Ježíšek chyběl v betlémě pravděpodobně už od pátečního večera. Nikdo z kolemjdoucích si toho ale nevšiml. Nepřítomnost slámové figurky zjistili až samotní pořadatelé píseckého adventu díky náhodě. "Dávali jsme si v pondělí na našem oblíbeném místě, na dohled od betléma, kávu a všimli jsme si, že jeden ze stromů v betlémě je nakloněný. Kolega ho proto šel zkontrolovat a říká mi, že nemáme Ježíška," popsal moment překvapení Jan Němec ze spolku Cohiba Musica s tím, že nechtěl věřit vlastním očím. "V tu chvíli v nás zatrnulo, nešlo o materiální ztrátu představující drátěnou kostru se slámou ale o etický rozměr, že našeho českého Ježíška si někdo dovolí odnést. Opravdu nás to zamrzelo," dodal smutně.

Smutný pohled na betlém bez Ježíška:

close Slaměný Ježíšek zmizel z náruče Panny Marie. info Zdroj: Cohiba Musica zoom_in Slaměný Ježíšek zmizel z náruče Panny Marie.

V okamžiku, kdy se informace o chybějícím Ježíškovi objevila na sociálních sítích, strhla se velká lavina rozhořčených reakcí obyvatel města. Právě rozšíření a sdílení příspěvku pomohlo tomu, že se figurka nakonec vrátila zpět. "Příspěvek se totiž dostal i k těm, kteří Ježíška odnesli. Šlo o hloupou klukovinu. O to více si ceníme toho, že únosci vše přehodnotili, Ježíška vrátili a my jim děkujeme," neskrýval radost Jan Němec.

Náctiletí únosci Ježíška vrátili na místo v pondělí ve večerních hodinách. K betlému ho donesli ve velké nákupní tašce.

Pořadatelé píseckého adventu teď doufají, že už se nic podobného nebude opakovat. Pro jistotu proto raději připevnili Ježíška ze slámy k postavě Panny Marie drátem.

Slaměný betlém u Kamenného mostu je prvním z rodiny píseckých betlémů. Je kompletně ze slámy a nechybí v něm žádná z tradičních figur. Nabízí pohled, který se neomrzí a byl inspirací pro celý projekt instalací betlémů v životní velkosti do historického centra města. V roce 2014 ho pro město vytvořil výtvarník Jiří Jedlička.