Hlavní autorkou výstavy je výtvarnice a scénografka Kateřina Hadravová, spolutvůrcem je výtvarník a kastelán Valdštejnské lodžie Jiří Vydra a dramaturgem ředitel Sladovny Adam Langer. Na tvorbě jednoho z hlavních letních lákadel se podílí velké množství umělců a řemeslníků. Realizována je Sladovnou Písek a Maringotkou snů.

Výstava navazuje na původní instalaci z roku 2018, která od té doby navštívila několik dalších míst v České republice (např. Žďár nad Sázavou, Roztoky u Prahy či Ostravu). Nyní se i na přání návštěvníků vrací zpět do Písku, jak říká její hlavní autorka Kateřina Hadravová. „Výstava se s každým uvedením vyvíjí a proměňuje. Kromě včelího města vyrobeného téměř kompletně ze dřeva se nyní rozšiřuje velmi výrazně o scénograficky zpracovanou luční čajovnu plnou bylin," uvedla.

Šimon Kasa z Písku rád rybaří. Je to jeho největší koníček.
Charitativní běh ve Vodňanech podpoří Šimona z Písku. Výtěžek půjde na protézu

Podle ředitele Sladovny Adama Langera jde v podstatě o novou výstavu. „Vracíme se více k divadelnímu způsobu práce. Návštěvníka čeká fantazijní příběh, kde je potřeba sehrát důležitou roli při záchraně království včel a království bylin. Návštěvníky, kteří již výstavu zažili dříve, srdečně zveme, protože zážitek bude jiný, a to i díky specifické lektorské práci ve Sladovně,” poznamenal Adam Langer.

Návštěvníci budou moct posedět v luční čajovně, tahat bylinkové karty, listovat v knihách, zažít včelí město, prozkoumat jednotlivá povolání včel nebo objevit stínové divadlo. Výstava Království včel a bylin bude otevřená od 18. května do konce prosince roku 2024. Je určena pro veřejnost i školní skupiny, jak informovala za Sladovnu Zuzana Bártová. „Pro její návštěvu doporučujeme rezervovat vstupenky na webu Sladovny," dodala.