Na počest tohoto zdánlivě natvrdlého rakousko–uherského vojáka totiž Putim uspořádala v sobotu Švejkovy slavnosti s podtitulem Po stopách dobrého vojáka Švejka. Slavnosti začaly v Písku, odkud Švejk již dopoledne vyšel.

„Zopakoval jsem přesně tu trasu, kterou jsem šel před 97 lety. Je pravda, že některé cesty mě zavedly do bažin a dál už nevedly, zatímco tenkrát vedly. Tenkrát jsem šel přes pole a teď tam stojí dálnice. Pokrok je pokrok,“ řekl tradičně dobře naladěný Švejk po příchodu do Putimi. A ani on se pokroku nevyhýbá.

„Díky moderním přístrojům jsem zjistil, že moje tehdejší cesta až do Budějovic, která mi pěšky trvala tři dny, měřila přesně 228 kilometrů a 40 centimetrů. Spočítejte si to sami: Tábor, Milevsko, Květov, Vráž, Čížová, Sedlec, Horažďovice, Radomyšl, Putim, Štěkeň, Strakonice, Volyně, Dub, Vodňany, Protivín a zase Putim. A pak s panem závodčím do Písku,“ dodal Švejk. „Tak jsem konečně po té anabázi dorazil dnes do Putimi,“ oddechl si dobrý voják.

„Před těmi skoro sto lety jsem nečekal, když mě tady zatkli, že se tu budou jednou konat moje slavnosti. Mocnář by se také divil,“ smál se Švejk.

Podle Jiřiny Konečné z Písku, která se na Švejka přijela podívat, je pořádání akcí ve stylu Švejka správné. „Určitě je to dobré, protože Švejk je určitě nejznámějším Čechem na světě. Navíc k Putimi patří a je tu dům, kde se film o Švejkovi natáčel,“ řekla návštěvnice.

Lidé si zazpívali hymnu opěvující císaře, vojsko vypálilo čestné salvy. Konaly se i soutěže, lidé soupeřili v tom, kdo udrží prázdný sud piva v natažených rukou a kdo nejrychleji vypije sklenici piva.

„Třetí je zvláštní disciplína, která se jmenuje Spodní vrh Švejkovými koulemi,“ řekl Švejk. Výherci získali speciální pivní půllitry nazvané Habsburg. A Švejk všem hned ukázal, jak se z nich pije. Jeho rychlost, s kterou do sebe dostal půllitr piva, nenechala nikoho na pochybách, že tento voják ho pije velice rád.