„Bude záležet na případné přidělené dotaci. V tuto chvíli žádný konkrétní dotační titul nemáme, ale uděláme všechno proto, abychom peníze získali," podotkl Václav Filip, vedoucí odboru investic a rozvoje píseckého městského úřadu.

V současné době se pracuje na projektové dokumentaci. „Na samotné stěhování se zatím rozhodně nepřipravujeme, ale na projektu pracujeme intenzivně a řešíme konkrétní provozní záležitosti," potvrdil ředitel knihovny Roman Dub. Zhruba v polovině roku by mohla být projektová dokumentace hotová.

Celkově se rekonstrukce podle odhadů potáhne dva až tři roky. Vlastní stěhování však podle ředitele nebude tak náročné. „Uzavření knihovny se nevyhneme, protože to budeme muset udělat naráz, ale díky tomu, že obě budovy skoro sousedí, to nebude trvat dlouho. Knihovnu uzavřeme jen na krátkou dobu," uklidnil Roman Dub.

Čtenářka Andrea Šlechtová to jako problém nevidí. „Když to nebude na dlouho, tak to určitě vydržíme," říká sedmadvacetiletá Andrea Šlechtová z Písku, která knihovnu navštěvuje od jedenácti let. Její současné prostory se jí líbí. „Budova knihovny má své kouzlo, ale chápu, že z praktického hlediska jí přestěhování do většího prospěje," dodala.

Předpokládané náklady na rekonstrukci a stěhování písecké knihovny jsou zhruba 190 milionů korun.