Práce epidemiologické sestry je podle jejích slov velmi rozmanité a nestereotypní zaměstnání. V běžném životě, před vypuknutím pandemie onemocnění COVID – 19, se věnovala vyhledávání onemocnění spojených se zdravotním zařízením (HAI), školením nových i stávajících zaměstnanců, interními audity a řešením aktuálních věcí.

"Současná situace je pro nás všechny nová, učíme se každým dnem," říká sestra s tím, že největším pracovním náporem bylo zatím zřízení odběrového místa a infekční stanice. "Měli jsme možnost nahlédnout na infekční oddělení budějovické nemocnice, které nám předalo jejich zkušenosti. Toto období bych nazvala první vlnou náporu," zmínila s tím, že druhá vlna nastane ve chvíli, kdy pacienti s indikací COVID – 19 budou hospitalizovaní na infekční stanici.

Velkou výhru vidí v profesionalitě zaměstnanců písecké nemocnice, kteří se dobrovolně přihlásili na odběrové místo a infekční stanici. Během prvních dnů bylo potřeba reagovat na nová vládní nařízení ze dne na den. Zaměstnanci byli proškoleni, jak se mají chovat a jak správně zacházet s ochrannými pomůckami. "Dnes už si lidé zvykli na situaci i vládní nařízení, která jsou dle mého názoru dobře nastavena, a tak vládne opět lepší nálada. Nejdůležitější je zachovat profesionalitu, klidnou hlavu a pracovat s rozvahou," míní sestřička.

Pandemický štáb, jehož vedoucí Eva Lošáková asistuje, projednává nová vládní nařízení a jejich zapracování do písecké nemocnice, kde bylo potřeba vybudovat novou infekční stanici a tirážní místo pro pacienty podezřelé a již prokázané na onemocnění COVID-19. "S pandemickým štábem se nám daří nová opatření zavádět velice rychle a všichni zaměstnanci s námi výborně spolupracují," podotýká.

Aby odběrové místo bylo separováno od zbytku nemocnice, bylo zřízeno v zadní části budovy bývalého oddělení mikrobiologie (budova KHS). Na odběrovém místě dobrovolně pracují dvě laborantky z oddělení mikrobiologie, jedna laborantka z oddělení patologie a epidemiologická sestra Eva Lošáková. "Pracovnice jsou plné úsměvu, a proto atmosféru na pracovišti vnímám velice pozitivní," říká.

Samotné vyšetření podle ní trvá několik minut. Během vyšetření je sepsána anamnéza, po které následuje výtěr z nosohltanu. Vzorky putují na oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice Písek, kde dochází k testování. V případě pozitivního výsledku je pacient neprodleně kontaktován. Lidé mohou přicházet k testování v pracovní dny od 8 do 12 hodin s žádankou od svého praktického lékaře či KHS. "Veliký nápor zatím nepociťujeme, denně projde odběrovým místem 20 – 30 lidí. Zda situace zůstane stejná, ovlivnily jistě také velikonoční svátky. Lidé by neměli brát vládní opatření na lehkou váhu a respektovat je," dodává epidemiologická sestra Eva Lošáková.