Dvacítka studentů z USA přijela na měsíční stáž na Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku a společně se zdejšími studenty ve městě a okolí natáčí tři hrané a jeden dokumentární snímek.

Spolupráci si všichni pochvalují. „Je to pro nás obrovská zkušenost poznat, jak pracují v Americe. Máme každý trochu jiný způsob a vzájemně si předáváme poznatky a učíme se najít společnou cestu,“ zmínil student písecké filmovky Martin Mikl, který má jeden z filmů na starost jako hlavní produkční.Námět a scénář dodali američtí studenti, jejich písečtí kolegové mají na starost zázemí, techniku a vůbec realizaci snímků. Američanům se v Písku líbí. „Je to něco jiného, než na co jsou zvyklí. Jsou z Písku nadšení. Chutná jim české pivo i jídlo a chválí si spolupráci,“ podotkl vedoucí zahraničního studia písecké filmové školy Daniel Weller. „Doufáme, že to je začátek nové dlouhodobé spolupráce,“ dodal.

Filmy se točí v češtině, jelikož v nich hrají Češi, a to jak studenti, tak i jejich známí či profesionální herci.

Spolu se studenty z Northern Virginia Community College v USA přijel také jejich pedagog, režisér Josef Lustig, syn světoznámého spisovatele Arnošta Lustiga. Studenti tady kromě natáčení absolvují odborné přednášky či workshopy.