Do středeční stávky učitelů se v Písku zapojí ZŠ Jana Husa, ZŠ T. G. Masaryka, ZŠ T. Šobra a ZŠ E. Beneše, kde ale zůstane provoz zčásti zachován. Stávkovat zde bude 52 ze 78 pedagogických zaměstnanců. „Z tohoto důvodu jsem nucen provoz školy omezit,“ podotkl ředitel ZŠ E. Beneše Filip Rádr s tím, že se škola postará o alternativní program pro žáky 1. – 4. tříd, a to v době od 8 do 12 hodin. Dvě mateřské školy zůstávají otevřené.

Ředitel podle svých slovs touto formou protestu nesouhlasí. „Od mala mne ale učili: pokud něco slíbíš, splň to. A k tomu v tomto případě ze strany vlády nedošlo. Proto mají moji pedagogičtí zaměstnanci plnou podporu,“ dodal Filip Rádr.

Podle ředitele ZŠ J. Husa Jana Adámka je v tomto okamžiku stávka jediným nástrojem, jak situaci někam posunout. „Zapojilo se 98 procent školy, čímž mi odpadlo rozhodování, zda do toho jít, nebo ne. Rozhodli si zaměstnanci a já je podporuji. Těší mě, že do toho jdou všichni a drží spolu,“ podotkl ředitel. Základní škola bude včetně družiny a jídelny zavřená, fungovat budou jen mateřské školy.

Rodiče škola informovala v pondělí kolem poledne. „Dnes jsou komunikační možnosti jiné než před lety, tak by se nemělo stát, že se zpráva k někomu nedostane,“ zmínil Jan Adámek. Připomněl stávku v roce 2008, kdy se setkal i s negativní reakcí ze strany dvou rodičů. „Já to chápu. Stávka není nikdy úplně férová záležitost, ale mrzí mě, že taková ta obecná podpora kantorů u nás celkem chybí,“ doplnil ředitel s tím, že tentokrát zatím žádné špatné reakce ze strany rodičů nemá.

ZŠ J. K. Tyla Písek se do stávky nezapojí. "Nelíbí se nám ale, že je náš školní systém podfinancovaný a práce pedagogických pracovníků je dlouhodobě podhodnocována. Trváme také na splnění slibu, který vláda učinila ve svém programovém prohlášení," uvedl ředitel Pavel Koc.

Podobné rozhodnutí padlo v ZŠ a MŠ Záhoří. Pedagogičtí pracovníci do stávky nevstoupí, ale vyjádřili souhlas s tím, že český školský systém je podfinancovaný, pedagogičtí pracovníci a jejich práce dlouhodobě podhodnocována. "Ovšem vzhledem k provozu školy a pracovnímu vytížení rodičů našich žáků nebudeme omezovat výuku ani jinak organizovat provoz školy," uvedli pracovníci školy.

ZŠ Bernartice bude mít v době stávky učitelů upravený program výuky. Škola bude otevřená. Na prvním stupni budou mít děti ve třídách program upravený na způsob projektových dnů. Na druhém stupni budou mít děti smíšené aktivity – výuku a sportovní den.

Ke stávkujícím se připojí i 2. ZŠ J. A. Komenského v Milevsku. Pro žáky tu bude podle ředitele Michala Divíška zajištěný náhradní program. Provoz družiny i kuchyně zůstane zachovaný. 1. ZŠ T. G. Masaryka v Milevsku se sice do stávky nezapojí, ale vedení školy uvedlo, že požadavky odborů morálně podporuje.