Branická mateřská školka může mít velký důvod k radosti. Vyhrála soutěž ve sběru plastových lahví, kterou na téměř celý školní rok vyhlásily Služby města Milevska (SMM). Porazila dalších osm škol z milevského regionu a za své prvenství obdrží osm tisíc tři sta korun.

„Ještě jsme nerozhodli, na co peníze použijeme, ale rádi bychom pořídili nové stolečky," řekla učitelka branické školky Alena Andělová. Branická mateřinka vyhrála soutěž naprosto suverénně. 
V přepočtu na jednoho žáka shromáždila 121,03 kilogramu lahví, v případě ZŠ a MŠ Sepekov to bylo jen necelých osm kilogramů nebo v MŠ Sluníčko Milevsko asi devět kilogramů. Jak vysvětlila Alena Andělová, roli hrálo to, že mají méně dětí než většina účastníků a do sběru se zapojila nejen školka, ale i další obyvatelé z Branic a okolních obcí.

Druhá nejvyšší odměna, necelých pět tisíc devět set korun, míří do milevské mateřinky Kytička a třetí nejvyšší částku dostane kostelecká mateřinka, která se může těšit na 5347 korun.

Jednatel firmy SMM Michal Polanecký byl z celkového množství  plastových lahví překvapený. „Hmotnost, kterou školy odevzdaly,  je několikanásobně větší, než byly ty nejoptimističtější předpoklady," řekl Polanecký, který před začátkem soutěže považoval za úspěch, kdyby v průměru na jednoho žáka vybrali dva kilogramy lahví. Tento průměr překonaly všechny školy. Například v případě kovářovské školy to bylo téměř osm kilogramů lahví na žáka.

Michal Polanecký dodal, že pokud bude zájem, soutěž vyhlásí i pro nový školní rok. „Doufám, že se zapojí i další školy z regionu. Pro ty nejaktivnější je finanční odměna skutečně motivující," dodal jednatel.

Cílem soutěže bylo zvýšit  podporu a povědomí o třídění odpadu už od dětských let. „Chceme podpořit myšlenku, že třídit se nemá z donucení, ale proto, že je to správné. Konkrétně plastové lahve jsou stoprocentně recyklovatelné," doplnil Michal Polanecký.