První kontakt s americkými country tanci se odehrál vlastně náhodou. František měl to štěstí, že v době, kdy se nedalo cestovat do tzv. kapitalistických států, mohl odjet do Dánska (výměna profesorů), aby zde vyučoval české lidové tance. V rámci této výměny mu dánský kolega půjčil peníze na letenku do USA, kam byl zván, ale z Československa nebylo možné vycestovat. Z Dánska se to podařilo. V USA se mimochodem setkal i s americkými country tanci. Obdivoval tancování v kruzích, řadách a čtverylkách, líbilo se mu, že tance nejsou krokově složité a mohou se zapojovat i nezkušení tanečníci a hlavně, že všichni tančí dohromady, společně. Protože celý život shromažďoval materiály o tanci, logicky nakoupil taneční nahrávky. Sám si psal popisy tanců, kde kromě konkrétních figur popisoval charakter tance, varianty a autora tance (pokud byl znám). Tyto tance přivezl jako zajímavost domů, do Československa, kde je začal vyučovat.

První country bály v Písku mají na svědomí bratři Franců – Jan a Tomáš. Jan přišel s nápadem uspořádat koncert některé z tehdejších country skupin. S folkovou scénou to bylo náročnější, zpěváci bývali často tzv. na indexu. Když tedy country, tak proč ne s tancem. Bratři se znali s Alenou Kratochvílovou Leiskou, členkou Country VŠ Praha (první country taneční skupina v ČR) a požádali ji o pomoc. Tak se stal z myšlenky koncertu country bál. Jak ho uspořádat, radila Věra Žáková, vedoucí Odboru kultury MNV Písek. První „zkušební“ proběhl 11. května 1984 pod hlavičkou Odboru turistiky tělovýchovné jednoty Jitex Písek, jejímž členem byl Tomáš Franců. Tradice country bálů pak pokračovala až do roku 1990.

V roce 1987 navštívila písecký country bál Sylva Steierová a v roce 1988 založila první country taneční skupinu Oklahoma.

Když byl na podzim roku 1988 založen country taneční kroužek při Domově mládeže SOU Jitex Písek, tak nikoho nenapadlo, že tento kroužek se časem změní v country taneční soubor, že bude vystupovat na veřejnosti, posléze bude zván na plesy (např. ples Města Písku, ČSČK, Křesťanský ples, Baráčnický ples, maturitní plesy aj.). Také nikoho v té chvíli nenapadlo, že soubor bude schopen sestavit a nacvičit svoje vlastní předtančení, že s nimi bude vystupovat na regionálních a krajských tanečních soutěžích, ze kterých pravidelně bude dostávat postup na Mistrovství tanců ČR mezi taneční elitu. V následujících 11 letech souborem Oklahoma prošlo na 120 tanečníků, soubor se rozšířil o čtyři dětské taneční soubory (Step Stars, Rodeo, Gingers, Rose), které zaznamenávaly taneční úspěchy. Soubor Oklahoma byl městem Písek oceněn a dokonce dostal pozvání do Anglie a USA.

Soubor, byť již dnes pod jiným jménem a s jiným vedoucím, stále existuje, získává další taneční tituly, a to i mezinárodní.

"Jsme pyšní, že jsme mohli stát u zrodu souboru, který trvá tak dlouho, který stále tanečně žije a že ten náš původní zámysl „kdo si hraje, nezlobí“ upraven na „kdo má nějaký zájem, nezlobí“ pokračuje dál a naplňuje životy i dalších členů, které dnes již ani neznáme," uvedla Sylva Steierová, která dále odpovídá na otázky:

Jak jste tvořila choreografie?

Šla jsem takříkajíc pocitově. Slyšela jsem hudbu, která se mi líbila, a došla zákonitě k tomu, že se bude líbit i jiným. Obešla jsem Supraphony, obchody s hudbou a skladbu koupila. Vždy jsme tedy měli na vystoupeních skladbu z originálních nosičů.

Kdy a proč jste začali tančit clogging?

Clogging se nám zalíbil hned na první dobrou. Viděli jsme cloggovat Jitku Bonušovou a bylo to něco senzačního, jako z jiného světa. K tomu pěkný kostým, pěkná hudba a už nás to vtáhlo. Chtěli jsme to také umět. První plechy na boty byly dokonce ručně dělané. Každá bota vážila 0,5 kg. Opravdu jsme si oddechli, když jsme si mohli originální plechy koupit, byť byly poměrně drahé.

Odhadnete počet choreografií?

Choreografií jsem napočítala 27, ale bylo jich více, jen si po třiceti letech prostě nevzpomenu.

Která choreografie byla nejúspěšnější a kde všude jste vystupovali?

Nejúspěšnější choreografie – Střevíčky, Mořská nemoc, Praha – Nashville, Magické Irsko. Nejoblíbenější choreografie - Rocky Top (toto se natančilo dokonce 2x), Blowin in the wind, Mary Lou.

Vystupovali jsme pravidelně na plesech a country tanečních soutěžích. Pustili jsme se také do soutěží zvaných Plesové formace. Dále jsme vystupovali na tanečních country setkáních, kde bývalo až okolo 700 lidí včetně tanečníků z Evropy a USA. Tyto akce pořádala Dvorana.

Z tanečníků vznikla i písecká kapela Congrass?

Congrass vznikl z bývalých tanečníků Oklahomy a v podstatě, byť dnes již v částečně změněné formě, funguje stále. Jednalo se o lidi, kteří s sebou na taneční akce brali hudební nástroje a vyhrávali a vyhrávali. Cesta utekla rychleji, navíc jsme jednou vypomohli i Dvoraně při jednom tanečním setkání na Barče (dům Barikádníků) v Praze. Sál se měl v určitou dobu otevřít, ale vznikly nějaké zmatky a všichni jsme zůstali stát před kulturákem. Tehdy kluci odhodili obaly od hudebních nástrojů a začali hrát. Kdo chtěl zpívat, zpíval a našlo se dost lidí, kteří na té ulici před kulturákem začali tančit. Prostě jsme si udělali malý country bál na veřejnosti. Jasan Bonuš nám pak poděkoval, že jsme na cca 20 minut zabavili lidi. Tak i takový je Congrass.

V roce 1999 se spojila skupina Oklahoma se skupinou Oregon (ten vznikl v roce 1993 odtržením) a tanečníci si vybrali nový název Louisiana. V letech 2002 a 2004 vytvořila skupina desetiminutová pásma pro celostátní soutěž Stodola. První bylo pod názvem Limonádový Joe a použity byly nejslavnější scénky ze stejnojmenného filmu. Jako první skupina v ČR využila propojení tance a divadla do jednoho celku. V druhém pásmu se skupina poklonila legendě českého country Michalu Tučnému. Z jeho písniček poskládala taneční děj, který končí vystoupením imitátora populárního country zpěváka. Pásmo se jmenuje Vzpomínka na Michala Tučného. Obě pásma získala na soutěži ocenění. Za první pásmo pak z rukou pana Karla Fialy.

V roce 2006 skupina přibrala do svého repertoáru i Line dance a v Písku začala vyučovat veřejnost na kurzech. Vznikla otevřená skupina tanečníků pod názvem Line dance klub Písek. Lektoři TCS Louisiana pro účastníky připravují vystoupení a zájemce připravují na kvalifikační soutěže MS. Nejstarší účastnici je 83 let.

Od roku 2007 organizovala přehlídky a později soutěž pod názvem Písecké dupání, na které připravovala a učila české tanečníky pravidlům zahraničních soutěží, nové taneční styly apod. V roce 2009 jako první česká skupina soutěžila na kvalifikační soutěži pro MS v Lotyšsku. V roce 2011 přivedla TCS Louisiana Českou republiku do federace World Country Dance Federation a následující rok již pořádala kvalifikační soutěž pro MS v Písku pod názvem Czech Open. Tato soutěž byla již druhým rokem největší soutěží v Evropě a tento status si drží dodnes. V témže roce si skupina jako první z ČR přivezla ceny z Mistrovství světa v Line dance.

Od roku 2014 skupina zastupuje Českou republiku u mezinárodní asociace National Teachers Association se sídlem v USA, která se zabývá vzděláváním tanečníků a lektorů Line dance.

V roce 2015 založila skupina Českou asociaci Line dance s cílem podpořit české tanečníky v tanečním vzdělání. Velký důraz klade na podporu talentů. Od roku 2016 pořádá Otevřené mistrovství České republiky v Line dance.

Od roku 2015 vyjednávala TCS Louisiana s federací WCDF pořádání MS v České republice. Po nekonečných jednáních a těžkém vyjednávání se v lednu 2017 konalo poprvé v historii Mistrovství světa v Line dance také v České republice.

Na tomto MS se vedoucí skupiny protančil jako první Čech do nejvyšší kategorie Star.

V lednu 2018 si skupina přivezla z MS pět titulů Mistra světa v kategoriích Team, Intermediate, Modern Line Dance a titul vícemistr v kategorii Team. Na konci roku se pak další členka skupiny protančila do skupiny Star.

Každoročně lektoři TCS Louisiana vyučují české tanečníky na desítkách workshopů po ČR a na Slovensku a připravují je na soutěže.

Doménou skupiny ale stále zůstává country. V repertoáru mají dvě desítky choreografií převážně na české skladby. Skupina čítá přes třicet dospělých členů a přibližně stejný počet dětí od 4 let.

Od roku 2009 skupina posbírala na kvalifikačních soutěžích neuvěřitelných 591 cen. Z toho 75 za choreografie. Z Mistrovství světa celkem 39 cen a z toho 18 titulů Mistr světa.

Připravované akce ke 30. výročí taneční skupiny:
12. března – křest knihy Z Oklahomy do Louisiany. Třicet let country taneční skupiny v Písku.

Koná se v přednáškovém sále Prácheňského muzea od 17 hodin.

Úvod knihy napsal Tom Dvořák a starostka města Písku Eva Vanžurová. Následující kapitoly se věnují tomu, jak se country tance dostaly do Čech, tedy díky zásluze Františka a Jasana Bonušových. Navazují informace o country bálech v Písku v osmdesátých letech a rozhovor se Sylvou Steierovou, zakladatelkou Oklahomy. Pak následuje z různých zdrojů sestavená kronika Oklahomy zachycující léta 1988 až 1999. Od toho roku na základě určitých změn soubor pokračuje pod názvem Louisiana. Nově vzniklá kronika nás dovede až do roku 2018 a mapuje úspěšnou cestu country tanečního souboru z Písku až k titulům mistrů světa v Line Dance. V této části knihy jsou také svědectví četných přispěvovatelů v souboru působících či s ním spolupracujících.

Nad knihou převzali záštitu starostka města Písku Eva Vanžurová a náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Pavel Hroch.

15. - 17. března – víkendová akce s workshopy Country tanců, Square dance, Clogging a Line dance. Hodiny povedou lektoři: Jitka Bonušová (ČR) – Counry tance, David Dvořák (ČR) – Square dance, Tereza Bachová (ČR) – Clogging, Pim van Grootel (Švédsko), Nancy Morgan (USA), Melissa Geveling (Holandsko), Zuzana a Nicolas Cort (Švédsko) – Line dance

Uvedení lektoři výrazným způsobem ovlivnili vývoj skupiny.

16. března od 18 hodin – výroční country bál v Kulturním domě Písek

Hrají kapely: Country Sisters, F.R.C. Klatovy a Congrass Písek

Předtančení: Skupina představí průřez tvorbou.

Tom Dvořák