Výběrové řízení na asistenta prevence kriminality městské policie, jehož hlavní náplní budou společné pochůzky a úzká spolupráce se strážníky, tento týden vypsal českobudějovický magistrát. Písečtí mají podobný plán. „Asistent by měl pomáhat strážníkům, musí to být někdo, kdo velmi dobře zná lokalitu. Na rozdíl od strážníků nemusí mít maturitu," řekla místostarostka Písku Hana Rambousová.

Písečtí však nechtějí vypisovat na post výběrové řízení. „Člověka, který pochází ze sociálně vyloučené komunity, budeme hledat sami. Asistent musí mít v komunitě přirozenou autoritu a respekt, jinak by jeho úloha byla k ničemu. Při výběru se budeme radit i s odborníky na tuto problematiku. Uchazeč musí mít čistý trestní rejstřík," konstatoval včera velitel píseckých strážníků Jan Liška.

Na severu Čech pomáhají asistenti prevence kriminality v oblastech, kde je napětí mezi minoritou a většinovou populací. Většinou jde o mladší lidi z romského etnika.

„Určitě si myslím, že by bylo lepší investovat peníze do normálních policejních hlídek. Kdyby se spolupracovníkem stal Rom, tak si dokáži živě představit, jak by to na některých místech v Písku vypadalo," myslí si dvacetiletý Tomáš Posekaný z Písku.

Městská policie bude na asistenta prevence kriminality žádat o grant z ministerstva vnitra. „Jedná se o jeden ze tří projektů. Dalším je rozšíření kamerového systému a zřízení výslechové místnosti pro mladistvé.