Středisko vznikne v centru obce přestavbou objektu, který v současné době chátrá. Záměrem investora je především zaučit nové odborníky a ukázat také veřejnosti činnost firmy. "Protože je obrovský nedostatek lidí s technickým vzděláním tak chceme podat ruku všem, kteří alespoň trochu mají zájem. Budou tam 6-ti osé roboty v průmyslovém provedení, ukázka automatizačních jednotek a senzorů nutných pro jejich provoz, včetně kamerových systémů. Seznámení s Industry 4.0 a mnoho dalších věcí nutných pro automatizaci," vysvětluje majitel firmy Zdeněk Kulič. Na své si ale přijde i laická veřejnost. Návštěvníky restaurace totiž budou obsluhovat roboti. Nejen, že jim natočí nápoje, ale dokonce po nich i umyjí sklenice.

Přestože není povinností společnosti o záměru stavby informovat veřejnost, učinila tak už loni na podzim. Vlna nevole se zvedla teprve letos na jaře. Odpůrci stavby argumentují tím, že v jinak klidné obci naroste pohyb lidí i doprava. "Jsou tam úzké a klikaté cesty, auta se tam špatně vyhýbají. Navíc tam bude i hluk, který s tím souvisí. Když tam bude restaurace, oslavy nebo svatby, tak se tam budou točit desítky lidí, což zhorší kvalitu života v obci," objasňuje své důvody Roman Lusk, který v Semicích žije. Podle investora ale nemají pravdu. "V Semicích býval kulturní dům, který nefunguje. Není to z důvodu hluku, ale kvůli tomu, že se prodal nevhodnému zájemci, který ho neprovozuje. Dnes tu není nic podobného," oponuje Zdeněk Kulič.

Jídelny pro seniory otevřou své vnitřní prostory.
Senioři z Písku si budou moci u jídla opět posedět

Písecký zastupitel Marek Anděl zase poukazuje na příliš moderní podobu školicího střediska s penzionem. "Jsem samozřejmě rád, že ten statek chce někdo opravit, ale vadí mi, že se z toho chce udělat taková skleněná moderní architektura, to mi přijde smutné. Charakter stavby by měl zůstat zachován vzhledem k místu, kde se nachází," uvádí. Budova přitom podle podnikatele Zdeňka Kuliče zvenku nezmění charakter ani vzhled. Moderní bude pouze vnitřní dvůr.

Majitel firmy prý nechce žádné spory a případným zájemcům vše rád ochotně vysvětlí. "Chtěl bych, aby hodili zlobu a závist za hlavu a začali uvažovat racionálně bez emocí a urážek. Když se od toho oprostí, tak ať nejprve nastudují trend, kterým se ubírá technika a potom mě navštíví. To proto abychom si měli o čem povídat," uzavírá Zdeněk Kulič.