Za červenec a srpen ji navštívilo přes 21 tisíc lidí. „Návštěvnost byla poměrně vyrovnaná, to znamená, že nebyly žádné extrémní výkyvy, že jeden den nepraskala Sladovna ve švech a druhý den by tam nebylo možné nikoho potkat. Velmi si takové podpory lidí vážíme. Už před létem jsme se připravovali na to, že by mohlo chodit hodně lidí, takže jsme celou Sladovnu otevřeli. Byla tak přístupná výstava Góóól, Mraveniště, Hnízdo ilustrace, nová odpočívárna, Pilařiště, výstava věnovaná Radku Pilařovi, Malá galerie a také kavárna Balzám. Přes léto se navíc ve Sladovně uskutečnily tři příměstské tábory, které byly úplně plné,“ říká ředitel Sladovny Adam Langer.

Ředitel také vysvětluje, co podle něj stojí za stále zvyšující se oblibou Sladovny: „Doufáme, že dlouhodobá práce na programu a vysoká kvalita. Daří se nám držet laťku vysoko, zároveň nám pomáhá mnoho médií, které o nás informují. Jméno Sladovny se zřejmě rozšiřuje i mezi lidmi. Jsme rádi, že si k nám letos v létě i přes krásné počasí našlo cestu tolik lidí.“

Sladovnu na podzim čeká tradiční uzavření, aby bylo možné připravit nový program. „Nyní jsme se rozhodli úspěšnou výstavu Góóól i celý provoz Sladovny prodloužit ještě o týden. Bude otevřeno do 6. října, pak se na nějakou dobu Sladovna kromě Malé galerie uzavře a začnou velké přípravy na slavnostní znovuotevření, které proběhne 5. listopadu. Mezitím se ale uskuteční dvě konference a několik drobnějších akcí. První konference se bude týkat animačního studia, kde budeme 30. září veřejnosti i lidem z oboru představovat projekt Animation Now!“ vysvětluje Adam Langer.

V půlce října poté proběhnou ateliéry projektu Unprepared hearts podpořeného grantem Kreativní Evropa. Sladovna se na tři dny otevře, aby veřejnosti představila výsledky téměř rok a půl trvající práce. V pátek 18. října se uskuteční konference, kde bude celý projekt představen, a to včetně partnerů rumunského Da'DeCe a milánského dětského muzea MUBA. Až do 20. října pak bude možné ateliéry zažít na vlastní kůži.

„Poté se zavře, a ještě se bude pracovat, instalovat a vymýšlet a 5. listopadu se otevře výstava Za barokem, která k nám přijede z plzeňského DEPA. Následně slavnostně zahájíme divadelní představení, které tak trochu navazuje na úspěšné Děti lví srdce, bude se jmenovat Volní jako ptáci, vzniká se společností TPO a autorka je bývalá ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová. V listopadu otevřeme velkou výstavu papírových modelů Richarda Vyškovského, které dělal dlouhou dobu například pro časopis ABC. Tato výstava bude doplněna o kreativní dílnu,“ doplňuje ředitel.

Od poloviny září ve Sladovně navíc začíná kurz pohybového divadla s názvem KUPODIV, který povede Petra Pešková a na který je stále možné se přihlásit. Velmi zajímavý vypravěčský program přiveze storytellerka z Mexika Gala Cuenta Suenos a literární třešničkou na dortu bude osobní návštěva sladovny Roberta Fulghuma, který bude v rámci křtu jeho nové knihy Opravář osudů 2 provádět komponovaným večerem. Také budeme křtít knihu Petry Hejtmánkové a v Balzám Café poběží hudební program.

Kristýna Barchini