VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sucho trápí spíše stromy než zeleninu, deště pomohly jen částečně

České Budějovice - V souvislosti s nynějším počasím, kdy se střídají tropické dny se silnými dešti, se Deník dotázal hydrologa Tomáše Vlasáka z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu, v jakém stavu jsou podzemní vody a jak je ovlivňují nynější tropické dny nebo srážky.

20.8.2017
SDÍLEJ:

Sucho. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Michal Fanta

Hydrolog Tomáš Vlasák pracuje v českobudějovické pobočce Českého hydrometeorologického ústavu.Lze napřed nějak stručně vysvětlit rozdíl mezi povrchovými a podzemními vodami?
Povrchové vody jsou řeky, rybníky, jezera a přehrady. Podzemní vody je ostatní tzn. voda v půdě a v podloží.

Podzemní voda leží v různých hloubkách. Pokud odmyslíme vodu v půdě (do hloubky až 2 metry), tak mělké podzemní vody jsou v hloubce řádově metry nebo několik málo desítek metrů. Naše vrty měřící mělké podzemní vody jsou do 20 metrů hloubky. Pokud jsou tyto vrty v údolích řek, tak jejich hladina souvisí více než se srážkami s hladinou vody v řece, ze které voda prosakuje do okolního podloží. Hladina takových vrtů (studní) reaguje na průtok v řece nebo déšť v řádu dnů. Hlubinné podzemní vody mohou být do hloubky až několik set metrů a voda se do nich dostává měsíce nebo i roky. Tzn. deficit hlubinných podzemních vod se doplňuje jen velmi zvolna. Hlubinné podzemní vody se využívají pouze v oblastech, kde jsou v podloží mohutné vrstvy sedimentů, které vodu akumulují (v JČ pouze Budějovická a Třeboňská pánev).

Jak ovlivnily současné tropické teploty a slunečné dny podzemní vody? Mají deficit oproti průměru nebo jsou díky vydatným srážkám udržovány v normálu?
Slunečné a teplé dny odebírají vody z půdy a rostlin. Na podzemní vody zdánlivě nemají vliv. Problém je, že kapacita půdy a schopnost rostlin nasávat vodu je značná a proto když slunce pořádně vysuší horní vrstvu půdy, pak každý další déšť pouze zaplní volný prostor v půdě a do podloží se vůbec nedostane. Myslím, že vydatný déšť z minulého víkendu je ideální případ. Ukazatele horní vrstvy půdy po deštích se dramaticky zlepšily, rostliny pookřály, ale stav pozemních vod se změnil jen minimálně. U vegetace to vylepšilo pouze stav rostlin s kořenovým systémem v hloubce centimetrů až desítek centimetrů, ale stromy, které berou vodu z větší hloubky trpí pořád deficitem vody.

Jak jsou na tom průtoky v řekách?
Průtoky v řekách jako nejlepší ukazatel stavu povrchových vod jsou dlouhodobě výrazněji podprůměrné. Většinou se pohybují mezi 5 až 20 % nejsušších let za posledních 100 let – viz (http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/CB/vodnosti/vodnosti.html). Nejde ale o extrémy, v roce 2015 byla situace o poznání horší – to průtoky dosahovaly absolutních minim. Deště v posledních dnech zvedly hladiny řek, ale ty se během několika dní vrátily na stav před deštěm. Pokud delší dobu neprší, tak voda v řece je původem podzemní voda ze středních hloubek, které se plní měsíce. A proto málo vody v řekách má souvislost mimo jiné i s tím, že v letošní zimě bylo málo sněhu a sníh odtékal překotně bez možností se vsáknout.

Při deštích minulý týden teklo Vltavou v Boršově nad Vltavou 50 kubíků za vteřinu. Kolik je tam obvyklý průtok a jak to nyní vypadá s Malší například v Roudném nebo v Českých Budějovicích?
V Boršově v srpnu je obvyklý průtok (medián) 12 m3.s-1, průměr roční je cca 17 m3.s-1 (asymetrické rozložení jako u platů – průměrný plat většina lidí nemá). Průtok v létě 2017 byl většinou kolem 10. Vyšší byl pouze krátkodobě po deštích, jako například minulý týden těch 50 m3.s-1. Ve čtvrtek teklo v Boršově 10 m3.s-1 a v pátek poteče taky. Na sobou bude pršet a tak by se na pár hodin nebo desítek hodin mohla hladina zvednout (http://hydro.chmi.cz/hpps/popup_hpps_prfdyn.php?seq=307156), ale na začátku příštího týdne tam bude zase 10 m3.s-1 (leda, že by zvedli odtok z Lipna).

Analogicky Roudné medián 4 m3.s-1, průměr 7 m3.s-1, v pátek poteče 3 m3.s-1, v sobotu o trochu víc (snad), na začátku týdne zase 3 m3.s-1 nebo míň, protože průtok je stále nadlepšován vyšším odtokem z Římova. Budějovice medián 16, průměr 24, v pátek poteče 14, v sobotu víc a na začátku týdne 13 m3.s-1.

Jak vychází srovnání srážek a teplot v červenci a srpnu, letos a případně ve srovnání s rokem 2015, kdy bylo extrémní sucho?
Letos v červenci byly srážky mírně nadprůměrně (http://portal.chmi.cz/historicka-data/pocasi/uzemni-srazky), výrazně podprůměrné byly květnu a červnu. Teplotně byly ale všechny poslední měsíce nadprůměrné a proto byl i vyšší výpar. Měsíční průměr teplot u července a srpna v roce 2015 byl ještě o 2 stupně vyšší, než je letos (srpen ovšem ještě není u konce). Deficit srážek od 1.3. 2017 tzn. kolik se vypařilo z volné vodní hladiny –mínus kolik napršelo, je někde až 200mm (hlavně jižní Morava) viz http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho

Srpen zatím vypadá teplotně mírně nadprůměrný a srážkově průměrný.

Lze nějak stručně shrnout aktuální situaci ohledně vláhy v půdě?
Kdybych to měl shrnout, tak aktuálně není sucho v horní vrstvě půdy půdě do 10 až 20 cm, z vyšší hloubkou se ale situace začíná zhoršovat a nejhorší je u podzemních vod a to zejména u mělkých vrtů. Viz http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho. Myslím, že u studní, které leží v sedimentech poblíž řek, se situace po deštích z minulého týdne mohla zlepšit, ale bude taky plno studní, kde hladina neustále klesá. Hlubinné vrty dlouhodobě vykazují pozvolný pokles hladin. Na mapě s údaji z našich mělkých vrtů lze vidět, že rozptyl vodnosti studní je ale i na malém území velký, takže souhrnné hodnocení je obtížné. Z mapy hladin mělkých i hlubinných podzemních vrtů také vyplývá, že situace v JČ není výrazně lepší ani horší než v ostatních částech ČR.

Autor: Edwin Otta

20.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čimelice, restaurace Na Hvížďalce. Ilustrační foto

Na Hvížďalce dárkyně potkala první lásku

Děti si užily fotbalové dopoledne s TJ Hradiště.
5

Děti si užily fotbalové dopoledne s TJ Hradiště

Hasiči vyjížděli k nehodám do Oslova a do Hrejkovic

Písecko - Čtvrteční ráno (23. listopadu) bylo nepříjemné pro řidiče dvou osobních aut.

Diacel Písek připravil besedu hlavně pro sportující děti

Písek - V sobotu 18. listopadu uspořádal Diacel Písek v Café restaurantu U Kamenného mostu další besedu, která se týká velmi závažného onemocnění – diabetes mellitus.

Divočáky kontrolují kvůli moru také na jihu

Jižní Čechy – Ačkoliv se v jižních Čechách u divočáků nákaza africkým morem prasat neprokázala, veterinární opatření platí i tady.

Ve čtvrtek mrzlo, ale ne všude

Jižní Čechy - Ve čtvrtek ráno viděli Jihočeši na teploměrech mráz, ale neplatilo to po celém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT