To úplně první cvičení se konalo u příležitosti předání praporu Sokola Pražského v červnu 1862, tedy pouhého čtvrt roku po založení Sokola. Od té doby spatřilo světlo světa obrovské množství nejrůznějších vystoupení při nejrůznějších příležitostech. Miroslav Tyrš je později dělil na místní, župní a ústřední.

A ta místní považoval za nejdůležitější. Věděl, že cvičení musí být provedena dokonale a svědomitě. „K veřejnosti vystoupit s něčím, co řádně neumím nebo dokonce s celkem nepromyšleným a nepřipraveným, je nestydatost!“ K místním vystoupením se řadí i tělocvičné akademie. A stalo se již letitou tradicí, že tělocvičné akademie TJ Sokol Milevsko se řadí k těm nejpromyšlenějším a nejlépe připraveným. A to jak svým rozsahem (celý program se opakuje třikrát v jednom dni: 2x dopoledne pro školy a školky z Milevska a okolí, večerní program je určen pro veřejnost), počtem účinkujících, jichž se na ploše po každé představí okolo 250, i počtem diváků, jichž se v hledišti vystřídá téměř dvanáct stovek. To znamená, že sportovní halou projde za tento jediný den bezmála 20 procent obyvatel města!

Milevská akademie se letos připojila k oslavám 100. výročí vzniku samostatného státu a představila sedm sletových skladeb, v nichž se vedle 135 domácích cvičenců představilo ještě 80 hostů z Lišova, Písku, Tábora a Strakonic. K nim se přiřadila ještě čtyři vystoupení nesletová.

Zuzana Sekalová, TJ Sokol Milevsko