Mezi šikovné závodníky patří například desetiletý Toník Dubský z Mirovic, který do kroužku chodí čtyři a půl roku. „Dostali jsme tenkrát ve škole letáček Judo Čimelice, ukázal jsem ho doma našim 
a řekli, že to zkusíme. Šli jsme za trenérem si to vyzkoušet 
a po hodně trénincích jsem si půjčil kimono. První kimono jsem měl asi po roce a měl jsem z něj velkou radost," zavzpomínal Toník Dubský.

Patnáctiletý Pavel Čerňavský z Čimelic chodí do kroužku deset let a už si ani nepamatuje, co ho do něj přivedlo. Od závodění ho odradila tréma před spoustou obecenstva. „Baví mě bojové sporty a jsou tu dobří kamarádi. 
S Kubou si teď cvičíme vlastní chvaty," svěřil se Pavel Čerňavský.

Kroužek AC Judo při Základní a mateřské škole v Čimelicích funguje už deset let pod vedením zkušeného trenéra druhé třídy a držitele černého pásu judo Miloslava Mikeše. Každoročně mívá kolem dvaceti až třiceti dětí ve věku od pěti do patnácti let z Čimelic, Mirovic, Mirotic a okolí.

Letos v kroužku sportuje 25 dětí. „Jsou rozdělené do dvou skupin – na přípravku a pokročilé. V přípravce jsou většinou mladší děti, které se učí sportovně pohybové dovednosti formou soutěží a her. Pokročilí se po zvládnutí základů gymnastiky, pádů a speciálních cviků postupně seznamují se zápasem judo 
v základním postoji. Učí se hody, podrazy, podmety, chvaty na zemi a náročnější gymnastické cviky – polosalta, salta, sklopky a přemety," vysvětlil Miloslav Mikeš.

Pokud pokročilí prokážou dostatečné schopnosti a odvahu, začínají se postupně účastnit závodů na úrovni oddílu a kraje. Nejkvalitnější závodníci se pak účastní nejnáročnějších turnajů mezinárodních velkých cen, českého poháru a mistrovství České republiky. „Nejlepších výsledků dosáhla z našeho oddílu Kristýna Račanová, která získala mnoho medailí na turnajích. Byla dvakrát bronzová na mistrovství České republiky starších žáků v Ostravě a Chomutově, 4. místo vybojovala na olympiádě mládeže v Olomouci, 2. místo získala na mistrovství České republiky družstev v Brně a dvakrát vybojovala titul přebornice Jihočeského kraje," vyjmenoval úspěchy Miloslav Mikeš. Dodal, že v jejích šlépějích jdou dva výborní závodníci Ondřej Bubeník a Toník Dubský.

Nejtalentovanější závodníci jezdí dvakrát týdně trénovat do SKP judo Písek také pod vedením Miloslava Mikeše. „Snažíme se vychovávat nejen výborné sportovce, ale také kamarády a kamarádské vztahy, které upevňujeme na letních táborech a akcích," dodal Miloslav Mikeš. Oceňuje rodiče, že si najdou na své děti čas a přijdou s nimi do oddílu rozvíjet jejich kondici. „Ceníme si jejich podpory. Pracovat na takové úrovni, včetně prezentace na závodech, můžeme jen díky finanční podpoře obce a čimelické společnosti Siko," vysvětlil Miloslav Mikeš. Například příspěvky od obce slouží judistům na provoz a pronájem sportovní haly při trénincích, na úhradu cestovného a nákup sportovního náčiní a odměn nebo cen za výkony.

Co kroužek stojí

Za rok platí děti v přípravce za kroužek 600 korun a pokročilí 1200 korun. Rodiče dětem připlácejí ještě na závody. Nové dětské kimono stojí od 500 do 700 korun, ale děti je buď po sobě dědí, nebo si je kupují za nižší cenu od těch, které už vyrostly. Takže použité kimono pak stojí třeba jen 200 až 300 korun.

Tréninky

Nejmladší, od 5 do 9 let, a začátečníci trénují jen jednou v týdnu, a to v pondělí od 17 do 18 hodin. Pokročilejší trénují dvakrát v týdnu – v pondělí a ve středu vždy od 18 do 20 hodin.

Autor: Stanislava Koblihová