VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o kavárnu míří zpět k píseckému okresnímu soudu

Milevsko - Spor mezi domem kultury a provozovatelem kavárny Harlekýn pokračuje dál. Písecký deník přináší rozhovory s oběma stranami.

15.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Pět stejných otázek pro dva mladé a úspěšné muže, kteří stojí proti sobě. Na jedné straně je Ladislav Bendula, provozovatel kavárny Harlekýn v Domě kultury Milevsko, a na druhé  ředitel domu kultury Vít Kratochvíl.

Rozděluje je soudní spor, který se vleče už od roku 2012 a pokračuje dál. Před dvěma týdny českobudějovický krajský soud vrátil jednání  do Písku.
„Krajský soud dal  za pravdu stanovisku města, zrušil rozhodnutí okresního soudu a vrátil verdikt k novému řízení," vysvětlil místostarosta Martin Třeštík.

Jeden spor už je u konce a není proti němu odvolání. Loni  soud  rozhodl, že výpověď, kterou Ladislav Bendula dostal, je neoprávněná a také například konstatoval, že provozovatel neporušoval nájemní smlouvu.

Ladislav Bendula musel na základě tohoto rozsudku ale vyklidit tzv. internetovou kavárnu, tedy místnost, která sloužila jako sklad. Ta totiž nebyla předmětem nájmu smlouvy z roku 2006, která je podle soudu platná. Na rozdíl od té pozdější z roku 2009.

Zastupitelé po neúspěšném soudu odsouhlasili podání další žaloby na vyklizení prostor. Právě o té soud nyní rozhoduje. Milevsko žaluje neplatnost dodatku z roku 2008 k nájemní smlouvě z roku 2006. „Laicky řečeno město Milevsko žádá soud, aby rozhodl, zda dodatek, který rada města Milevska schválila, je platný, nebo ne. Vlastně podává žalobu samo na sebe," konstatoval provozovatel kavárny Ladislav Bendula, který se stále hájí tím, že má platnou smlouvu do roku 2018.

Dům kultury si ale myslí opak. Podle něj je dodatek ke smlouvě, který ji prodlužoval do roku 2018,  neplatný. „Jedná se právě o ten dodatek z roku 2008, který smlouvu nestandardně prodlužoval na  deset let a který však Okresní soud v Písku při první žalobě vůbec neposuzoval. Z tohoto důvodu si šance na úspěch dáváme poměrně vysoké," řekl ředitel domu kultury Vít Kratochvíl.

Začátek sporu se datuje  do roku 2011, kdy  ředitel domu kultury Vít Kratochvíl upozornil radní na to, že sjednané nájemné je pro město nevýhodné. Rozběhla se dlouhá jednání, na jejichž konci bylo na jaře roku 2012 podání žaloby Domem kultury Milevsko.

Provozovatel kavárny Harlekýn v Domě kultury Milevsko Ladislav Bendula říká: Už je to skoro osobní

Co pro vás znamená, že se jednání vrací k okresnímu soudu?
Víceméně nic nového. Město jde cestou nesmyslných žalob proti mé firmě, první žalobu prohrálo, tak podává další. Utrácí veřejné prostředky, které vynakládá za právní úkony. Myslím si, že by bylo vhodnější, kdyby se peníze investovaly do jiných odvětví.

Jeden spor mezi vámi a DK Milevsko je uzavřený, není proti němu odvolání. Soud mimo jiné řekl, že jste neporušil nájemní smlouvu, jak tvrdil dům kultury. Město poté přišlo s novou žalobou. Jaké si dáváte naděje, že uspějete?
První soudní spor jsem vyhrál, soud mi dal za pravdu, že jsem nic neporušil a že mohu i nadále podnikat v pronajatých prostorách do roku 2018.
Město podalo loni novou žalobu, ta se ale netýká přímo mé firmy, ale samotného města Milevska, podávají žalobu sami na sebe.

Naděje? Jak už jsem říkal, nic jsem neporušil a nejsem si vědom, že dělám něco špatně, ba naopak. Stále se snažím se svým personálem dělat práci, jak nejlépe umím.  Víte, velice nerad bych po osmi letech opouštěl podnikání v kavárně Harlekýn, ale samozřejmě budu respektovat verdikt soudu a popřípadě budu chtít znát konkrétního viníka. Okresní soud vás vyzýval, abyste se dohodli. Je v této fázi dohoda vůbec možná?

Před každým soudním líčením se nás soudkyně a na krajském soudu senát zeptal, zda-li se chceme dohodnout, já jsem pokaždé odpověděl, že já jsem ochoten se stále dohodnout, avšak druhá strana nikoliv.

Tento spor už není o zvýšení nájmu nebo službách pro hosty kavárny, je to už skoro osobní. Aktérům žaloby jde jen o jedno, a to, aby mě za každou cenu vyhodili z pronajatých prostor.

Vždyť se podívejme do minulosti. Mám na mysli podání trestního oznámení, že jsem odposlouchával jednání  radních. Byla to lež,  která se samozřejmě neprokázala. Dále připomenu třeba výhrůžky, abych podepsal dohodu, kde byly absurdní podmínky. Jedna z nich byla, aby mohl v domě kultury obsluhovat na akcích i jiný podnikatelský subjekt. Na plese na sále by obsluhovali hosty dva nebo několik podnikatelů. Byla to i žaloba na porušení smlouvy,  žaloba na neplatnost smlouvy a žaloba na neplatnost dodatku.

Celý soudní spor se vleče už od jara roku 2012. Kdy podle vás skončí?
To si netroufám odhadnout. Až město nebude podávat žaloby…

Nacházíte  na této soudní tahanici něco pozitivního?
Vůbec nic. Mě to stojí čas a peníze a město Milevsko  také. Vynaložené peníze jsem mohl investovat do podnikání, do  zlepšení komfortu hostů a zkvalitnění dalších mých služeb.

Když jsem městu v roce 2011 nabízel navýšení nájemného na  200 tisíc korun, odmítlo, nyní mohlo mít o 600 tisíc víc.  Město má nejspíš peněz dost. Je to celé akce některých radních a jednoho ředitele, to je velice smutná událost.


Ředitel Domu kultury  Milevsko Vít Kratochvíl k soudnímu sporu říká:  Šance si dáváme velké

Co pro vás znamená, že se jednání vrací k okresnímu soudu?
Krajský soud v Českých Budějovicích  nám zcela vyhověl v podaném odvolání. Jednoznačně označil za chybné usnesení Okresního soudu v Písku o zastavení projednávání kauzy.

Jeden spor mezi DK Milevsko a Ladislavem Bendulou je uzavřený, není proti němu odvolání. Soud mimo jiné řekl, že neporušoval nájemní smlouvu, jak jste tvrdili. Město poté přišlo s novou žalobou. Jaké si dáváte šance, že uspějete?
Od počátku sporu jsem přesvědčený o tom, že pravda je na naší straně. Ke skutečnosti, že se nepodařilo u okresního soudu prokázat porušování nájemní smlouvy, mohu  pouze uvést, že nesouhlasím se způsobem vedení celé soudní kauzy Okresním soudem v Písku. Avšak i u Okresního soudu v Písku jsme zaznamenali dílčí úspěch – byla zrušena v pořadí druhá nájemní smlouva z roku 2009, která neprošla standardním schvalovacím procesem samosprávy a ze zákona o obcích byla absolutně neplatná. Dle našeho právního výkladu je stejný problém i u dodatku té původní (nyní jediné platné) nájemní smlouvy z roku 2006. Jedná se právě o ten dodatek z roku 2008, který smlouvu nestandardně prodlužoval na deset let do roku 2018 a který však Okresní soud v Písku při první žalobě vůbec neposuzoval. Z tohoto důvodu si šance na úspěch dáváme poměrně vysoké.

Okresní soud vás vyzýval, abyste se dohodli. Je v této fázi dohoda vůbec možná?
Z naší strany od počátku celého sporu šlo o úpravu smluvních vztahů do standardních podmínek – výše nájemného, délky pronájmu a způsobu užívání prostor v domě kultury. S jednatelem společnosti Laben Ladislavem Bendulou jsme uskutečnili nespočet jednání na různých úrovních, avšak od všech konečných dohod nakonec pokaždé  ustoupil. 
  Vždy jsme podporovali jednoznačně dohodu. Ta pravděpodobně s Ladislavem  Bendulou možná není a nikdy nebyla. Dle vyjádření členů rady města Milevska dohoda již není možná. Celý soudní spor se vleče od jara 2012. Kdy podle vás skončí?

To  je těžké odhadovat. Rozdíl ve výši ročního nájemného, které dle nájemní smlouvy hradí Ladislav Bendula, a nájemného, které bude hradit budoucí nájemce restaurace po jejím převzetí, je více než 350 tisíc korun. I z tohoto důvodu bych byl velmi rád, aby kauza již byla co nejdříve vyřešena.

Nacházíte na této soudní tahanici něco pozitivního?

Pokud bude po sérii soudních jednání pro nás jasně úspěšný závěr, vidím pozitivně celou kauzu, kdy napravujeme jednoznačně nestandardně a nevýhodně uzavřené smlouvy.

Je také v této souvislosti zajímavé vědět, že město má uzavřeno desítky nájemných smluv, ale těmito vadami z hlediska nesplnění procesui nevýhodnosti uzavření trpí pouze nájemní smlouvy uzavřené s tímto konkrétním nájemcem, a to  v letech 2008 až 2009.

Autor: Klára Černá

15.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 45 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: převážně Jihočeský kraj i celá ČR, Náplň práce: obsluha strojů na pokládku krajnic a čištění příkopů, Požadujeme: ŘP skup. B; výhodou ŘP C, E, strojní průkaz , Nabízíme: nadstandartní mzdové podmínky (úkolová mzda); doprava na pracoviště zajištěna, První kontakt na tel. 724 601 292 - Václav Hejdánek nebo e-mail: krajniceprofi@gmail.com. Pracoviště: Krajnice s.r.o., Za Pazdernou, č.p. 2141, 397 01 Písek 1. Informace: Václav Hejdánek, +420 724 601 292. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: CIZ, Pracoviště v Milevsku a okolí., Pracovní doba: 1 směna 7:00-16:00 hod., Požadujeme: praxe vítána, První kontakt: Ing. Masopust tel. 774 200 215 nebo email: info@unikopisek.cz, Zájemci se mohou dostavit na výběrové řízení dne 26.11.2018 v 8:30 hod., ÚP Milevsko, zasedací místnost. Zájemci, kteří nejsou evidovaní na ÚP se mohou hlásit pí. Bc. Skružné do 22.11.2018 na tel. 950 146 410.. Pracoviště: Uniko písek, s.r.o. pracoviště milevsko, 5. května, č.p. 118, 399 01 Milevsko 1. Informace: Marek Masopust, +420 774 200 215. Výroba - Výroba Ruční balič 100 Kč Ruční baliči RUČNÍ BALIČI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Balení knedlíků etiketivání a pomocné práce, PP na rok s možností prodloužení, Příjemný kolev, První kontakt: p. Michal Krampera tel. 728 713 332; 728 595 630 nebo email: pisekjidlo1@seznam.cz. Pracoviště: Stone bridge prague s.r.o. - pracoviště písek, třída Národní svobody, č.p. 31, 397 01 Písek 1. Informace: Michal Krampera, +420 728 713 332. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 7 000 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uklízeč/uklízečka, Požadujeme:, - bezúhonnost,komunikace flexibilita, zručnost, Nabízíme: , - poloviční úvazek (úklidové práce), směna dle potřeb zaměstnavatele, práce v příjemném prostředí, Nástup:ihned,pravidelné pracoviště: Lesnická 55, 397 01 Písek, Plat: nplatové ohodnocení dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, nařízení vlády č. 341/2017 Sb., Platový stupeň: dle započitatelné praxe, Pracovní úvazek: 0,5 20 hodin/týden, , Kontaktní osoba: Pavla Machatá, 382 506 100, lespi@lespi.cz, Uzávěrka přihlášek: do obsazení pozice. Pracoviště: Vyšší odborná škola lesnická a střední lesnická škola b. schwarzenberga písek, Lesnická, č.p. 55, 397 01 Písek 1. Informace: Pavla Machatá, +420 382 506 100.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěva ministryně Jany Maláčové v Písku.
8

Ministryně kvituje stavbu domu pro seniory v Písku

Křest knihy Iny Píšové
7

Po stopách československých legií v Rusku

Bazén, hala i byty. Město řeší priority

Písek – Dořešit plavecký bazén. To je jedna z priorit Písku pro příští čtyři roky. Možná ta nejzásadnější, protože po deseti letech dohadů je načase rozhodnout a stavět.

Sršni se vrátili na druhé místo

Písek – Basketbalisté Písku v pátek potvrdili domácí neporazitelnost, když na vlastní palubovce porazili celek Basket Košíře 93:84.

Chránění ptáci v čimelické mateřince

Čimelice - V mateřince v Čimelicích se uskutečnila ukázka chráněných ptáků různých druhů a velikostí.

Heavy Cargos se v Písku ukázali jako těžcí soupeři

Písek - Na Základní škole Tomáše Šobra a Mateřské škole Písek se v pátek 9. listopadu uskutečnil zarputilý turnaj pIšQworek o postup do krajského kola. Ve hře byla pouze dvě postupová místa na 14 příchozích týmů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT