Od veršované pohádky Utopený hastrman sáhli ke komedii ze života. Ochotníci z Branic a Křenovic, kteří působí ve spolku Vejranda, připravují druhý divadelní počin. Jedná se o autorskou hru branických manželů Pavla a Zuzany Zemanových Švestkova rodinka aneb Zloděj v domě.

Režisérka spolku Andrea Kofroňová lanařila Pavla Zemana, místního knihovníka, autora příběhů o Buškovi Vejrovi a kreslíře vtipů, ke spolupráci už dříve. „Pavla jsem přemlouvala, aby něco napsal, už když jsme se sešli poprvé a plánovali, že obnovíme ochotnickou tradici v obci," vzpomíná Andrea Kofroňová na dobu před rokem a půl, kdy Braničtí utvořili soubor Braníček 13.

Vyšlo to nyní. Hra podle režisérky zaujme malé i velké, na jevišti se představí děti i dospělí. Celkově se jich na placu vystřídá dvacet. „Děj hry bychom neradi prozrazovali, ale určitě se budou bavit všechny věkové kategorie," říká režisérka. „Je to typický Pavlův humor," dodává.

V divadle hrají obyvatelé Branic i Křenovic, tedy jako v pohádce Utopený hastrman. Původně to ale v plánu nebylo. Tím, že bylo v obou vesnicích málo ochotníků a jak Braničtí, tak Křenovičti chtěli hrát, rozhodli se pro meziobecní spolupráci. „Spolky Braníček 13 a Křenováček 14 se spojily a aby nám to nebylo líto, jmenujeme se Vejranda," popisuje režisérka a doplňuje, že Křenováci jsou v převaze. V obou vesnicích tak úspěšně obnovili činnost ochotníků společnou pohádkou Utopený hastrman.

Mezi divadelní nadšence patří třeba Moravcovi z Křenovic, otec Roman a dcery Kristýna (17 let) a Soňa (13). „Přijeli jsme se do Branic kouknout na zkoušku, zda nás divadlo bude bavit. Bavilo nás, tak jsme hráli," říká Kristýna Moravcová, jak se lidé z Křenovic zapojili do Utopeného hastrmana. Motivací vydržet bylo pro Křenovické i to, že loňská červnová premiéra hry byla u nich doma v obnoveném lesním divadle za vsí. Jejich předchůdci tu poslední představení sehráli před 95 lety.

Zkoušky na novou divadelní hru jsou ve fázi čtení textů. Herci už mají role rozdělené a schází se jednou týdně. Nejmladší na placu bude šestiletá předškolačka Nela Kofroňová, dcera režisérky. „Hraju Oskárka, to je miminko, které je v kočárku, ale už mluví," prozrazuje a doplňuje, že ji divadlo baví. Těší se na samotné vystoupení.

Datum premiéry známé zatím není. „Červen? Červenec? Nejspíš ale červen, než budou prázdniny a dovolené," předpokládá Andrea Kofroňová.
Ochotníci zřejmě se svojí novou hrou „vyjedou do světa" a nevystoupí jako v případě pohádky jen v Branicích a Křenovicích. To ale Andrea Kofroňová nepovažuje za minus. „Náš účel to splnilo, chtěli jsme si zahrát hlavně v našich vesnicích. Samozřejmě, že je možnost, aby si nás někdo pozval. Nebráníme se tomu. Už se nám ozvali ze dvou vesnic, že by měli zájem, kdybychom tam vystoupili," doplňuje.

Podle ochotníků jsou dobrá parta. Pochvalují si i vzájemnou spolupráci, kdy věk nehraje roli. Jak uzavírá Roman Moravec, herecký nováček, dělají to hlavně pro děti. Aby měly zážitky a uměly se bavit tak, jak to bylo dříve běžné. I to bylo důležitou motivací v obou vesnicích divadelní činnost obnovit.


Manželé Zemanovi: Inspiraci jsme hledali v rodině
Kde jste hledali inspiraci pro hru?
K napsání hry nás donutila autorská práva. Nechtěli jsme se dostat do sporu s agenturou DILIA. Inspiraci jsme hledali hlavně v rodině. Protože jsme chtěli napsat komedii, tak jsme se snažili dát prostor hlavně humorným skečím, rozhovorům a také bláznivým zápletkám.Můžete naťuknout, o čem pojednává?
Jedná se o rodinnou komedii, dá se říci, s detektivní zápletkou, ale detaily bychom také nechtěli prozrazovat.

Jaké jste měli reakce na scénář?

Ohlasy v divadelním souboru byly velice pozitivní. Herci se dokonce smáli i nahlas. Doufáme, že to tak bude i v hledišti.

Kdyby se našel někdo, kdo by také chtěl napsat hru. Co byste mu poradili?

Každopádně to není nic jednoduchého. Hra vznikala přes půl roku, a tak bychom doporučovali hlavně pevné nervy a výdrž. Ale jestli se nám hra povedla, bude záležet hlavně na divácích.

Členové souboru
Jaromír Polodna, Miloslava Dušková, Zuzana Zemanová, Pavel Zeman, Roman Moravec, Pavla Kašparová, Lucie Kašparová, Barbora Jansová, Zuzana Kršková, Kateřina Brousilová, David Jansa, Soňa Moravcová, Zuzana Lochmanová, Richard Zeman, Kristýna Moravcová, Nela Kofroňová, Andrea Kofroňová ml., Aneta Sládková, Michaela Brousilová, Martina Sládková, David Staněk, Ivana Staňková a Andrea Kofroňová.