Svolal ho Veterán Klub Chýnov v čele s Evženem Zadražilem, který napočítal na 150 účastníků. „Moc mě těší taková účast také počasí, které přálo šedesátikilometrové vyjížďce do Kamenice nad Lipou,“ sdělil nadšeně.

Specialitou chýnovského setkání majitelů historických vozů i motocyklů je přítomnost zajímavých osobností z oboru. Žádný ročník zatím nevynechal světoběžník a spisovatel Petr Hošťálek, který tentokrát přivezl i nejnovější kousek ze své sbírky; stříbrný přestavěný bavorák.

Divákům však představil mašinu, na níž vyjel v koloně – silniční dvouválcový speciál ČZ 250 ccm z roku 1949. „Je to originál, žádná replika. Jezdil s ním českobudějovický bard Zdeněk Petrák, vyhrál s ním i plzeňský okruh,“ vybral z historie závodního stroje.

Na své Jawě 500 OHC dorazil i dvojnásobný mistr světa, mistr Evropy a dvanáctinásobný mistr České republiky v enduru a motokrosu František Hrobský, který zavzpomínal na začátky kariéry i místní tradiční závody. „Pocházím z nedalekého Pacova, začínal jsem na mopedu, pak jsem jezdil na 150, Zetce a ČeZetě. Chýnovský strmý vrch jsem vyhrál asi čtyřikrát,“ prozradil.

Třetím neméně vzácným bodem programu byl dokument Luďka Zyky o závodech silničních motocyklů a motokrosu v blízkém Sezimově Ústí v letech 1946 až 1961.

Jubilejní 5. ročník se uskuteční za rok 23. srpna.