Základní škola v Orlíku nad Vltavou, která letos nemá prvňáčka ani jednoho, jich u zápisu pro následující školní rok očekává pět. „Na naši školu je to hodně a do dalších let to podle počtu dětí ve školce vypadá podobně. Nejhorší období snad máme za sebou," konstatovala ředitelka školy Hana Lívancová.

Zápis se v Orlíku nad Vltavou uskuteční v pátek 24. ledna od 12 hodin v místnosti 1. třídy. Přijdou k němu děti z místní mateřské školy. „Od září děláme pro předškolní děti dvakrát týdně takový program, kde si hrajeme na školu, takže by to pro ně nemělo být nic nového. Jsou už na prostředí školy zvyklé," uvedla ředitelka.

Ve stejný den a navíc v sobotu 25. ledna se koná zápis také v Základní škole Čimelice. I tady čekají nadprůměrný počet dětí. „Vidím to něco přes dvacet dětí, což je na Čimelice dost," zmínil ředitel Josef Pouch. V čimelické mateřince se loni navyšovala kapacita a i tak je plně obsazena, takže i do dalších let to vypadá s počtem dětí pozitivně.

Čimelická škola, která má letos osmnáct prvňáků, má zápis v pátek od 13 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 10 hodin. Bude probíhat klasickým způsobem. „Nechystáme žádné pohádkové postavičky nebo něco podobného," řekl ředitel.

Jako další v pořadí bude mít zápis Základní škola Mikoláše Alše v Miroticích, a to 29. a 30. ledna vždy od 13 do 16.30 hodin. Tady bude zápis pohádkový. „Jako v minulých letech se budeme držet pohádkové tematiky. Na děti bude čekat kašpárek a jiné postavičky," podotkl ředitel školy Pavel Kozák.

Ve škole, kterou letos navštěvuje 21 prvňáčků, očekávají u zápisu opět kolem dvaceti dětí. „Je to, řekl bych, takový průměr. Téměř všechno jsou děti z naší školky plus asi dvě nebo tři přijdou ze školky v Ostrovci," uvedl ředitel.

Poslední ze škol na severu Písecka přivítá nové školáky Základní škola v Mirovicích. Zápis plánuje na pátek 7. února a sobotu 8. února. „Dětí je podle našich průzkumů letos hodně. Čekáme jich tak pětadvacet a většina jde z naší mateřské školy," informoval ředitel školy Zdeněk Jelínek.

V současné době navštěvuje zdejší první třídu osmnáct dětí. „K zápisu máme připravené dárečky pro děti, které vyrobili naši žáci a které jsme nakoupili, a na rodiče čeká menší občerstvení, které vyrobili žáci v kroužku vaření," dodal ředitel školy.

K zápisu do první třídy jdou letos děti narozené od 1. září 2007 do 31. srpna 2008 a děti s odloženou školní docházkou. Rodiče musí k zápisu přinést občanský průkaz a rodný list dítěte.

V příštích dnech přineseme informace o zápisech na píseckých základních školách.