„Čekáme, že přijde tak kolem patnácti až dvaceti dětí, což je takový průměr," uvedla ředitelka školy Markéta Bajerová s tím, že letos navštěvuje první třídu osmnáct dětí.

Během zápisu bude připraven program i pro sourozence budoucích předškoláků, o který se postarají starší děti záhořské školy. Do první třídy přijdou děti z místní mateřské školy a ze školky z Oslova.

V Klukách mají zápis tento pátek odpoledne. „Očekáváme, že přijde okolo třinácti čtrnácti dětí," odhadovala ředitelka malotřídní školy Marcela Ivanenková. S tímto počtem by v Klukách byli spokojeni. „Boom by měl ustávat, pořád to ale pro nás bude výhodné," dodala ředitelka k počtu dětí ve škole.

V tomto školním roce mají v Klukách třináct prvňáčků a například páťáků osm. V loňském roce z páté třídy odcházeli dva žáci.

Malotřídní Základní škola v Čížové očekává u letošního zápisu kolem deseti dětí. „Je to, řekl bych, lehce nadprůměrný počet. V posledních letech jsme mívali kolem sedmi osmi dětí, až loni to bylo šestnáct. To bylo enormně hodně," zmínil ředitel školy Vlastimil Šálek.

Zápis do první třídy se v Čížové uskuteční v pátek 24. ledna mezi 14. a 18. hodinou. Škola sází na klasický průběh zápisu. „Snažíme se to dětem co nejvíc zpříjemnit, ale nemáme žádnou pohádkovou tematiku nebo něco podobného. Školku máme hned vedle první třídy, takže předškoláci jsou zvyklí na prostředí školy, starší spolužáky i učitele. Zápis by pro ně neměl být ničím stresujícím," doplnil ředitel.

K zápisu do první třídy jdou letos děti narozené od 1. září 2007 do 31. srpna 2008 a děti s odloženou školní docházkou. Rodiče musí k zápisu přinést občanský průkaz a rodný list dítěte.

(lk, klč)