Podle mluvčího hvězdárny Jakuba Šimánka si mezi novými atrakcemi najde každý návštěvník to své. „Planetárium získalo nový dalekohled k pozorování Slunce, cestou do kopule návštěvníci projdou pod novým umělecky zpracovaným lustrem v podobě Sluneční soustavy. Zároveň budovu hvězdárny zdobí velkoplošná fotografie z kosmického teleskopu Jamese Webba, která předznamenává nové programy a také chystané výstavy a projekty,“ naznačil.

Obří instalace

Jak doplnila ředitelka hvězdárny Jana Tichá, chtějí novým programem přiblížit laické veřejnosti, školám, dětem i jejím rodičům vesmír a jeho pouhému oku skrytá tajemství. „Připravili jsme novou exteriérovou výstavu, základem je obří instalace na budově planetária. Astronomicko-designová obří board se nedá s ničím srovnávat, větší jsem v Evropě neviděla,“ podotkla Tichá s tím, že jde o 50 metrů čtverečních plochy.

Náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch za zřizovatele připomněl, že planetárium založili nadšenci do astronomie už před rokem 1930. „Těší mě, že se stále daří zdokonalovat interiérové provedení, jako je digitální kinosál, kde lze sledovat edukačně-zábavné filmy, které budou působit nejen na naše děti, ale i nás dospělé,“ míní.

Digitální planetarium v Českých Budějovicích
Miliardy světelných let daleko

Na hvězdárně se letos zaměřili na téma barevného vesmíru a jeho pestrých podob v různých částech elektromagnetického spektra. „Vesmír je barevnější, než jsme vám dosud ukazovali. Důkazem je i velkoformátový snímek Pilířů stvoření z teleskopu Jamese Webba, který přináší fantastický pohled na nově vznikající hvězdy. Ve venkovní expozici budou přibývat ještě další prvky,“ slibuje Jana Tichá.

Další barevnou a detailní novinkou je také celoskleněný model inspirovaný kosmem a nejvíce planetami Sluneční soustavy visící ze stropu cestou do kopule. „Astronomie už od antiky patří do kultury. Vesmír je fungující organismus, jehož jsme jenom miniaturní součástí. A tento model je tak spojením obojího, představivosti, umění i reality,“ míní.

Bezpečný adrenalin
Redaktorka Deníku Lenka Pospíšilová vyzkoušela na vlastní kůži 3D brýle a během několika minut cestovala ze Země na Měsíc. Jednalo se o simulaci podobnou letu Apollo, kdy si lze díky virtuální realitě zblízka prohlédnout kráterovitý povrch naší nejbližší hvězdy. „Zdálky jako kdysi astronauti spatříte naši planetu Zemi a za poslechu hudby se v poklidu vrátíte zpátky. Jelikož se bojím výšek, tak jsem měla i trochu závrať a husí kůži zároveň. Rozhodně na to nikdy nezapomenu, je to takový bezpečný adrenalinový zážitek,“ hodnotí.

Nový speciální dalekohled v hodnotě 120 tisíc korun na sledování povrchu Slunce a jeho aktivity v reálném čase, změn v magnetickém poli i slunečních erupcí představil hvězdář a zástupce ředitelky planetária Radek Stránský. „Díky filtrům dojde k blokaci většiny světla, následně tak můžeme na H-alfě spektrální čáře pozorovat během dne a za jasného počasí všechny protuberance, erupce a další dynamické děje na slunečním povrchu,“ vysvětlil.

Ilustrační foto.
Kometa pravděpodobně vidět vůbec nebude, potvrdil astronom Miloš Tichý

Budějovickou hvězdárnu a planetárium ročně navštíví 30 tisíc lidí, letos na konci dubna její statistická data vykazují 10 tisíc návštěvníků. 

Z programu
16. května film pro děti i rodiče Vesmírní parťáci
30. května přednáška Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Co nového na Marsu?

Další programy pro děti i dospělé najdete na webu hvězdárny ZDE

Na všechny akce pro veřejnost vypisuje hvězdárna místa přes online rezervační systém.