Na schůzce se zástupci velkých sportovních odvětví ve středu 2. července starosta Ondřej Veselý a místostarostka Hana Rambousová nejspíš uslyší, že to nestačí.

„Jednání vyvolala iniciativa sportovních klubů házené, basketbalu, fotbalu a hokeje z titulu kritické situace financování zejména mládežnického sportu," uvedl předseda hokejového IHC Písek Zdeněk Šťastný.

Písecký deník oslovil zástupce všech politických stran v zastupitelstvu, aby se k problematice vyjádřili. Rozhodování o penězích pro sport je právě na zastupitelích. První část odpovědí můžete nyní, další odpovědi příště.

„Sport, zejména mládeže, je s částkou 21,3 milionu korun, což jsou více než tři procenta rozpočtu, jednoznačně nejvíce podporovanou volnočasovou oblastí v Písku," říká starosta města Ondřej Veselý (ČSSD).

Jedenadvacetiletý Filip Hlaváč z Písku se věnuje sportovnímu rybolovu, odvětví, které nepatří mezi velké příjemce dotací města. Přesto má jasno. „Úspěchy, jakých písečtí sportovci dosáhli, nelze nechat bez povšimnutí. Myslím si, že je důležité podporovat obě věkové skupiny, jak mládež, tak dospělé, prim ale podle mého hraje mládež," říká Filip Hlaváč. 

Zeptali jsme se zástupců všech politických stran v zastupitelstvu na tři otázky:

1) Dává město Písek do sportu mládeže málo peněz?
2) Měla by být částka v budoucnu vyšší a kde na to případně vzít?
3) Je spravedlivé přerozdělení peněz v kapitolách kultura a sport?
Tentokrát odpovídají zástupci ODS, VPM a nezávislý zastupitel. Příště zveřejníme odpovědi SNK-ED, KSČM, ČSSD a TOP 09.

Jedná se o alarmující stav

Zdeněk Šťastný je zkušený manažer sportu v Písku. Pokud varuje před kolapsem klíčových sportovních odvětví kvůli nedostatku peněz, tak je to opravdu alarmující věc.
Každý, kdo sport dělal nebo dělá, ví, že peníze od města jsou vítané přilepšení. Není to však jediný zdroj. Tím stále se opakujícím zdrojem jsou peníze rodičů. Nebýt jich, žádné z dětí by nesportovalo.
Je to dlouhodobé propojení lásky ke sportu dospělých a dětí. Rodiče dávají svým příkladem vzor dětem, a to i ve financování.
Kluby a jednoty už nemají tu podporu jako v „tučných" dobách, kdy stavební firmy a zahraniční partneři znamenitě sport podporovali. Dnes se „utáhly" kohouty penězovodů, zůstává jen u skromných možností. Patrně je za vším business a dnešní management. Pokud vrcholní leadeři budou mít sportovní srdce a ducha, a kromě tvorby kapitálu podniku podpoří i příspěvek svým zaměstnancům, aby mohli své děti vést ke sportu, bude základ zdroje upevněn.
Pokud se ptáte, kde generovat peníze pro sport v pokladně města, tak na jedné straně nestavět nesmyslnou lávku, která je zbytná, a toto město se klidně bez ní obejde, a raději pořídit levný tradiční přívoz od sv. Václava k restauraci 
U Smetáka a neobírat obyvatele a jejich rodiny o finance, které město nemusí získávat.
Po volbách může být diskuze o dělbě „koláče" rozpočtu města na jednotlivé položky, tedy i na sport a kulturu. Zachovat městu Písek jeho název „Jihočeské Athény" však zavazuje a písečtí jsou na něj právem hrdi.

Miroslav Sládek, ODS

Město dává maximum

Nemyslím si, že mezi hlavní funkce obce patří finanční podpora zájmových odvětví (sport, kultura). Zejména si nemyslím, že mají neustále narůstat výdaje do těchto odvětví bez ohledu na další potřeby města, jako jsou zejména investice do infrastruktury a mandatorní výdaje města.
1) Myslím si, že v rámci možností dává maximum. Osobně bych tuto částku snížil. Mělo by se vycházet z nepřekročitelného maxima, tedy stanovit nepřekročitelné procento z rozpočtu města a v žádném případě nad tento limit nepřekračovat. Sem ale zahrnout i prostředky na provoz a údržbu sportovních a kulturních zařízení.
2) Nemyslím si, ale pokud se městu bude dařit, proč ne, pokud bude stanoveno a dodržena pravidla a nebudou se udělovat nesmyslné výjimky.
3) Ideální spravedlnosti při rozdělování financí nelze docílit nikdy. Stávající dosažené kompromisní řešení – pravidla považuji za dostačující.
Osobně jsem kdysi navrhoval toto:
– město určí na podporu sportu a kultury příslušné procento z rozpočtu
– spočítá se přesná částka na mládežníka
– rodiče mládežníka sami určí, kolik z jaké částky a kam každoročně pošlou (částku by mohli rozdělit i na více částí – tedy dát příspěvek do více různých oddílů)
Nemuselo by se nic přerozdělovat a rodiče by jasně dali najevo, o které mládežnické sporty mají v Písku největší zájem. Ale pro tento návrh jsem nikdy nenašel podporu.
A přiznám se, sám nevím, jaké sportovní odvětví je pro Písek klíčové. Kopaná, hokej, tenis, házená, florbal, rybaření, šachy, cvičení pro radost, turistické kroužky, taneční kroužky, divadelní, hudební kroužky, atd., když každý z aktérů považuje to svoje odvětví za klíčové…

Otomar Gottstein, nezávislý zastupitel

Mládež je prioritou

Umím si představit, že by město poskytovalo vyšší finanční podporu mládežnickému sportu, kde skutečně vidím její smysl. Nejedná se v této chvíli o moji představu, ale společný koncensus zástupců všech zastupitelských klubů, protože i ty musí najít odpověď na otázku: Kde na to vzít? Umím si představit, že by se měla i více sponzorovat oblast sociální, školství, infrastruktury…
Zároveň je nutné si uvědomit, že město Písek prioritně podporuje mládež, a tak jsou nastavena i pravidla pro poskytování sportovních příspěvků a finance jsou tudíž rozdělovány systémově a pouze a jenom na sport dětí a mládeže. A tak by tomu mělo být i nadále. Jde nám všem přece o stejný cíl, aby naše děti měly možnost sportovního vyžití, možnost kvalitně trávit volný čas. Nejde primárně o to, zda skončí v dané soutěži první či poslední, jde o to zúčastnit se – s radostí, hrdostí a nadšením pro danou věc. Například v tomto roce celková částka vyčleněná v rozpočtu města na přímou podporu sportu je více než 3,8 milionu korun, nepřímá podpora sportu přesahuje dokonce 18 milionů, a to ještě nezahrnuje další náklady městských služeb, které je nutné rovněž zohlednit. Je samozřejmé, že tuto podporu pociťuje více např. písecký hokej a fotbal. Kromě přímých příspěvků sportovních, které spravuje odbor školství a kultury, mají sportovní organizace možnost žádat z dalšího zdroje v rozpočtu, a to z výtěžků z výherních hracích přístrojů a videoloterijních terminálů. Tento zdroj přinesl žadatelům jakýsi „bonus", který dříve neměli a tak i přímá podpora sportovních organizací v posledních letech rostla.
K otázce „spravedlnosti" přerozdělování peněz: vždy bude někdo, kdo nebude spokojený, protože dostal méně než ten druhý… Věřte, že rozdělování jak sportovních příspěvků, tak grantů kulturních či cestovního ruchu je několikastupňový proces, jehož se účastní odborníci z oboru a který končí schvalováním v orgánech města. Skutečně nelze srovnávat financování sportu, kultury, školství, odpadového hospodářství…
Nedomnívám se tedy, že hrozí kolaps mládežnických sportovních oddílů.

Hana Rambousová, místostarostka, VPM