Na přelomu listopadu a prosince se po 183 dnech z Milína přesunul hustý provoz a doprava na nově dokončený úsek dálnice D4. Jak uvedla mluvčí společnosti Via Salis Daniela Pedret, počínaje prvním prosincovým dnem je zprovozněn doposud uzavřený úsek od mimoúrovňové křižovatky u motorestu Milín po křižovatku s ulicí 11. května.

„Mezi kilometry 49,8 a 51,2 se přitom již řidiči svezou po prvních téměř zcela dokončených metrech nové dálnice," informovala s tím, že v průběhu uzavírky od června do konce listopadu byla doprava vedena převážně ulicí 11. května přímo skrz obec. Milínem tak projíždělo denně až 12 tisíc aut, čímž se dočasně zařadil mezi nejfrekventovanější obce v Česku.

Projekt PPP (Public Private Partnership) D4 realizuje sdružení Via Salis složené z francouzských firem VINCI Highways a Meridiam. Investice zahrnuje projektování, financování a stavbu 32 km dálnice D4 z Příbrami do Písku a modernizaci a údržbu dalších 16 kilometrů již zprovozněných navazujících úseků. Stavba bude podle smlouvy se státem hotova v prosinci 2024 a dalších 25 let bude konsorcium dálnici provozovat. Stavební práce provádí společnost DIVia stavební, která patří do Skupiny VINCI Construction CS. Provoz a údržba na existujících téměř 16 kilometrech je od 1. 7. 2021 v rukou společnosti Via Salis Operations, vlastněné ze 100 % VINCI Highways.

Dostavba dálnice D4 míří do finále třetí stavební sezony.
Jak roste D4: U Krsic se budují odpočívky. Vznikne tady Shellka i Burger King

Stavba postupuje v rekordním tempu a dle harmonogramu díky zhotoviteli, jímž je Skupina VINCI Construction CS zastoupená společností DIVia stavební. Na celé trase nového 32 km dlouhého úseku dálnice D4 denně pracuje více jak 1400 lidí i strojů. Řidiči i místní obyvatelé tak mohou vidět, jak jim stavba roste přímo před očima.

Od 1. prosince je pro veřejnost také znovu zpřístupněna odpočívka Buk (čerpací stanice EuroTank), ke které bude umožněn příjezd od okružní křižovatky stejně, jako tomu bylo před jejím dočasným uzavřením.

Jak uvedlo sdružení Via Salis ve svém pravidelném newsletteru, do konce letošního roku má být hotovo téměř osmdesát procent veškerých prací. V současné době se pracuje také na stavbě dálničních odpočívek u Krsic a operačního centra u křižovatky Lety. Vznikne zde čerpací stanice společnosti Shell, která vyhrála výběrové řízení, se zázemím, parkovištěm či restaurací Burger King.

Přes zimu se práce na dostavbě dálnice přizpůsobí klimatickým podmínkám. Na jaře začne čtvrtá a poslední stavební sezona.