Téma obřích děl, která už mají v Písku slušnou tradici, zní pro letošní rok Po řece Otavě za vorem vor. Tradice vorařství se bude letos prolínat i dalšími akcemi ve městě.

Díla, která představí příběh dřeva, řeky a lidí od vody, vytváří osvědčení umělci Marian Maršálek a Josef Faltus. Pískové sochy, které rostou na náplavce už poosmnácté, zůstávají velkým turistickým lákadlem minimálně celou sezonu. Například loni vydržely až do posledního listopadového dne.

Ruku v ruce s dokončením soch jde odstartování programu Pískoviště. Třídenní festival začne v pátek 17. května a nabídne kromě pískových obrů závody dračích lodí, velké pískoviště na Výstavišti, novou výstavu ve Sladovně, průvod, divadla, koncerty i tvůrčí dílny.

Švejkova padesátka 2024.
Na Švejkovku vyrazilo 2622 lidí. Největší zájem byl o "třiadvacítku" pro pěší

Novinkou bude jedna z lokalit, kde se program odehraje. V sobotu totiž bude možné zavítat také do venkovního areálu píseckého bazénu pod hradbami. Během dne se tady budou konat divadla pro děti i celé rodiny, workshopy a koncerty, interaktivní instalace a spoustu dalšího, jak vyjmenovala Zuzana Bártová, která má ve Sladovně na starost marketing. „Návštěvníci se mohou těšit například na kapelu Pískomil se vrací, Beatu Hlavenkovou a Martu Issovou s koncertem z představení Ó,ó,ó, vajíčko!, Houpací pohádky od Damúzy, představení Mikrosvěty a mnoho dalších," nastínila s tím, že hlavní rezidenční program vypukne ve 13 hodin a potrvá do večera, kdy vyvrcholí koncertem Milli Janatkové a jejích hostů.

Téma letošního Pískoviště zní RE_KREACE. Trasa festivalu tentokrát povede od domu u Slona podél řeky a kolem Sladovny k hlavnímu místu dění – venkovnímu areálu bazénu. Zahrne také parkány, kde je již stálá divadelní scéna festivalu.