„Navštívila nás paní z obchodu s nepotřebnými věcmi, tak jsme si řekli, že to zkusíme," hlásili studenti, kteří začali se sběrem loni na podzim.

Nejtěžší podle nich bylo se domluvit. „Chce to umět spolupracovat a dobře to zorganizovat," zmínil za spolužáky David Tříska. Ostatní studenti ze školy se příliš nezapojovali, i když třída B2.I všechny oslovila. „Byla to zase povinnost navíc. Spíš nám přispěli učitelé než spolužáci," řekl David Tříska.

Ve sbírce se sešlo všechno možné, nejvíc ale knihy, nádobí, keramika či oblečení. Studenti na přelomu ledna a února všechno odnesli do píseckého obchůdku, který provozuje spolek Nepotřebné věci??? Mohou pomoct přeci… „Tam se to bude prodávat za symbolické ceny a peníze pak pomůžou konkrétnímu dítěti," vysvětlil další ze studentů Karel Krž.

Podle druháků to byla spíš jednorázová akce, ale kdyby se něco podobného naskytlo ještě v budoucnu, asi by se neváhali zapojit. „Už bychom věděli, co a jak a bylo by to snazší," konstatoval Karel Krž.

Obchod s nepotřebnými věcmi má za sebou rok a půl provozu a zatím s žádnou školou na něčem podobném nespolupracoval. „Jsme za zájem studentů moc rádi. Skoro všechno, co přinesli, už se prodalo. Musím ale přiznat, že jsem očekávala trochu jiný sortiment, když jde o studenty. Bylo vidět, že zapojili hlavně rodiče nebo učitele," podotkla předsedkyně spolku Nepotřebné věci??? Mohou pomoct přeci… Milada Dolejšová.

Otevření podobně zaměřeného obchodu vnímají studenti jako dobrou myšlenku, ale nejsou zcela přesvědčeni o zájmu lidí o něj. „Nevím, jestli se to v Písku chytne. Možná by to mělo být na lepším místě, tady je to takové schované. Lidé tam nakupují asi hlavně proto, že chtějí pomoct, ne tolik proto, že by tu danou věc potřebovali," zmínil Karel Krž.

Obchod je dobrý hlavně v tom, že pomáhá hned třikrát. „Lidé, kteří tam dají něco, co nepotřebují, pomůžou sobě, protože se toho zbaví. Lidé, co to koupí, mají radost z něčeho nového a ještě pomůžou dítěti, na které jdou peníze," shrnul David Tříska.

Kromě nepotřebných věcí se druháci pustili také do sběru plastových víček. Mají jich podle odhadu asi dva pytle. „Do toho jsme zapojili celou školu a sbíráme pořád," uvedli studenti.

Jedná se o akci, kterou zaštiťuje písecká firma Schneider Electric. „Za víčka se tím získají peníze pro chlapce s dětskou mozkovou obrnou," vysvětlila učitelka písecké průmyslové školy, která studentům se sbírkami pomáhá, Ludmila Klavíková.

Koncem loňského roku navíc zaměstnanci firmy Schneider Electric vybrali na pětiletého chlapce šedesát tisíc korun v rámci každoroční předvánoční akce Hodina mzdy dětem.

Charitativní obchůdek s „nepotřebnými věcmi" sídlí v budově bývalé základní školy na Alšově náměstí v Písku (vedle PPP, vchod blíže ke knihovně, 1. patro vpravo). „Nepotřebné věci" už pomohly několika handicapovaným dětem, kterými jsou Matouš Grill z Písku, Jára Kabát ze Skal, Míša Pixa z Písku, Mireček Kott z Písku a nyní vybírá na Natálku Říhovou z Čížové.