„S péčí o koně mohou děti pomáhat, když chtějí, ale není to povinné," podotkla hlavní vedoucí tábora Lucie Frintová.

Tábor funguje už šestnáct let, přímo ve Štěticích se koná třináctým rokem. 
V jednom turnusu, který je obvykle sedmidenní, je maximální kapacita třicet šest dětí. „Máme většinou naplněno, letos je ještě posledních několik volných míst 
v 7. a 8. turnusu, tedy ve druhé polovině srpna," konstatovala vedoucí s tím, že tábor je vhodný pro začátečníky i pokročilé ve věku od šesti do šestnácti let.

Každý turnus je trochu jiný, letos se například střídají dvě témata, a to ponnyland a olympijské hry. „Vždycky také záleží na instruktorech, jak si téma přizpůsobí," uvedla Lucie Frintová. Celkem jsou na táboře čtyři hlavní instruktoři, mezi nimiž jsou i zdravotníci, a dalších asi deset pomocných instruktorů.

Program je většinou takový, že dopoledne se jezdí na kruhu bez sedla, děti se učí koně vyčistit, ovládat je, získávají rovnováhu a podobně. Během dopoledne jezdí děti po skupinách. Jsou rozdělené podle jezdeckých dovedností do třech skupin na cval, krok a klus. Tábor je tedy i pro děti, které nikdy neseděly na koni. „Měli jsme tu holčičku, která se bála a celý týden nejezdila. Sednout na koně se odhodlala až posední den při poslední hře na posledních dvacet metrů. Následující rok ale přijela znovu a už jezdila bez problémů," zmínila vedoucí.

Ve Stájích Štětice je kolem čtyřiceti koní, a to především haflingů. Kromě toho tu jsou ale také poníci, kozičky, prasátka, slepice, lama, králíci a morčata. Když zrovna nejsou tábory, pořádají tady firemní akce nebo vyjížďky na koních a letos tady byla poprvé i zábava s kapelou Hastrmani. Stáje pořádají i zimní tábor, na kterém je menší kapacita do maximálně patnácti dětí, protože není možné spát             v chatkách, které jsou v areálu společně s turistickou ubytovnou.

„Je třeba zdůraznit, že děláme jen rekreační jízdy na koních. Někteří zájemci si občas myslí, že tady vyučujeme jízdu na koni a jízdárenské cviky, ale to ne, my nejsme trenéři," doplnila Lucie Frintová.

Tábor má dobré zázemí, 
a tak se děti nenudí v žádném počasí. „Pokud jsou vedra, přivstaneme si a jezdíme na vyjížďky ráno a pak po večeři. Přes den se děti chodí koupat do bazénu nebo hrají vodní hry. Když naopak prší, jsme ve společenské místnosti a hrajeme hry," doplnila vedoucí tábora. V pondělí a v sobotu se pravidelně dělají táboráky 
a každou středu je výlet do Písku do zemského hřebčince.