„V letošním roce se zatím sochy nestaly terčem vandalského útoku a pevně doufáme, že tomu tak i zůstane. Ve večerních a nočních hodinách je hlídá městská policie," potvrdil mluvčí radnice Roman Ondřich.

Na turistickou atrakci v předchozích letech vandalové útočili. Loni je dokonce zachytila při činu kamera městské policie. „Tři muži ve věku od osmnácti do pětadvaceti let útočili ve tři hodiny ráno," uvedl mluvčí radnice Roman Ondřich. I když policie měla popis pachatelů, nepodařilo se jí je vypátrat. To ostatně předpokládali i čtenáři na webu Píseckého deníku. Jen čtrnáct procent jich věřilo, že vandaly chytí.

Přesto byla loňská výdrž soch, které zmizely až začátkem srpna, zatím nejdelší v šestileté historii akce. Naopak před dvěma lety musely bagry kvůli špatnému stavu soch úřadovat již v červnu.

„I v letošním roce jsou sochy zatím ve velmi dobrém stavu díky technologii, která se používá při jejich zhotovení. Chtěli bychom, aby sochy zůstaly na náplavce a europromenádě do konce prázdnin, protože se staly již nedílnou součástí okolí Kamenného mostu a jsou vyhledávaným cílem turistů, kteří se se sochami fotografují a se zájmem si tato díla prohlížejí," dodal Roman Ondřich.