V posledních dnech bez slunce vůbec nefungovaly. „Radary, které jsou rozmístěné u silnice, aby ochránily chodce v Čimelicích a Krsicích, vůbec nefungují, napájení solárními panely se vůbec nedobíjí," uvedl starosta Vladimír Bouček. Podle zastupitelů se výpadky v provozu stále opakují, i když k původním solárním panelům před časem instalovali na jejich posílení doplňkové.

Podle zastupitele a bývalého starosty Vladimíra Pánka je hlavní příčina v posledních šedých dnech bez slunce, kdy se solární panely nestačily dobíjet. I když baterie nechali zástupci obce dobít, vystačila v nich energie jen na dva až tři týdny. Vladimír Pánek kontaktoval i jiné obce, kde mají stejný systém měření rychlosti a odpovědí mu bylo, že zařízení u nich také nefunguje.

O umístění měřičů rychlosti u silnice, která je hlavním tahem z Písku na Prahu, usilovali zdejší zastupitelé už roky. Podařilo se to až před koncem minulého volebního období.

Zastupitelé se proto dohodli na tom, že budou nové zařízení reklamovat. Podle toho, jak uspějí, budou pak ještě zvažovat napojení na klasické elektrické vedení. Vzhledem k tomu, že obcí projede denně spousta aut, solární energie se v zimě zřejmě rychle vyčerpá. V letních měsících, kdy je doprava obcí ještě vydatnější a pro chodce nebezpečnější, by měly podle zastupitele Vladimíra Pánka fungovat lépe.

V pátek dopoledne při průjezdu obcí oba radary v Čimelicích fungovaly, bez známek energie zůstal jen radar v Krsicích.

Celková cena 660 tisíc korun
Původní zařízení stálo 600 tisíc korun
Doplňkové solární panely 60 tisíc korun


STANISLAVA KOBLIHOVÁ