Padesátka studentů a studentek technických vysokých škol, rozdělena do deseti týmů, stavěla a programovala samostatného robota. Ten musel vyřešit úkol z oblasti logistiky. Vítězem se stal tým složený ze studentů ČVUT, VUT a VOŠ Písek.

Přesné zadání soutěžního úkolu bylo do poslední chvíle tajné. Účastníci se ho dozvěděli až na místě. Úkolem bylo sestrojit a naprogramovat samostatného robota, který vyloží zboží v podobě barevných kostek do chytrých skladů a následně je vyskladní na výrobní linku. Zadání vymýšleli odborníci ze společnosti Bosch, kteří na místě po celý víkend pomáhali studentům s řešením daného úkolu.

„Zadání je obtížnější, než tomu bylo minulý rok. Cílem je, aby studenti zkusili vymyslet netradiční řešení, které překvapí i nás samotné,“ říká Jiří Masopust, projektový vedoucí ve firmě Bosch. „Celý víkend se jim snažíme pomáhat a předávat cenné rady,“ doplňuje mentor z Českých Budějovic.

Dva dny intenzivní práce bez spánku

Na splnění zadaného úkolu měli studenti a studentky 28 hodin čistého času. Vzhledem k jeho vysoké obtížnosti pracovala většina týmů bez přestávky celou noc. „Pracovali jsme nonstop. Nikdo z našeho týmu nešel ani na chvilku spát. Výsledek ale podle mě stojí za to,“ prozradil během čekání na vyhodnocení Jakub Hrala, student elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze.

Vítězem se nakonec stal právě jeho tým Princezny, složený ze studentů VUT, ČVUT a VOŠ Písek. Porota ocenila především technické zpracování robota a inovativní přístup k celému úkolu. Na druhém místě se umístil tým ITNA, kde byli zástupci VUT, ČVUT, ČZU a jedna zástupkyně z UJEP. Třetí místo bral tým PPA3, složen ze studentů a studentky ZČU v Plzni. Vítězné týmy obdržely zajímavé ceny jako dron, brýle pro virtuální realitu či 3D pero.

Při hodnocení se kladl velký důraz na prezentaci jednotlivých týmů. „Pokud máte skvělý nápad, ale nejste schopni ho správným způsobem prodat, máte zkrátka smůlu,“ tvrdí Jiří Masopust. Právě na toto téma probíhal během víkendu workshop Miloše Čermáka, odborníka na prezentační a komunikační dovednosti.

Vyšší počet dívek

Příjemnou změnou oproti prvnímu ročníku bylo větší zastoupení dívek. Letos se Mechathonu zúčastnilo osm dívek a dvě z nich byly ve vítězných týmech. „Na Mechathon jsem se přihlásila, abych si rozšířila obzory a zkusila nové věci v praxi. Velkým lákadlem byly také skvělé ceny pro vítěze," komentovala důvod účasti na akci Viola Vrbová, studentka ZČU v Plzni.

Účastníci si o víkendu vyzkoušeli mnoho zajímavých technologií v praxi. Velmi oblíbené byly 3D tiskárny, které se hojně využívaly ke splnění úkolu. Studenti mají ze škol a přednášek perfektní teoretický základ, praktická zkušenost je však mnohem přínosnější.

„Bosch se celosvětově snaží podporovat technické vzdělávání studentů. Právě akcí jako Mechathon získají praktické zkušenosti a může jim to pomoci v budoucím zaměstnání. V neposlední řadě moc oceňuji, že technika účastníky baví a opravdu si Mechathon užili,“ říká Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v ČR a SR.

Jeho slova potvrzuje také Detlef Nass, nový HR Country Director Bosch Group v ČR a SR: „Mechathon se mi moc líbil. S akcemi podobného typu jsem se v Německu příliš nesetkal. Myslím, že je skvělé, když se studenti vzdělávají a zároveň si v týmech užijí mnoho zábavy.“

Akce se konala s podporou firmy Bosch a záštitu ji poskytly Svaz průmyslu a dopravy, Česko-německá obchodní a průmyslová komora a Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Daniel Weiss