Získat krajskou dotaci se snažili předloni, ale neuspěli, proto to vloni ani nezkoušeli. Měli ale záštitu hejtmana Jihočeského kraje, která jim přispěla čtyřmi tisíci korunami. „Jsme rádi za každou korunu, protože se rozpočet na celé Strašení pohybuje v posledních letech kolem sedmdesáti až osmdesáti tisíc korun," doplnila Jaroslava Macounová.

Proto oslovili ohledně finanční podpory také okolní obce, ze kterých k nim děti přijíždějí. Letos, podobně jako v minulosti, na akci přispěli Mirovice pěti tisíci, pak částkou od tisíce do patnácti set korun ještě obce Rakovice, Horosedly, Čimelice a Lety. „Daří se nám akci zajišťovat hlavně díky sponzorům. Naše obec přispívá deseti tisíci korunami a poskytuje nám komplexní zázemí," upřesnila Jaroslava Macounová. S přípravami na další Strašení začíná prakticky hned po skončení aktuálního ročníku. Letos jí situaci zkomplikovala muzika. „Měla jsem od loňska zamluvenou jinou kapelu, ale bohužel to neklaplo. Navíc tři kapely mají v té době dovolené, ale povedlo se mi zajistit hudbu, která byla vloni a se kterou jsme byli moc spokojení," vysvětlila Jaroslava Macounová.

Se zajišťováním Strašení pomáhá především starosta se zaměstnanci obce a dobrovolníky, kteří si kvůli přípravám berou i dovolenou. Samotný průběh akce pak zajišťuje až osmdesát lidí. Padesát je jich na strašidelné trase a další zajišťují obsluhu u občerstvení a technické zázemí. „Také nám velice pomáhají dobrovolní hasiči od nás a z Čimelic a Rakovic. Zajišťují především protipožární bezpečnost při ohňostroji," dodala Jaroslava Macounová. Není divu, protože to bývá největší akce pro děti z okolí. Vloni přišlo kolem 1400 lidí.

Program
Letošní trasa povede kolem neresteckého lomu, kde v nedávných dnech natáčeli filmaři Tři mušketýry. „Proto jsme se rozhodli, že zařadíme na trasu také naše přátele šermíře z Jindřichova Hradce jako mušketýry. Vloni byli na Strašení jako gotičtí šermíři a všem se moc líbili," poodhalila plány Jaroslava Macounová.  Návštěvníci se letos mohou těšit například i na velkou autodráhu Václava Mrákoty z Čimelic nebo na věrné modely stavební techniky na dálkové ovládání, které měly vloni obrovský úspěch.

V programu budou ale také úplné novinky. „Na podvečer jsme připravili pohádku v podání Divadýlka Kuba. Další novinkou bude Hračkolna na dětském hřišti, kde si děti budou moci hrát s ručně vyráběnými dřevěnými hračkami a teď ještě přibylo vystoupení Pop Tria," prozradila Jaroslava Macounová.

Letos se budou moci lidé setkat také s populární herečkou Danou Syslovou. Nebude chybět ani ohňostroj, který bude o něco větší a pokud to dovolí technické podmínky, bude také s překvapením.