VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o kavárnu míří zpět k píseckému okresnímu soudu

Milevsko - Spor mezi domem kultury a provozovatelem kavárny Harlekýn pokračuje dál. Písecký deník přináší rozhovory s oběma stranami.

15.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Pět stejných otázek pro dva mladé a úspěšné muže, kteří stojí proti sobě. Na jedné straně je Ladislav Bendula, provozovatel kavárny Harlekýn v Domě kultury Milevsko, a na druhé  ředitel domu kultury Vít Kratochvíl.

Rozděluje je soudní spor, který se vleče už od roku 2012 a pokračuje dál. Před dvěma týdny českobudějovický krajský soud vrátil jednání  do Písku.
„Krajský soud dal  za pravdu stanovisku města, zrušil rozhodnutí okresního soudu a vrátil verdikt k novému řízení," vysvětlil místostarosta Martin Třeštík.

Jeden spor už je u konce a není proti němu odvolání. Loni  soud  rozhodl, že výpověď, kterou Ladislav Bendula dostal, je neoprávněná a také například konstatoval, že provozovatel neporušoval nájemní smlouvu.

Ladislav Bendula musel na základě tohoto rozsudku ale vyklidit tzv. internetovou kavárnu, tedy místnost, která sloužila jako sklad. Ta totiž nebyla předmětem nájmu smlouvy z roku 2006, která je podle soudu platná. Na rozdíl od té pozdější z roku 2009.

Zastupitelé po neúspěšném soudu odsouhlasili podání další žaloby na vyklizení prostor. Právě o té soud nyní rozhoduje. Milevsko žaluje neplatnost dodatku z roku 2008 k nájemní smlouvě z roku 2006. „Laicky řečeno město Milevsko žádá soud, aby rozhodl, zda dodatek, který rada města Milevska schválila, je platný, nebo ne. Vlastně podává žalobu samo na sebe," konstatoval provozovatel kavárny Ladislav Bendula, který se stále hájí tím, že má platnou smlouvu do roku 2018.

Dům kultury si ale myslí opak. Podle něj je dodatek ke smlouvě, který ji prodlužoval do roku 2018,  neplatný. „Jedná se právě o ten dodatek z roku 2008, který smlouvu nestandardně prodlužoval na  deset let a který však Okresní soud v Písku při první žalobě vůbec neposuzoval. Z tohoto důvodu si šance na úspěch dáváme poměrně vysoké," řekl ředitel domu kultury Vít Kratochvíl.

Začátek sporu se datuje  do roku 2011, kdy  ředitel domu kultury Vít Kratochvíl upozornil radní na to, že sjednané nájemné je pro město nevýhodné. Rozběhla se dlouhá jednání, na jejichž konci bylo na jaře roku 2012 podání žaloby Domem kultury Milevsko.

Provozovatel kavárny Harlekýn v Domě kultury Milevsko Ladislav Bendula říká: Už je to skoro osobní

Co pro vás znamená, že se jednání vrací k okresnímu soudu?
Víceméně nic nového. Město jde cestou nesmyslných žalob proti mé firmě, první žalobu prohrálo, tak podává další. Utrácí veřejné prostředky, které vynakládá za právní úkony. Myslím si, že by bylo vhodnější, kdyby se peníze investovaly do jiných odvětví.

Jeden spor mezi vámi a DK Milevsko je uzavřený, není proti němu odvolání. Soud mimo jiné řekl, že jste neporušil nájemní smlouvu, jak tvrdil dům kultury. Město poté přišlo s novou žalobou. Jaké si dáváte naděje, že uspějete?
První soudní spor jsem vyhrál, soud mi dal za pravdu, že jsem nic neporušil a že mohu i nadále podnikat v pronajatých prostorách do roku 2018.
Město podalo loni novou žalobu, ta se ale netýká přímo mé firmy, ale samotného města Milevska, podávají žalobu sami na sebe.

Naděje? Jak už jsem říkal, nic jsem neporušil a nejsem si vědom, že dělám něco špatně, ba naopak. Stále se snažím se svým personálem dělat práci, jak nejlépe umím.  Víte, velice nerad bych po osmi letech opouštěl podnikání v kavárně Harlekýn, ale samozřejmě budu respektovat verdikt soudu a popřípadě budu chtít znát konkrétního viníka. Okresní soud vás vyzýval, abyste se dohodli. Je v této fázi dohoda vůbec možná?

Před každým soudním líčením se nás soudkyně a na krajském soudu senát zeptal, zda-li se chceme dohodnout, já jsem pokaždé odpověděl, že já jsem ochoten se stále dohodnout, avšak druhá strana nikoliv.

Tento spor už není o zvýšení nájmu nebo službách pro hosty kavárny, je to už skoro osobní. Aktérům žaloby jde jen o jedno, a to, aby mě za každou cenu vyhodili z pronajatých prostor.

Vždyť se podívejme do minulosti. Mám na mysli podání trestního oznámení, že jsem odposlouchával jednání  radních. Byla to lež,  která se samozřejmě neprokázala. Dále připomenu třeba výhrůžky, abych podepsal dohodu, kde byly absurdní podmínky. Jedna z nich byla, aby mohl v domě kultury obsluhovat na akcích i jiný podnikatelský subjekt. Na plese na sále by obsluhovali hosty dva nebo několik podnikatelů. Byla to i žaloba na porušení smlouvy,  žaloba na neplatnost smlouvy a žaloba na neplatnost dodatku.

Celý soudní spor se vleče už od jara roku 2012. Kdy podle vás skončí?
To si netroufám odhadnout. Až město nebude podávat žaloby…

Nacházíte  na této soudní tahanici něco pozitivního?
Vůbec nic. Mě to stojí čas a peníze a město Milevsko  také. Vynaložené peníze jsem mohl investovat do podnikání, do  zlepšení komfortu hostů a zkvalitnění dalších mých služeb.

Když jsem městu v roce 2011 nabízel navýšení nájemného na  200 tisíc korun, odmítlo, nyní mohlo mít o 600 tisíc víc.  Město má nejspíš peněz dost. Je to celé akce některých radních a jednoho ředitele, to je velice smutná událost.


Ředitel Domu kultury  Milevsko Vít Kratochvíl k soudnímu sporu říká:  Šance si dáváme velké

Co pro vás znamená, že se jednání vrací k okresnímu soudu?
Krajský soud v Českých Budějovicích  nám zcela vyhověl v podaném odvolání. Jednoznačně označil za chybné usnesení Okresního soudu v Písku o zastavení projednávání kauzy.

Jeden spor mezi DK Milevsko a Ladislavem Bendulou je uzavřený, není proti němu odvolání. Soud mimo jiné řekl, že neporušoval nájemní smlouvu, jak jste tvrdili. Město poté přišlo s novou žalobou. Jaké si dáváte šance, že uspějete?
Od počátku sporu jsem přesvědčený o tom, že pravda je na naší straně. Ke skutečnosti, že se nepodařilo u okresního soudu prokázat porušování nájemní smlouvy, mohu  pouze uvést, že nesouhlasím se způsobem vedení celé soudní kauzy Okresním soudem v Písku. Avšak i u Okresního soudu v Písku jsme zaznamenali dílčí úspěch – byla zrušena v pořadí druhá nájemní smlouva z roku 2009, která neprošla standardním schvalovacím procesem samosprávy a ze zákona o obcích byla absolutně neplatná. Dle našeho právního výkladu je stejný problém i u dodatku té původní (nyní jediné platné) nájemní smlouvy z roku 2006. Jedná se právě o ten dodatek z roku 2008, který smlouvu nestandardně prodlužoval na deset let do roku 2018 a který však Okresní soud v Písku při první žalobě vůbec neposuzoval. Z tohoto důvodu si šance na úspěch dáváme poměrně vysoké.

Okresní soud vás vyzýval, abyste se dohodli. Je v této fázi dohoda vůbec možná?
Z naší strany od počátku celého sporu šlo o úpravu smluvních vztahů do standardních podmínek – výše nájemného, délky pronájmu a způsobu užívání prostor v domě kultury. S jednatelem společnosti Laben Ladislavem Bendulou jsme uskutečnili nespočet jednání na různých úrovních, avšak od všech konečných dohod nakonec pokaždé  ustoupil. 
  Vždy jsme podporovali jednoznačně dohodu. Ta pravděpodobně s Ladislavem  Bendulou možná není a nikdy nebyla. Dle vyjádření členů rady města Milevska dohoda již není možná. Celý soudní spor se vleče od jara 2012. Kdy podle vás skončí?

To  je těžké odhadovat. Rozdíl ve výši ročního nájemného, které dle nájemní smlouvy hradí Ladislav Bendula, a nájemného, které bude hradit budoucí nájemce restaurace po jejím převzetí, je více než 350 tisíc korun. I z tohoto důvodu bych byl velmi rád, aby kauza již byla co nejdříve vyřešena.

Nacházíte na této soudní tahanici něco pozitivního?

Pokud bude po sérii soudních jednání pro nás jasně úspěšný závěr, vidím pozitivně celou kauzu, kdy napravujeme jednoznačně nestandardně a nevýhodně uzavřené smlouvy.

Je také v této souvislosti zajímavé vědět, že město má uzavřeno desítky nájemných smluv, ale těmito vadami z hlediska nesplnění procesui nevýhodnosti uzavření trpí pouze nájemní smlouvy uzavřené s tímto konkrétním nájemcem, a to  v letech 2008 až 2009.

Autor: Klára Černá

15.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní referent 23 000 Kč Specialisté v obchodní sféře a veřejné správě PODPORA OBCHODU PŘEPRAVNÍKY ( CISTERNOVÉ NÁVĚSY ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, " Komunikuje se stávajícími zákazníky , " Zajišťuje běžnou administrativu a podporu obchodnímu oddělení, " Připravuje podklady pro obdchodní oddělení , " Vyřizuje a zajišťuje vyjasnění reklamací, " Organizuje operativní marketingové činnosti oddělení, , Požadujeme:, " SŠ , " Pokročilá znalost anglického jazyka, německý jazyk výhodou , " Obchodní dovednosti, " Organizační a řídící schopnosti, " Vyjednávací a komunikační dovednosti, " Samostatnost a důkladnost, " Znalost práce s MS Office, " Řidičský průkaz skupiny B, " Zázemí stabilní a renomované společnosti, " Motivující finanční ohodnocení a práci na zajímavých projektech, , Nabízíme:, " Týden dovolené navíc, " Pružná pracovní doba, " Závodní stravování, " Příspěvek na penzijní připojištění a dojíždění, " Možnost dalšího vzdělávání, jazykové kurzy, , Místo pracoviště: Milevsko, , Nástupní mzda od 23 000 Kč, jednosměnný provoz, pružná pracovní doba, , Termín nástupu: dle dohody. Pracoviště: Zvvz machinery, a.s., Sažinova, č.p. 888, 399 01 Milevsko 1. Informace: Šárka Nováková, +420 382 552 858. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 6 100 Kč Pracovníci péče o děti v mimoškolských zařízeních a domácnostech CHŮVA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč, mzda max. 8400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - pomoc pedagogickému pracovníkovi s péčí o dvouleté děti, a to zejména v oblasti sebeobsluhy, zajištění bezpečnosti a individuálních potřeb dítěte., Požadujeme:, - příjemné vystupování, pedagogický takt vůči dětem., - kvalifikace - pedagogické vzdělání nebo vzdělání v oborou zdravotnictví., Pracovní doba: zkrácený úvazek 8:00 - 12:00 hod., Hrubá mzda dle Přílohy č. 1 k nařízení vlády č. 341/2017 Sb., platová třída č. 4, při úvazku 0,5 je v rozpětí 6 100,-- Kč - 8 400,-- Kč dle délky započitatelné praxe., První kontakt: pí. Hana Dusilová email: hana.dusilova@zstylova.cz. Pracoviště: Základní škola josefa kajetána tyla a mateřská škola písek, tylova 2391, Tylova, č.p. 2391, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Dusilová, +420 739 382 268. Potravinářství - Potravinářství Řezník, bourač 14 200 Kč Porážeči zvířat, bourači masa PORÁŽEČI ZVÍŘAT, BOURAČI MASA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Práce s masem, výroba a expedice masových výrobků, fyzicky náročná práce., , Pracovní doba: jedna směna ranní nebo noční dohodou, noční směna od 2,00 hod. do 10 hod., , První kontakt: tel. 602 356 357 nebo email: Kristina.kubesova@baucp.cz. Pracoviště: Bau consult praha, s.r.o. - maso uzeniny písek, Samoty, č.p. 1533, 397 01 Písek 1. Informace: Kristina Kubešová, +420 602 181 863. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 42. Poznámka: CIZ, Náplň práce:, - montáž kovových konstrukcí autosedaček., Pracovní doba: třísměnný provoz., Vhodné i pro absolventy., Požadujeme:, - zodpovědnost, pečlivost, manuální zručnost., Praxe v průsmyslovém odvětví výhodou., Nabízíme: , - příspěvek na stravování, příspěvěk na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu, odměna za doporučení zaměstnance, zázemí stabilní mezinárodní společenosti., První kontakt: pí. Tereza Novotná tel. 724 276 276, email: tereza.novotna@faurecia.com nebo i osobně, ale pouze po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Faurecia components písek, s.r.o., Průmyslová, č.p. 466, 397 01 Písek 1. Informace: Markéta Souhradová, +420 724 426 898.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odpolední volný program a posezení s hudbou.
6

Pohádkový les v Heřmani přivítal děti i dospělé

Ilustrační foto

Žena u letního kina v Písku pořezala dva lidi

Libníč se vrátila do historie

V lázeňskou kolonádu se v sobotu proměnila náves v Libníči. V rámci letošních v pořadí již 12. slavností si obec připomněla svou více než 200 let dlouhou lázeňskou historii a zároveň oslavila 100 let Československa.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - tipy na volný čas.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Jižní Čechy – V pondělí v 17 hodin bude v parku u Tabačky v Táboře odhalen „Nezapomník“, kamenný objekt připomínající 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Staví moderní zdravotnické středisko

České Budějovice – Alergologie, diabetologie, ale i kožní lékař nebo třeba zubař. Nejen to má být v novém lékařském domě, který vzniká vedle nákupního centra Géčko v Českých Budějovicích v těsné blízkosti sídliště Vltava. Jeho otevření je naplánované na duben příštího roku a jeho stavba vyjde na sto milionů korun bez DPH.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT