Igor Kurečka, který se k tomuto tématu vyjádřil na Facebooku Píseckého deníku, má zkušenosti různé. „Někde vodu z kohoutku zásadně nedávají, raději přinesou balenou, někde kohoutkovou vodu naúčtují a jinde ji ochotně nosí zdarma. Vždy je to ale k nějaké útratě. Já si dám raději čistou vodu z kohoutku než sladkou limonádu a například v zahraničí nebo v lepších restauracích a barech je naprostou samozřejmostí, že ke kávě či džusu přinesou sklenici vody," konstatoval.

„Voda by se měla podávat automaticky ke každé kávě bez placení, a to ať už z kohoutku nebo balená," míní další čtenářka.

„V cizině je normální, že přijdou hosté do restaurace, posadí se a na stůl dostanou džbán vody nebo i více džbánů, podle společnosti, zdarma. Pochopitelně se předpokládá, že si přišli něco dát. Je ale fakt, že u nás by snad byli lidé schopni chodit jen na tu vodu," napsala na Facebooku Helena Schmidt Gelnarová.

V písecké pizzerii San Marco podávají vodu z kohoutku zdarma například k lahvi vína nebo na zředění džusu. „Samostatně je kohoutková voda s plátkem citrónu za mírný poplatek, a to deset korun za tři deci. Důvod je ten, že když jdu do restaurace, tak si dám něco k jídlu a určitě si dám něco k pití a to nemůže být zdarma. Takhle by se to dělat nedalo, protože musíte platit úklidové prostředky a někdo musí nádobí umýt," uvedl provozní pizzerie Jaroslav Gütter. Doplnil, že vodu zdarma zákazníci požadují docela často, ale ani s žádnou negativní reakcí na poplatek se zatím nesetkal. Na to, kolik voda stojí, upozorňují předem.

Z hygienického hlediska podávání kohoutkové vody v restauračních zařízeních nic nebrání. „Neexistuje žádný předpis, který by to zakazoval. Je to jenom otázka dobré vůle provozovatelů. Stravovací zařízení musí být napojena na řádný zdroj pitné vody, tedy veřejný vodovod nebo prověřený a kontrolovaný individuální zdroj. To je základní povinnost provozovatele stravovacího zařízení," vysvětlil František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Pitná voda z kohoutku je pravidelně kontrolována.

Voda zdarma k obědu je pro nás standard

Voda zdarma k jídlu, kávě či vínu je samozřejmostí v píseckém Pí Local clubu i kavárně Pontes, které provozuje Michal Grill. „Zákazníci si toho cení," říká. Povídali jsme si s ním o tom, co vnímá jako standard . . .

V Pí Local clubu běžně nabízíte k polednímu menu vodu zdarma. Co vás k tomu vedlo?
Od začátku jsme byli přesvědčeni o určitých věcech, které jsme považovali za součást restauračního zařízení, a jednou z nich bylo právě podávání vody zdarma nejen k polednímu menu. Podněty byly hlavně ze zahraničí, kde je to naprostý standard.

Platí nabídka vody zdarma i mimo obědové menu?
Ano, pokud například zákazníci pijí víno, kávu či si chtějí naředit džus, na požádání jim k tomu dáme vodu z kohoutku.

Myslíte, že by to měl být standard pro všechny tak jako v zahraničí?
To je těžké, protože provozovat restauraci není finančně vůbec jednoduché a každá koruna je dobrá. Nicméně i tak si myslím, že tohle by standard být měl. Existuje například projekt, za kterým stojí společnost Veolia Voda, a ten systematicky podporuje kohoutkovou vodu v restauracích. Já jsem se do projektu chtěl přihlásit, ale bohužel nejsou dodavatelem vody v našem regionu. Je to podle mě dobrá akce.

Využívají zákazníci této nabídky často? Oceňují ji?
Řekl bych, že toho využívají hodně a kvitují to s povděkem.

V kavárně Pontes razíte stejný systém?
Ano, tam také není problém na požádání poskytnout vodu z kohoutku.

Stává se i to, že toho lidé zneužívají a chtějí si objednat jen samotnou vodu z kohoutku?
Ne, to se moc nestává, možná párkrát. Většinu si objednají aspoň džus a k němu vodu.

Jak myslíte, že si obecně stojí písecké restaurace v tomto směru?
Popravdě z vlastní zkušenosti vůbec nevím, protože nikam jinam moc nechodím, ale od zákazníků už jsem několikrát slyšel, že jsme jedni z mála, kteří tohle nabízejí. Jak říkám, my to bereme jako samozřejmost.

KOHOUTKOVÁ VODA VS. BALENÁ

Kohoutková voda

- kohoutková voda je pravidelně kontrolovaná a testovaná, je vždy čerstvá

- kohoutková voda je několikanásobně levnější než voda balená

- kohoutková voda je snadno dostupná, stačí jen otočit kohoutkem, nemusí se tahat v těžkých balících

- může se stát, že se to přežene s chlórem a kohoutková voda po něm může páchnout – chlór však po chvilce z natočené vody vyprchá, pomáhá například dát vodu vychladit do ledničky například ve džbánku

Balená voda

- na trhu je mnoho různých značek dodávajících balenou vodu, zákazník tak má možnost výběru nejen značky, ale například i zda chce vodu perlivou, neperlivou či jemně perlivou

- balená voda je stočená do svého obalu i několik týdnů či měsíců, čímž pochopitelně její kvalita upadá

- balená voda je dobře dostupná, chceme-li se urgentně napít

- PET lahve, ve kterých je voda balená, velmi zatěžují životní prostředí

VODNÍ TIPY

- aby se kohoutková voda zbavila chlóru, je dobré ji nechat odstát, například v ledničce ve džbánku (chlór je plyn, takže vyprchá)

- vodu z kohoutku je lepší před pitím nechat odpustit, protože v trubkách mohla být delší dobu – záleží, jak často ji pouštíme, respektive, jak dlouho nebyla puštěná

- z kohoutkové vody není problém udělat sycenou pomocí oxidu uhličitého

- značky balených vod je vhodné střídat, aby nedocházelo k zahlcení organismu jedním stejným minerálem, který daná značka balené vody obsahuje

- balenou vodu je nutné dobře skladovat – při nesprávném skladování, například na slunci, se může voda v lahvi zkazit

ZEPTALI JSME SE: Dáváte si v restauracích vodu z kohoutku? Jaké máte zkušenosti s přijetím tohoto požadavku?

Monika Vondřichová
49 let, Písek
Přiznám se, že mě ještě nenapadlo požádat si o vodu z kohoutku v restauraci. Vím, že moje sestra si ji pravidelně dává, hlavně v řecké restauraci.

Eva Páterová
55 let, Písek
V restauracích už jsem dlouho nebyla, ale vím, že jsem nikdy problém s odmítnutím neměla. Naposledy mi vodu zdarma nalili v Kestřanech.

Roman Žák
27 let, Písek
Těžko říct, do restaurací v Písku moc nechodím, ale nesetkal jsem se s tím, že by ji někde podávali. Já bych si raději objednával balenou.

Petr Mádl
52 let, Písek
Vodu z kohoutku si pravidelně dávám a myslím si, že se tomu restauratéři nebrání. Například v řecké, indické a U Reinerů mě nikdy neodmítli.

Pavel Vošahlík
21 let, Milevsko
V restauraci v kulturním domě dávají vodu i s citrónem. Jiné zkušenosti moc nemám, ale U Reinerů jsem také dostal vodu zdarma.

Barbora Šípová
32 let, Písek
Nejraději mám indickou restauraci a tam jsem se nikdy nesetkala s negativním přijetím. Vodu z kohoutku přinesou vždy ochotně.