Sladovna Písek má za sebou úspěšnou letní sezonu, a to i navzdory poměrně slunečnému počasí, ve kterém většina rodin volí spíše aktivity u vody. Jak uvedl ředitel organizace Adam Langer, přes léto přišlo do Sladovny téměř 19 tisíc lidí. "Máme velkou radost. Je to o tisícovku dětí a jejich rodičů či prarodičů více než loni,” poznamenal ředitel. Nejúspěšnějším dnem nejen roku 2022, ale i roku předchozího se stal pátek 23. srpna, kdy se do Sladovny vypravilo celkem 713 platících návštěvníků.

Výstavy v písecké galerii hrou letos zabíraly historicky největší plochu, a to díky neobyčejnému projektu Jan A jaK dál, který je koncipovaný jako cesta galerií. "V rámci této výstavy zkoumající život a myšlenky Jana Amose Komenského byly divákům otevřeny i běžně nepřístupné prostory. Putují tak například po vedlejším schodišti nebo nahlédnou do dosud nezrekonstruovaných částí budovy," uvedl Adam Langer s tím, že oficiální výstavní prostory o celkové rozloze 2500 m2 jsou plně obsazené. Po přičtení plochy, kterou zabírá nejnovější dočasná výstava, si tak návštěvníci mohou užít bezmála 3000 m2 prostoru pro hru, objevování a zkoumání světa. Po stopách Jana Amose je možné se vydat až do konce roku 2022.

Slavnostní představení svatého hřebu v Milevsku v úterý 13. září a svatá liturgie s uctěním relikvie.
VIDEO: V Milevsku představili poklad. Veřejnost poprvé uctila svatý hřeb

Nejnavštěvovanějším výstavním projektem se tradičně stalo Mraveniště, které má zároveň největší kapacitu. S koncem léta opouští Sladovnu projekt Zachuchleno, bude však hned na konci září nahrazen Továrnou na Utopii, výstavou inspirovanou díly Karla Čapka, která vznikla v rámci činnosti Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla. Animárium hostilo také dva turnusy příměstských táborů, v rámci kterých vytvořili začínající animátoři za použití různých animačních technik celou řadu krátkých filmů.

Od září nabízí Sladovna opět vzdělávací programy pro školky, základní i střední školy. V plánu je také několik výjezdů – Animárium na cestách se spolu s Barem vůní chystá navštívit například festival Jičín – město pohádky. Koncept Sladovny pak bude prezentován na konferenci v italském Janově a v ázerbajdžánském Baku.