Na Střední odborné škole a středním odborném učilišti (SOŠ a SOU)  v Milevsku mají novou zahradu. Ve středu dopoledne ji slavnostně otevřeli. Zdobí ji tisíc osmdesát devět rostlin, nejvíce jsou zastoupeny rododendrony a azalky.

„Zahrada je pěkná, povedla se," říká studentka prvního ročníku oboru ekonomika podnikání Ilona Klímová. „Předtím tu byly stromy, ze kterých padaly větve," porovnává.

Podle ředitelky školy  Dagmar Švárové se jejich zahrada hodně změnila. „Byly tady staré přerostlé stromy, špatný trávník a  neudržované keře.  Navíc, když byl velký vítr, tak ze stromů padaly větve. Bylo nebezpečí, že někoho zraní," popisuje Dagmar Švárová.

Škola nemocné stromy pokácela, zbylé prořezala a ošetřila. „Zrušili jsme starý dřevěný plot a vysázeli živý plot z tisu," jmenuje další novinku ředitelka.
Školní zahrada zabírá necelou polovinu hektaru. Na její vylepšení získali v Milevsku dotaci. Vysázením rostlin úpravy na  zahradě nekončí. Ještě sem škola chce dodat lavičky a také cedule.

„Buď v době prázdnin, nebo v rámci výuky ekologické výchovy sem umístíme popisky k jednotlivých dřevinám a jejich charakteristiky," předpokládá Dagmar Švárová. Zahrada by tak měla plnit i vzdělávací funkci.

Do budoucna by se studenti školy mohli na zahradě dočkat oddechové zóny.

Jedním z dalších plánu, které chtějí na SOŠ a SOU Milevsko uskutečnit, je vylepšení fasády a také by rádi vyměnili okna.