Strážníky, kteří budou dohlížet pouze na sídliště Portyč, chce přijmout městská policie. Na sídlišti zároveň zřídí novou služebnu. „Po větším dohledu volají obyvatelé Portyče už hodně dlouho. Mám tady provozovnu a od zákaznic vím, že zejména večer a v noci se tady scházejí různé partičky, dělají rámus a občas i ničí lavičky a zeleň," říká kadeřnice Jitka Vichrová.
Její slova potvrzuje i velitel městské policie Jan Liška. „Nejvíce stížností máme ze sídliště Portyč. Jde hlavně
o nedodržování pravidel slušného chování. To se týká převážně Romů," podotýká Jan Liška. Městská policie posílila před rokem dohled strážníky z centra.
„Nestačilo to. Lidé si stěžují i nadále. Navrhujeme proto zřídit služebnu ve vnitrobloku domu v Přemyslově ulici. Chceme také přijmout dva strážníky, kteří by měli lokalitu na starosti. Střídali by se po dvou dnech ve dvanáctihodinových směnách," navrhuje Jan Liška. Radní souhlasili a doporučili totéž udělat i zastupitelům. Ti budou mít v květnu konečné slovo. Strážníci by mohli na sídliště dohlížet nejpozději od začátku příštího roku.
Na starosti však nebudou mít jen samotné sídliště. „Máme zkušenost, že když jsme v minulosti vyhnali problematické osoby ze sídliště, usídlili se tito lidé nedaleko," podotkl starosta Ondřej Veselý.
Myslím si proto, že by tady strážníci měli být nejen ve dne, ale hlavně večer a v noci. Než přijedou na zavolání ze služebny, provinilci se většinou schovají," podotýká Jitka Vichrová. S nočním dohledem se však nepočítá. To by muselo město přijmout čtyři nové městské policisty.
„Pracovní dobu strážníků chceme ještě prodiskutovat. Přijde nám, že dopoledne jsou na sídlišti klidnější a strážníci by měli být v terénu hlavně odpoledne a v podvečer," podotkl starosta Ondřej Veselý.
Roční náklady na dva nové strážníky činí milion korun. Necelých 500 tisíc pak činí jednorázové náklady na výstroj, výzbroj a zřízení služebny.