Jakub Kadeřábek z Kovářova si na SOŠ a SOU Milevsko vybral obor opravář zemědělských strojů. „Technika mě baví. Pokud bude člověk šikovný, tak práci určitě najde. Třeba v družstvu, tam bych klidně rád šel. Vím, že hledají opraváře v Krásné Hoře," říká Jakub Kadeřábek, žák prvního ročníku.

To, že je jeho budoucí profese žádaná, potvrzuje jak ředitelka školy Dagmar Švárová, tak i ředitel Kontaktního pracoviště Písek Úřadu práce ČR Jiří Brožák. „Hodně perspektivní je strojní mechanik, který obecně chybí v celé republice. Je po nich velká poptávka. Myslím, že velké šance mají jak opraváři zemědělských strojů, tak co se týče dívčího oboru sociální činnost," shrnuje situaci z pohledu své školy Dagmar Švárová.

Opravář zemědělských strojů patří mezi technické obory, jejichž absolventi mohou najít uplatnění i v jiných podobných profesích. „Pokud je někdo manuálně zručný a šikovný, určitě se na trhu práce uplatní. Dobré zkušenosti máme například s vyučenými truhláři, kteří šli pracovat do průmyslové zóny. Podle zaměstnavatelů se ukázalo, že byli nejzručnější a velmi dobře absolvovali těžké vstupní testy," vysvětluje Jiří Brožák.

Podle něj je ale pro absolventy do budoucna přínosnější, když mohou pracovat v oboru, který absolvovali, aby prohlubovali znalosti a zkušenosti. Protože většina zaměstnavatelů dává přednost lidem s praxí v oboru, mají absolventi větší šanci najít práci i díky programu úřadu práce, který zaměstnavatelům přispívá na jejich mzdu. „V současné době je příspěvek ve výši dvanáct tisíc korun na mzdu po dobu půl roku. Je to dostatečná doba na to, aby se mladí lidé zapracovali," doplňuje Jiří Brožák s tím, že se jedná spíš o jednotlivé případy, protože technické obory jsou stále žádané.

ANKETA SE ŽÁKY SOŠ A SOU MILEVSKO:  Podle čeho jste si vybírali obor? Jaké je jeho uplatnění?
Nikola Chocholová, Kostelec nad Vltavou
4. ročník, obor sociální činnost
Chtěla bych odmaturovat a pokračovat ve studiu. Obor sociální činnost jsem si vybrala proto, že chci pracovat s lidmi. Myslím, že uplatnění by bylo, ale myslím, že tahle práce není oceněná tak, jak by měla. Někdy je psychicky náročná.

Jana Kálalová, Sepekov
4. ročník, obor sociální činnost
Po škole bych si ještě ráda udělala kurz zaměřený na děti a pak pracovala třeba jako asistentka ve škole. Práce v tomhle oboru se dá najít, člověk musí hledat. Na praxi chodím do domu s pečovatelskou službou, líbí se mi tam, ale do budoucna bych se chtěla věnovat dětem. Obor jsem si vybrala proto, že mi byl blízký a také to nemám do školy daleko.

Marek Pokorný, Skrýchov
1. ročník, obor opravář zemědělských strojů
Od dětství jsem se o zemědělské stroje zajímal, v rodině se zemědělství věnujeme. S výběrem oboru jsem neváhal. Zájem a poptávka o opraváře je. Pokud bude místo, mohl bych pracovat třeba v družstvu v Opařanech. Dá se ale uplatnit i jinde.

Jana Stejskalová, Staré Sedlo
1. ročník, obor truhlář
Hlásila jsem se na sociální činnost, ale bylo málo žáků, a neotevřeli ho. Napadlo mě, že bych mohla jít na truhlářku, baví mě pracovat se dřevem. Pak bych si chtěla dálkově dodělat maturitu v oboru podnikání. Ráda bych se věnovala koním. Co se týče truhlářů, není problém najít práci. Znám i člověka, který se truhlářem nevyučil, ale začal s tím a baví ho to.

Jakub Kadeřábek, Kovářov
1. ročník, obor opravář zemědělských strojů
Obor jsem si vybral proto, že mě baví technika. Pokud bude člověk šikovný, tak práci určitě najde. Třeba v družstvu, tam bych klidně rád šel. Vím, že hledají opraváře v Krásné Hoře.