Sportovní hala bude ve čtvrtek 5. března patřit milevským sokolům. Pořádají tu svoji akademii. Dopoledne se představí školám, v 18 hodin veřejnosti.

Jak připomíná hospodář jednoty Pavel Bolek, přehlídka skladeb většiny jejich cvičebních složek od předškolních dětí po dorostence a ženy má vždy velký úspěch. „Cvičí v ní kolem 300 cvičenců a tři představení navštíví zhruba 1200 diváků. Jednou za rok tak vyprodáme milevskou sportovní halu," říká Pavel Bolek.

Milevský sokol má nyní 520 členů a poskytuje sportovní vyžití pro všechny věkové kategorie. „Od rodičů s dětmi, přes všechny žákovské a dorostenecké kategorie až po dospěláky a seniory. Na tomto záměru nechceme nic zásadního měnit, a kdo má zájem, tak si k nám cestu najde," podotýká starosta jednoty František Franěk.

Podle Pavla Bolka patří jejich jednota k největším a nejlépe fungujícím v celém Jihočeském kraji. „Projevuje se to počtem členů, rozsahem cvičební činnosti i výsledky v celostátních soutěžích zejména v sokolské všestrannosti 
a v atletice. Máme nebo jsme měli několik vítězů celostátních přeborů České obce sokolské ve všestrannosti, mistra České republiky v atletice a další vynikající výsledky. Daří se nám také získávat mladé cvičitele především z řad dorůstajících cvičenců. Bohužel po skončení střední školy nám většina cvičenců a mladých cvičitelů z Milevska odchází a uplatňují se v jiných jednotách nebo oddílech," lituje Pavel Bolek.

V Milevsku mají čtyři oddíly: atletiku, moderní gymnastiku, všestrannost a ostatní sporty. Jana Nováková, místostarostka jednoty, vysvětluje, že hlavním smyslem sokolského cvičení tak, jak ho provozují v Milevsku, není dosahovat výsledků v soutěžích, ale spíše nabízet pohyb a všestranné sportovní vyžití pro všechny věkové kategorie – od batolat až po seniory. „Přesto Jednota Sokol Milevsko vychovává i sportovce na vysoké sportovní úrovni. Nejvíce hrdí jsme na mladé atlety a moderní gymnastky, kteří se v těchto sportovních odvětvích prosazují i na celorepublikové úrovni. V sokolské všestrannosti, kam patří soutěže v atletice, plavání, sportovní gymnastice a šplhu, pak řada našich cvičenců patří k nejlepším v rámci celé České obce sokolské," vyzdvihuje Jana Nováková.
Sokolovnu otevřeli v roce 1925 
Práce na stavbě sokolovny, která se nachází na Tyršově náměstí, byly zahájeny 13. srpna 1924. Zuzana Sekalová, vzdělavatelka jednoty, doplňuje, že 18. srpna 1924 byl položen základní kámen. „Do zimy byla budova pod střechou. 1. května 1925 byl do průčelí budovy vložen pamětní kámen s pamětní listinou, mincemi, výtisky časopisů a pohlednicemi. Ve dnech 15. a 16. srpna 1925 se v Milevsku konaly slavnosti u příležitosti otevření sokolovny. Od té doby se v sokolovně nepřetržitě cvičí," říká Zuzana Sekalová.

Budovy sokolovny a sokolského domku v Milevsku průběžně opravují. „V minulých letech jsme opravili fasádu, vyměnili okna a dveře, zrekonstruovali topení. V letech 2009 až 2010 jsme provedli generální opravu střešní krytiny sokolovny v hodnotě 676 tisíc korun. Na tuto opravu jsme získali dotace ve výši 265 tisíc korun. Zbytek jsme financovali převážně z vlastních zdrojů a z darů věnovaných našimi členy a občany města," připomíná Pavel Bolek.

Jak dodává, v posledních letech se jim daří udržet mírně přebytkový rozpočet s příjmy a výdaji kolem 1,3 milionu korun. „Nemáme žádné dluhy, z minulých let jsme i něco našetřili, což se nám bude hodit na další investice," podotýká.

V nejbližších letech by chtěli Sokolové uskutečnit dvě investiční akce, kterými jsou rozšíření sokolovny a modernizace venkovního hřiště. „Zatím jsou obě akce ve stádiu projektové a finanční přípravy," upřesňuje Pavel Bolek.

A jaký mají v milevském Sokole cíl? „Je jím udržení stabilně vysoké členské základny, zajištění kvalitní úrovně cvičitelů a trenérů, údržba sokolovny a venkovních sportovišť včetně investice do vytvoření nových cvičebních prostorů a zázemí v areálu sokolovny," uzavírá Jana Nováková, místostarostka jednoty.

Počet členů
Dospělí
muži – 42
ženy – 186

Dorost
hoši – 5
dívky – 12

Žactvo
hoši – 93
dívky – 182