Loni v listopadu dvaašedesátiletý muž vytáhl po slovní rozepři legálně drženou zbraň a postřelil osmadvacetiletého muže. Pro místní to byla rána. „Vím, že si často stěžoval na hluk, ale že by dokázal po někom vystřelit? To mě zaskočilo. Nechápu to, muselo mu přeskočit," řekla tehdy o střelci jeho sousedka.

Zraněný muž skončil v českobudějovické nemocnici, ale dnes už je v pořádku. Střelce policie bezprostředně po činu obvinila z pokusu o vraždu a podala návrh na vzetí do vazby. „Tam stále zůstává," potvrdil jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Zatímco loňský případ dopadl dobře, jiná střelba, kterou Protivín pamatuje, skončila tragicky. Před čtrnácti lety zde přišli ve výkonu služby o život dva policisté. Zastřelil je muž podezřelý ze znásilnění, který nakonec obrátil zbraň proti sobě.

Na začátku devadesátých let se ozvala střelba také v centru Písku. V baru v Čechově ulici přišli o život dva muži. „Jeden ze zastřelených byl bratr servírky. Tenkrát to bylo kvalifikované jako těžká újma na zdraví s následkem smrti," vzpomíná bývalý písecký kriminalista Ladislav Beran.

Provozovatelé hospod se odlivu hostů nebojí

Oslovení provozovatelé restaurací na Písecku si obavy z možného opakování střelby nepřipouští.

Ani v restauraci U Krtka v Chyškách, kde vaří kolem padesáti obědů denně, nepředpokládají, že by se u nich mohly odehrát události jako v úterý odpoledne v Uherském Brodě, kdy místní muž zastřelil v restauraci osm lidí a poté obrátil zbraň proti sobě. „Vzhledem k tomu, že jsme malá, klidná obec, strach nemáme. Vesměs k nám chodí známé tváře, cizích lidí je minimum," vysvětlila včera dopoledne provozovatelka chyšecké restaurace Pavla Stiborová, která doufá, že obavy nebudou mít ani jejich hosté.

Podobně hovoří i spolumajitel písecké restaurace U Reinerů. „Myslím, že se lidé určitě nebojí. To by jinak nemohli jít na nádraží, do obchodů, nikam. Museli by být jen doma," konstatoval spolumajitel Jiří Marek.

Podle majitele milevské restaurace U Jindřicha Jindřicha Maryšky si lidé o úterní tragédii povídají, ale dopad na návštěvnost hospod a restaurací by mít neměla. „Je to krátká doba na nějaké závěry, ale co jsem koukal, lidé přišli," podotkl s tím, že kdyby lidé měli strach, nemohli by vyjít ani na ulici, aby je tu nesrazilo auto.

Jindřich Maryška považuje za zásadní, aby stát důsledně kontroval, kdo vlastní zbrojní průkaz. Narážel tak na to, že se diskutuje o duševním stavu třiašedesátiletého střelce z Uherského Brodu, který měl mít psychické problémy. 

ANKETA: Budete mít nyní větší strach jít do restaurace?

Kateřina 
Zemanová
Písek

Větší strach nemám. Doufám, že to byl ojedinělý čin. Spíše je větší šance, že vás porazí auto. Doufejme, že se podobné činy už nebudou opakovat.

Martin Zeman
Písek

Doba je sice jiná, určité věci se změnily, ale nemyslím si, že by se kvůli střelbě lidé měli bát chodit do hospod. Obavy nejsou na místě. Je to úlet jedince, kterému to „přeplo".

Vladimír Müller
Písek

Podle toho, jak se u nás vyvíjí morálka – pomalu, ale jistě klesá, je docela možné, že se podobné činy mohou opakovat. Vývoj je u nás stejný jako na západě, ale o řadu let zpožděný.

Zbrojní průkaz má platnost deset let

Na Písecku je celkem 2750 držitelů zbrojních průkazů a 7900 legálně registrovaných zbraní. O tom, jak průkaz získat, jsme si povídali s komisařem píseckého oddělení zbraní Aloisem Klišem.

Co musím udělat pro to, abych získala zbrojní průkaz?
V první řadě musíte být zdravotně způsobilá, bezúhonná, spolehlivá a vykonat zkoušku odborné způsobilosti. Nejdříve si musíte podat přihlášku ke zkoušce a uvést skupinu průkazu, o kterou máte zájem. Ke zkouškám se připravíte samostatně, a když uspějete v teoretické i praktické části, dostanete doklad. Ten je společně s posudkem od praktického lékaře, fotografií a poplatkem 700 korun za skupinu nezbytný k žádosti o vydání průkazu.

Znamená to, že třeba psychotesty se nedělají?
Pokud posuzující lékař uzná za vhodné, že jsou třeba, tak na ně žadatele pošle. Stejně tak lékaři zákon ukládá, že pokud zjistí v průběhu platnosti průkazu změnu zdravotního stavu, která má za následek ztrátu jeho způsobilosti, je povinen vydat nový posudek o zdravotní způsobilosti a zašle nám ho.

Stává se, že takto lékař upozorní? A co následuje?
Ano, stává. Za rok registrujeme tak tři čtyři případy, kdy lékař upozorní na zdravotní stav držitele průkazu. Na základě toho mu ho odebereme a v případě, že má legálně držené zbraně, musí je odevzdat.

Mám tedy zbrojní průkaz. Na jak dlouho? Musím absolvovat přezkoušení?
Platnost zbrojního průkazu bývala na pět let, dnes je na deset let. Pak musí člověk znovu k lékaři a požádat si o vydání nového průkazu, ale zkoušky odborné způsobilosti znovu nevykonává. Kdo má průkaz skupiny D, což je k výkonu zaměstnání, musí zdravotní posudek dodávat navíc v polovině platnosti.