Pro rok 2023 připadá na nadcházející sobotu 11. listopad. Protože se jedná o den, kdy si připomínáme svatého Martina, jsou právě po tomto světci pojmenována vína, jejichž prodej začne. Přesně v 11 hodin by se mělo 11. listopadu podle tradice začít pít Svatomartinské víno, první víno z letošní sklizně.

V táborské vinotéce U Černého kocoura a zeleného stromu připravují degustaci i prodej a začnou přesně v jedenáctkový čas. V sobotu 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut. Zastoupeno bude více vinařství. „Nejčastěji vinařství Šabata ze Zaječí, Zborovský z Velkých Pavlovic a Novák Bořetice,“ vypočetl Ladislav Makovec, majitel vinotéky a dodal, že už před otevřením bývá před vraty skupinka tak třiceti lidí. Za den jich přijde od stovky do sto padesáti. Malý vzorek mohou ochutnat a pak si vybrat. Z červených vín se Svatomartinské dělá z odrůd Svatovavřinecké a Modrý portugal, u bílého jsou to třeba Müller Thurgau a Muškát moravský a k mání bude i růžové víno.

Zákazníci přijdou

Prodávat se budou svatomartinská vína i ve Vinotéce Na Cestě v českobudějovické čtvrti Suché Vrbné. „Od soboty od 11 hodin a 11 minut,“ potvrdila majitelka Markéta Klimešová. V nabídce bude produkce vinařství Vajbar ze Zaječí a značka Singwine od Michala Tetura z Velkých Bílovic. Zastoupena budou nejvíce vína bílá a červená, ale i růžové a klaret. „Zákazníci? Vím, že přijdou. To si nenechají ujít,“ je si jistá Markéta Klimešová.

Svatomartinská husa. Ilustrační foto.
Kolik dáte za husu? Ptali jsme se na jihu Čech, v Rakousku i Německu

Svatomartinské má zvláštní značku s postavou svatého Martina. Je třeba, aby prošlo certifikací. A vyrábí se jen z povolených odrůd. Pokud ale chce některý vinař udělat tzv. mladé víno a nezáleží mu na značce Svatomartinské, tak může použít nejen oficiálně vybrané odrůdy.

Na mostě i na náměstí

Akce spojené s vínem, jemuž známý světec dodává záštitu, najdeme všude po jižních Čechách. Například v Písku se chystá Svatomartinská neděle na Kamenném mostě od 10 hodin s ochutnávkou a prodejem vín. Akci pořádá Spolek přátel Kamenného mostu Písek.

V Třeboni připravují Svatomartinské vinobraní na sobotu na Masarykově náměstí od 9 do 17 hodin, na jedenáctou čekají příjezd svatého Martina na bílém koni. V Suchdole nad Lužnicí plánují tradiční Svatomartinský košt ve Vinotéce U Dušků. Po celý den se mohou příchozí těšit i na muziku.

Martin Jiskra při přípravě Martinské husy.
VIDEO: Martinská husa podle šéfkuchaře Martina Jiskry. Tipy a rady na pečení

Tradiční otevírání prvních mladých vín spojené s příjezdem svatého Martina na náměstí Svornosti se bude konat v České Krumlově. Ve městě tím začne Svatomartinské hodování, kdy vybrané restaurace nabízejí Svatomartinské víno nebo husu. Otevření a ochutnání prvního vína roku proběhne na náměstí Svornosti v 11 hodin a 11 minut.

Rovnou z palet

Vedle vinoték jsou připraveni se svatomartinským vínem i v českobudějovickém supermarketu Terno. Bude rovnou na paletách. „Máme už víno na skladě. Do prodeje ho pouštíme až v sobotu,“ uvedla ve středu ředitelka supermarketu Renata Podlahová a doplnila, že speciální sortiment bude mít i druhotné umístění. „Do běžného regálu bychom nestačili doplňovat. Bude mít paletové stání hned u vchodu do Terna,“ naznačuje Renata Podlahová jaký je zájem zákazníků, trvající v Ternu trvá celý listopad.

V Ternu pravidelně mají dva dodavatele na Svatomartinské víno. Letos jsou to Templářské sklepy Čejkovice a Réva Rakvice. V akční ceně bude stát lahev o objemu 0,75 litru 59,90 koruny. „Nejvíce se prodává bílé,“ říká Renata Podlahová, ale v nabídce bude i červené a růžové.

V hospodě Staré časy už se neobčerstvíte. Po letech zde ukončili provoz. Ale jen dočasně.
Staré časy v Budějovicích skončily. Nová éra hospůdky začne příští rok

Prodej svatomartinských vín bude zahájen v sobotu 11. listopadu 2023 také v českobudějovickém hypermarketu Globus. V letáku je osm druhů. Podle tiskové mluvčí Globusu Anety Turnovské nabízí řetězec ve svých hypermarketech vína například z oblastí Velké Bílovice, Lednice a Valtice. „Zákazníci si mohou vybírat mezi odrůdami bílého, růžového i červeného vína,“ říká Aneta Turnovská. Konkrétně pak jde o Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, ale také Zweigeltrebe, Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké. U vín, která jsou v akčním letáku, se ceny pohybují od 59,90 Kč za 0,75 litrovou láhev vína.

Jen vybrané odrůdy

Podle webové stránky vinazmoravyvinazcech jsou svatomartinská vína první vína ročníku, se kterými si podle tradice můžete přiťuknout poprvé na sv. Martina 11. listopadu. Mohou být bílá, růžová i červená, ale pouze ze stanovených odrůd, které dozrávají dříve, a tak z nich vinaři mohou včas vyrobit kvalitní vína. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Ludmila Pražáková oslavila sto let. Na snímku s rodinou.
Stoletá budějovická oslavenkyně má radost z potomků a stále luští křížovky

Aby víno mohlo nést společné označení Svatomartinské (logo svatého Martina na bílém koni) na etiketě, musí splňovat požadovaná kritéria. Na to dohlíží každoročně odborné komise, které rozhodnou, zda dané víno odpovídá požadavkům a může známku používat. Jejím vlastníkem je Vinařský fond, který ji každoročně vinařům propůjčuje.

Stanovené odrůdy pro:
Bílé víno: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský
Červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
Růžové víno, klaret: Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké