„Na místě bude určitě hodně veselo, bude hrát kapela a určitě se dostaví osobně také Josef Švejk za doprovodu paní Müllerové. Chybět nebudou velocipedisté na dobových bicyklech,“ řekl k programu organizátor Marek Anděl.

Trasy se připravují dlouhé i krátké, náročné i ty, po kterých se dá projet s kočárkem, a samozřejmě i stezky pro cyklisty. Na všech trasách budou čekat razítkovací kontroly, včetně tajných.

Startovat je možné také od 8 do 9 hodin od hlavního vlakového nádraží v Protivíně. Trasa bude dlouhá 35 kilometrů a bude vhodná pro pěší i cyklisty.

Účastníci Švejkovy padesátky mají v den konání pochodu možnost navštívit Elektrárnu královského města Písku. Jde o nejstarší veřejnou vodní elektrárnu v Čechách, která je dnes unikátním technickým muzeem. „Tady je možné si po předchozí rezervaci na Švejkovku vypůjčit kola,“ dodal Marek Anděl.

Jedna trasa Švejkovy padesátky povede letos přímo do přírodního amfiteátru v Ražicích, kde se bude v sobotu konat už 14. ročník tradičního benefičního festivalu Rockem proti rakovině. Kdo projde všechny kontrolní stanoviště pochodu, bude mít na festival zvýhodněné vstupné.

Rockem proti rakovině nabídne nejen tradiční sbírku na pomoc lidem trpícím touto nemocí, ale také hudební vystoupení jedenácti kapel a jednoho písničkáře. Zahrají strakonická parta Delikvence 11, písničkář Pokáč, hardrocková skupina Šutr či písecká parta Naven, jejímuž kytaristovi Mírovi Málkovi, který podlehl právě rakovině, je festival věnován. „Tahákem festivalu jistě bude prakticky původní sestava legendární skupiny, která nyní vystupuje pod názvem Hudba Praha Band. Podobně jako další legenda Abraxas. Punkové publikum potěší Totální nasazení ze Slaného, Covers of Lovers nebo pop punkoví Maniac,“ podotkl Miroslav Pokorný, ředitel pořádajícího Divadla Pod čarou. Dále vystoupí oblíbení UDG, Pirates of The Pubs a ostřílení Anča Band.

Během festivalu se budou vybírat peníze na pomoc lidem nemocným rakovinou, a to jak přímo do kasičky, tak i koupí tradičních barevných kolíčků a dalších předmětů.

O volné vstupenky na festival Rockem proti rakovině můžete soutěžit ve středečním Píseckém deníku.