Všechny tři strany přesně dva roky po otevření dospěly ke shodě. „Dohodli jsme se, že se uskuteční oprava zjištěných vad s tím, že k tíži projektanta budou vady související se statikou stavby a k tíži zhotovitele budou vady ostatní," sdělil starosta Písku Ondřej Veselý.
Architekt Martin Rajniš představil i projekt opravy statiky. V projektu je navrženo řešení stabilizace objektu. „Za to si architekt ručí a bude to dělat na vlastní zodpovědnost a náklad," konstatoval zástupce stavební firmy Tomáš Kočí. Písecký deník oslovil i architekta Martina Rajniše, ten na otázky neodpověděl.
Proti tomu, že by šly všechny ostatní vady za firmou Kočí, se ohrazuje její ředitel Tomáš Kočí. „V posudku znalce jsou především vady, které jsou po přesném zaměření a porovnání s projektovou dokumentací v pořádku, a dále detaily stavby, které byly změněny v průběhu stavby a byly řádně zapsány do stavebního deníku nebo do zápisu z kontrolního dne, ale znalec k nim zjevně neměl přístup nebo je opomenul," zdůraznil Tomáš Kočí.
Další problém se týkal vzduchotechniky a výskytu plísní. „Z dlouhodobého měření bylo zjištěno, že uvnitř budovy žádné plísně nejsou, nacházejí se pouze mimo budovu, odkud se čerstvý vzduch do budovy nasává," vysvětlil Tomáš Kočí.
Lesovna měla vzhledem ke zvolené vzduchotechnice smůlu, že stojí u lesa na louce. Při nasávání vzduchu se tak dovnitř dostávají i plísně. Ve vzduchotechnice ale nejsou osazeny žádné lapače ani filtry.
V pracovní skupině, která řešila, kdo převezme jaký díl odpovědnosti za opravy Lesovny, byli zástupci stavební firmy Kočí, a.s., která Lesovnu stavěla. Na otázky odpovídal ředitel firmy Tomáš Kočí.
Co to pro vás dohoda pracovní skupiny znamená a co to znamená pro samotnou stavbu?
Pro naši společnost uzavřená dohoda znamená především potvrzení, že naše teze byly od počátku správné. Stojíme si za tím, že za statiku nemůžeme a budova je uživatelná. Posouzení statiky a posudek Ladislava Bukovského, které si objednalo město, celou věc protáhlo o půl roku. V té době, kdy bylo pro stavební práce vhodné počasí, mohla proběhnout celková oprava. Nyní je jasné, že se opravy protáhnou, některé až do konce května. Pozitivní je, že díky posudkům statiky a celkové stavby město specifikovalo konkrétní vady.
Jaké úpravy a opravy budete na stavbě dělat?
Naší společnosti byly vytýkány především drobné vady. Všechny opravy budou probíhat za provozu. V současné době jsme už některé závady v interiéru budovy opravili, některé opravíme v nejbližší době.
Kdy budou hotové, případně jaké jsou již hotové?
Vnitřní opravy a některé statické úpravy budou opraveny do konce tohoto roku. Do konce května 2013 pak dojde k opravám vnějších statických závad z důvodu vhodnějšího počasí.
Kolik to bude stát?
Vady statiky bude provádět přímo společnost architekta Martina Rajniše, přesnou výši jejích nákladů neznám. Naše opravy se pohybují v řádech několika desítek tisíc korun. Náklady na vzduchotechniku, které bude hradit město Písek, budou odvislé od požadavků zástupců města jako majitelů stavby, které neznám a nemohu je proto stanovit.
Budete nějak spolupracovat s projektantem na odstranění statických závad?
V nejbližších dnech se uskuteční schůzka s architektem Martinem Rajnišem, na které budeme jednat o koordinaci prací.
A je jejich odstranění vůbec reálné?
Za řešení stabilizace objektu ručí architekt Martin Rajniš.
(Poznámka redakce: Podobné otázky jsme položili 18. října i architektu Martinu Rajnišovi. Zatím na ně neodpověděl.)