VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o kavárnu míří zpět k píseckému okresnímu soudu

Milevsko - Spor mezi domem kultury a provozovatelem kavárny Harlekýn pokračuje dál. Písecký deník přináší rozhovory s oběma stranami.

15.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Pět stejných otázek pro dva mladé a úspěšné muže, kteří stojí proti sobě. Na jedné straně je Ladislav Bendula, provozovatel kavárny Harlekýn v Domě kultury Milevsko, a na druhé  ředitel domu kultury Vít Kratochvíl.

Rozděluje je soudní spor, který se vleče už od roku 2012 a pokračuje dál. Před dvěma týdny českobudějovický krajský soud vrátil jednání  do Písku.
„Krajský soud dal  za pravdu stanovisku města, zrušil rozhodnutí okresního soudu a vrátil verdikt k novému řízení," vysvětlil místostarosta Martin Třeštík.

Jeden spor už je u konce a není proti němu odvolání. Loni  soud  rozhodl, že výpověď, kterou Ladislav Bendula dostal, je neoprávněná a také například konstatoval, že provozovatel neporušoval nájemní smlouvu.

Ladislav Bendula musel na základě tohoto rozsudku ale vyklidit tzv. internetovou kavárnu, tedy místnost, která sloužila jako sklad. Ta totiž nebyla předmětem nájmu smlouvy z roku 2006, která je podle soudu platná. Na rozdíl od té pozdější z roku 2009.

Zastupitelé po neúspěšném soudu odsouhlasili podání další žaloby na vyklizení prostor. Právě o té soud nyní rozhoduje. Milevsko žaluje neplatnost dodatku z roku 2008 k nájemní smlouvě z roku 2006. „Laicky řečeno město Milevsko žádá soud, aby rozhodl, zda dodatek, který rada města Milevska schválila, je platný, nebo ne. Vlastně podává žalobu samo na sebe," konstatoval provozovatel kavárny Ladislav Bendula, který se stále hájí tím, že má platnou smlouvu do roku 2018.

Dům kultury si ale myslí opak. Podle něj je dodatek ke smlouvě, který ji prodlužoval do roku 2018,  neplatný. „Jedná se právě o ten dodatek z roku 2008, který smlouvu nestandardně prodlužoval na  deset let a který však Okresní soud v Písku při první žalobě vůbec neposuzoval. Z tohoto důvodu si šance na úspěch dáváme poměrně vysoké," řekl ředitel domu kultury Vít Kratochvíl.

Začátek sporu se datuje  do roku 2011, kdy  ředitel domu kultury Vít Kratochvíl upozornil radní na to, že sjednané nájemné je pro město nevýhodné. Rozběhla se dlouhá jednání, na jejichž konci bylo na jaře roku 2012 podání žaloby Domem kultury Milevsko.

Provozovatel kavárny Harlekýn v Domě kultury Milevsko Ladislav Bendula říká: Už je to skoro osobní

Co pro vás znamená, že se jednání vrací k okresnímu soudu?
Víceméně nic nového. Město jde cestou nesmyslných žalob proti mé firmě, první žalobu prohrálo, tak podává další. Utrácí veřejné prostředky, které vynakládá za právní úkony. Myslím si, že by bylo vhodnější, kdyby se peníze investovaly do jiných odvětví.

Jeden spor mezi vámi a DK Milevsko je uzavřený, není proti němu odvolání. Soud mimo jiné řekl, že jste neporušil nájemní smlouvu, jak tvrdil dům kultury. Město poté přišlo s novou žalobou. Jaké si dáváte naděje, že uspějete?
První soudní spor jsem vyhrál, soud mi dal za pravdu, že jsem nic neporušil a že mohu i nadále podnikat v pronajatých prostorách do roku 2018.
Město podalo loni novou žalobu, ta se ale netýká přímo mé firmy, ale samotného města Milevska, podávají žalobu sami na sebe.

Naděje? Jak už jsem říkal, nic jsem neporušil a nejsem si vědom, že dělám něco špatně, ba naopak. Stále se snažím se svým personálem dělat práci, jak nejlépe umím.  Víte, velice nerad bych po osmi letech opouštěl podnikání v kavárně Harlekýn, ale samozřejmě budu respektovat verdikt soudu a popřípadě budu chtít znát konkrétního viníka. Okresní soud vás vyzýval, abyste se dohodli. Je v této fázi dohoda vůbec možná?

Před každým soudním líčením se nás soudkyně a na krajském soudu senát zeptal, zda-li se chceme dohodnout, já jsem pokaždé odpověděl, že já jsem ochoten se stále dohodnout, avšak druhá strana nikoliv.

Tento spor už není o zvýšení nájmu nebo službách pro hosty kavárny, je to už skoro osobní. Aktérům žaloby jde jen o jedno, a to, aby mě za každou cenu vyhodili z pronajatých prostor.

Vždyť se podívejme do minulosti. Mám na mysli podání trestního oznámení, že jsem odposlouchával jednání  radních. Byla to lež,  která se samozřejmě neprokázala. Dále připomenu třeba výhrůžky, abych podepsal dohodu, kde byly absurdní podmínky. Jedna z nich byla, aby mohl v domě kultury obsluhovat na akcích i jiný podnikatelský subjekt. Na plese na sále by obsluhovali hosty dva nebo několik podnikatelů. Byla to i žaloba na porušení smlouvy,  žaloba na neplatnost smlouvy a žaloba na neplatnost dodatku.

Celý soudní spor se vleče už od jara roku 2012. Kdy podle vás skončí?
To si netroufám odhadnout. Až město nebude podávat žaloby…

Nacházíte  na této soudní tahanici něco pozitivního?
Vůbec nic. Mě to stojí čas a peníze a město Milevsko  také. Vynaložené peníze jsem mohl investovat do podnikání, do  zlepšení komfortu hostů a zkvalitnění dalších mých služeb.

Když jsem městu v roce 2011 nabízel navýšení nájemného na  200 tisíc korun, odmítlo, nyní mohlo mít o 600 tisíc víc.  Město má nejspíš peněz dost. Je to celé akce některých radních a jednoho ředitele, to je velice smutná událost.


Ředitel Domu kultury  Milevsko Vít Kratochvíl k soudnímu sporu říká:  Šance si dáváme velké

Co pro vás znamená, že se jednání vrací k okresnímu soudu?
Krajský soud v Českých Budějovicích  nám zcela vyhověl v podaném odvolání. Jednoznačně označil za chybné usnesení Okresního soudu v Písku o zastavení projednávání kauzy.

Jeden spor mezi DK Milevsko a Ladislavem Bendulou je uzavřený, není proti němu odvolání. Soud mimo jiné řekl, že neporušoval nájemní smlouvu, jak jste tvrdili. Město poté přišlo s novou žalobou. Jaké si dáváte šance, že uspějete?
Od počátku sporu jsem přesvědčený o tom, že pravda je na naší straně. Ke skutečnosti, že se nepodařilo u okresního soudu prokázat porušování nájemní smlouvy, mohu  pouze uvést, že nesouhlasím se způsobem vedení celé soudní kauzy Okresním soudem v Písku. Avšak i u Okresního soudu v Písku jsme zaznamenali dílčí úspěch – byla zrušena v pořadí druhá nájemní smlouva z roku 2009, která neprošla standardním schvalovacím procesem samosprávy a ze zákona o obcích byla absolutně neplatná. Dle našeho právního výkladu je stejný problém i u dodatku té původní (nyní jediné platné) nájemní smlouvy z roku 2006. Jedná se právě o ten dodatek z roku 2008, který smlouvu nestandardně prodlužoval na deset let do roku 2018 a který však Okresní soud v Písku při první žalobě vůbec neposuzoval. Z tohoto důvodu si šance na úspěch dáváme poměrně vysoké.

Okresní soud vás vyzýval, abyste se dohodli. Je v této fázi dohoda vůbec možná?
Z naší strany od počátku celého sporu šlo o úpravu smluvních vztahů do standardních podmínek – výše nájemného, délky pronájmu a způsobu užívání prostor v domě kultury. S jednatelem společnosti Laben Ladislavem Bendulou jsme uskutečnili nespočet jednání na různých úrovních, avšak od všech konečných dohod nakonec pokaždé  ustoupil. 
  Vždy jsme podporovali jednoznačně dohodu. Ta pravděpodobně s Ladislavem  Bendulou možná není a nikdy nebyla. Dle vyjádření členů rady města Milevska dohoda již není možná. Celý soudní spor se vleče od jara 2012. Kdy podle vás skončí?

To  je těžké odhadovat. Rozdíl ve výši ročního nájemného, které dle nájemní smlouvy hradí Ladislav Bendula, a nájemného, které bude hradit budoucí nájemce restaurace po jejím převzetí, je více než 350 tisíc korun. I z tohoto důvodu bych byl velmi rád, aby kauza již byla co nejdříve vyřešena.

Nacházíte na této soudní tahanici něco pozitivního?

Pokud bude po sérii soudních jednání pro nás jasně úspěšný závěr, vidím pozitivně celou kauzu, kdy napravujeme jednoznačně nestandardně a nevýhodně uzavřené smlouvy.

Je také v této souvislosti zajímavé vědět, že město má uzavřeno desítky nájemných smluv, ale těmito vadami z hlediska nesplnění procesui nevýhodnosti uzavření trpí pouze nájemní smlouvy uzavřené s tímto konkrétním nájemcem, a to  v letech 2008 až 2009.

Autor: Klára Černá

15.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti POMOCNÍ DĚLNÍCI V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CIZ, Práce v lesní školce, Náplň práce: , pletí, třídění sazenic, manipulace se sazenicemi., Pracovní doba: 7:00 až 15:30., Požadujeme: manuální zručnost, dobrý zdravotní stav., První kontakt: Ing. Jiří Pexídr tel. 382 251 422 nebo email: pexidr@jipex.cz.. Pracoviště: Pexídr, s.r.o. - skály, 398 11 Protivín. Informace: Jiří Pexídr, +420 382 251 422.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba: turnusové služby 3 dny práce/3 dny volna (cca 8:00 - 20:00 hod.). , Pracovní poměr s možností prodloužení , Požadujeme: vyučení nebo praxi v oboru; vhodné i pro absolventy, Nabízíme: stravování, možnost ubytování mezi směnami, využití wellness, příspěvek na dopravu do zaměstnání, Kontakt: Tomáš Vonaký, tel.: 725 914 779 (10:00-16:00 hod.), e-mail: obchod@hotelzvikov.cz. Pracoviště: Arnyon s.r.o. - hotel zvíkov, 397 01 Písek 1. Informace: Tomáš Vonaký, +420 725 914 779.

Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 19 000 Kč

Vedoucí provozu v ostatních zařízeních VEDOUCÍ VÝROBY PRO PEKÁRNU/CUKRÁRNU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: řízení pracovního týmu do 20 pracovníků, plánování směn, koordinace činností výrobních úseků, dohled nad kvalitou výroby, Požadujeme: praxi s vedením týmu lidí, V případě zájmu zašlete svůj životopis na e-mail: polansky@polanskych.cz.. Pracoviště: Polanských, s.r.o. - pekárna, Jiráskova, č.p. 112, 398 11 Protivín. Informace: Životopis zasla na:, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 90 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK / SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRACE NEBO DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI, Hledáme brigdníka/brigádnici do tankové pivnice Na Sadech v Písku., Požadujeme:, pracovitost a spolehlivost, Nabízíme:, dobré platové podmínky, První kontakt pouze telefonicky: p. Martin Arnican tel. 607 561 831.. Pracoviště: Pivnice na sadech, Preslova, č.p. 311, 397 01 Písek 1. Informace: Martin Arnican, +420 607 561 831.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běh jihočeských nadějí v Českých Budějovicích.
62

Vyběhali přes čtvrt milionu korun

Národní park Šumava, srovnání snímků, rok 2017.
18

Jak vypadá Šumava 11 let po orkánu Kyrill a následné kůrovcové gradaci

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Běh Jihočeských nadějí pokračuje skvělým programem

České Budějovice – Na první ročník Běhu Jihočeských nadějí dorazilo v sobotu dopoledne více závodníků, než organizátoři čekali.

V porotě Oběžné dráhy byl Marek Ztracený

Milevsko - Finále 7. ročníku soutěže Oběžná dráha se uskutečnilo v pátek 25. května v milevském domě kultury.

Uvidíte to nejlepší za 100 let z Československé republiky

České Budějovice – I v IGY Centru oslaví sto let republiky, a to unikátní výstavou.

Mariánské je staveniště pro divadlo

České Budějovice –  Studenti připravili v rámci Budějovického Majálesu na čtvrtek debatu o kulturních prostorech ve městě. Řeč byla o aktuálních problémech budějovické kultury.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT