy, která bude k vidění přes celé léto. Následovat bude prohlídka. Program bude pokračovat v prostorách hradu i hradních nádvoří. Na 1. nádvoří hradu si mohou návštěvníci od 16.30 do 22 h každou půlhodinu vyzkoušet mobilní únikovou hru Nucleus a zachránit tak lidstvo před mimozemskou katastrofou. Na 2. nádvoří bude od 16.30 do 22 h  provozovat své atrakce Al Rašíd. Od 18 do 20 h si SHŠ Berit Vimperk připravili Hledání pirátského pokladu, začíná se každou půlhodinu. Ve 21.15 h vystoupí spolek Přespolní se svou hrou Černá slepice. Program zakončí ve 22 h opět SHŠ Berit ohňovou show. V expozicích muzea jsou připravena stanoviště plná her, luštění a kvízů. Ve víceúčelovém sále bude připravena ukázka hlavolamů a stolní deskových her s možností pohrát si. Edukační sál obsadí výroba náramků a malování na obličej.

Na tento den připadá také Noc kostelů. Od 18.30 do 22.00 budete mít jedinečnou šanci procházet kostelem do hradu a  expozic přesně tak, jak tuto cestu využívali maltézští rytíři v dobách dávno minulých.

Barokní muzejní noc
Kdy: pátek 2. června, od 17 do 21 hodin
Kde: Ulice Na Příkopech, Městské muzeum Blatná, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Vstupné: Dobrovolné
Proč přijít: 17 h Barokní kuchyně – přednáška Olgy Kaderové spojená s ochutnávkou, 18 h Vernisáž výstavy Baroko na Blatensku za dob Serenyiů, soubor historických tanců Campanello – ukázky dobových tanců, 19 h Komentovaná prohlídka kostela Nanebevzetí Panny v Blatné s historikem Čestmírem Cimlerem, 17 – 19 h Dílny pro děti – barokní škrabošky, 17 –21 h Barokní muzejní kvíz pro zvídavé děti a rodiče