VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství soch z písku je odhaleno

Písek - Král železný a zlatý Přemysl Otakar II. bude na nábřeží řeky Otavy tentokrát pískový.

24.4.2013 6
SDÍLEJ:

CipískovištěFoto: Archiv Deníku

Již desátý rok bude zahájení  letní turistické sezony spojeno s Cipískovištěm. Po sedmé bude  současně výstava soch z písku, které budou umístěny na levém břehu Otavy u Kamenného mostu a na pravém břehu u Elektrárny královského města Písku.

Námět soch dlouho znali pouze členové rady města, kteří ho tajili. Ale jak se Píseckému deníku podařilo zjistit, sochy budou představovat postavy z historie.


Letos si totiž Písek připomíná 770 let od první dochované písemné zmínky o městě. Proto také Přemysl Otakar II., který se nejvíce zasloužil o rozvoj města,  nebude  na náplavce tentokrát ani železný, ani zlatý, ale pískový. Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 18. května od 11 hodin na náplavce u Kamenného mostu.

„Doufám, že sochy z písku nezničí ani vandalové, ani nepřízeň počasí a vydrží na nábřeží co nejdéle. Naši známí z Prahy byli loni sochami  nadšeni a už se zase těší na ty letošní," uvedla Alena Buriánková z Písku.
Cipískovišti bude  již ve středu 15. května v kinu Portyč předcházet zahájení výstavy fotografií nazvané 770 let v historii jednoho města.

„V rámci vernisáže a o víkendu uvidí zájemci  řadu dokumentárních filmů a další snímky  spojené s regionem," připomněla Edita Kučerová z odboru školství a kultury MÚ Písek.

Program Cipískoviště ve dnech 17. až  19. května  zahrnuje tradiční i zcela nové kulturní a sportovní akce. Hned v pátek 17. května se uskuteční  Muzejní noc.

„Letos bude pojata jako barokní slavnost a ze starobylého Kamenného mostu vyjde procesí k poctě sv. Janu Nepomuckému. Muzejní noc bude zahájena v 19 hodin na nádvoří muzea. Až do 23 hodin se ve všech prostorách muzea uskuteční svatojánská pouť. Její součástí budou například  barokní kázání, koncerty, stylový jarmark, vystoupení kejklířů nebo kramářské písně," uvedl ředitel Prácheňského muzea  v Písku Jiří Prášek.

V pátek 17. května  v 17 hodin začne ve Sladovně výstava z tvorby Petra Nikla Play, kterou si návštěvníci mohou  prohlédnout až do pozdních večerních hodin.  Od 21 hodin se na nádvoří Sladovny uskuteční koncert Petra Nikla a jeho přátel. Pokračování koncertu bude v Pí Local Clubu.

Palackého sady budou  první den Cipískoviště patřit především dětem.   V sobotu dopoledne potom mohou zájemci přijít do Palackého sadů  na pátý ročník   soutěže Robotem rovně aneb Autíčka v parku.

„Večery jsou v Palackého sadech vyhrazeny koncertům.  V pátek od 20 hodin zahraje Visací zámek, v sobotu Fešáci a v neděli The Backwards – Beatles revival.  Vstup na koncerty  je zdarma," připomněla z programu Cipískoviště Edita Kučerová z odboru školství a kultury MÚ Písek.

V sobotu se zejména děti mohou těšit  na Cestu pohádkovým lesem. V sobotu bude možné zavítat na Cipískovo zábavné odpoledne  do Palackého sadů a v neděli na Městský ostrov.

Ani letos pořadatelé nezapomněli na závod dračích lodí mezi mosty. Městská knihovna a Sladovna připravují výtvarné dílny.

Námět

Cipískoviště bude  ve dnech 17. až 19. května ve znamení 770. výročí první dochované písemné zmínky o Písku.  Proto také sochy z Písku budou představovat  postavy z historie města, jako jsou králové Václav I. a Přemysl Otakar II., a také například původem nizozemský šlechtic  Martin de Hoeff Huerta. Zdroj:  Městský úřad Písek

Autor: Libuše Kolářová

24.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Trenér FC Písek U 19 Rostislav Grossmann.

Rostislav Grossmann: Chceme hrát doma na vítězství

Snímek, který byl pořízen na stanovišti Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

Kdokoli může najít část bolidu, který přiletěl z vesmíru a dopadl v Budějovicích

Bezproudí na Písecku

Písecko - Kde na Písecku nepůjde v následujících dnech proud:

Hledáme nejhezčí vánoční strom

Jižní Čechy – Dominantou vesnic i měst se na období adventu stávají vánoční stromy. Máte mezi nimi svého favorita? Chcete se pochlubit ostatním s vánočním stromem ve vaší obci?

OBRAZEM: Písečan tančil, zpíval a vzpomínal

Písek - V Divadle Fráni Šrámka se v sobotu 9. prosince večer konalo tradiční vánoční setkání členů souboru Písečan s příznivci folkloru. 

OBRAZEM: Vyrábění ozdob v Klukách

Kluky - Tvořivé odpoledne si užily děti v Klukách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT