Projekt se netýká jen vyhlídky, ale také nového posezení v její blízkosti nebo obnovy zaniklé cesty z Hradiště a výsadby ovocného sadu. Na akci se pracovalo zhruba dva roky, jak potvrdil místostarosta Písku Josef Soumar, který má dnes participativní rozpočet na starost. „Nejdříve se musel odstranit odpad, který sem lidé nelegálně navozili, potom bylo nutné terén vyrovnat a vymodelovat. Na podzim roku 2021 byly vysazeny ovocné stromy, loni došlo na stavbu pozorovatelny a posezení,“ uvedl místostarosta a dodal: „Lokalita se neskutečně proměnila. Doufám, že se stane cílem výletů nejen obyvatel z Hradiště. Navíc je ukázkou úspěšného projektu podpořeného z participativního rozpočtu.“

Projekt do prvního ročníku participativního rozpočtu předložil Karel Petro. Jeho cílem bylo proměnit prostor skládky zemin za areálem bývalého zemědělského družstva na Hradišti. Všechny práce mělo v režii město a odbor životního prostředí, který spolupracoval s předkladatelem projektu. Do prací se zapojili i dobrovolníci. „S výsadbou stromů pomáhali lidé kolem divadelního spolku Šemík, kteří celý projekt iniciovali. Navíc s námi spolupracují i při péči o ovocný sad,“ uvedl Michal Maňhal z odboru životního prostředí písecké radnice s tím, že v lokalitě bylo vysazeno 71 ovocných stromů, převážně starých odrůd jabloní, hrušní, třešní, ale také slivoní a ořešáků. „Sad byl koncipován také jako genofondová plocha starých ovocných odrůd, proto tu jsou vysazeny poměrně vzácné jabloně, které ve 2. polovině 19. století vyšlechtil významný český ovocnář Josef Eduard Proche,“ doplnil Michal Maňhal. Podél obnovené polní cesty pak byly vysazeny třešně.

Participativní rozpočet si mohli lidé v Písku vyzkoušet poprvé v roce 2020. Letos v dubnu odstartovala už třetí výzva, kam se mohou zájemci se svými nápady hlásit ještě do poloviny června. V současné době je přihlášeno šest projektů. Mezi nimi je Street ArtWall, tedy využití opěrné zdi v Zeyerově ulici k uměleckému vyjádření, pořízení mobilního pódia pro pořadatele kulturních akcí, discgolfový park v Oldřichově, stezka koťátka Mňaučka zaměřená na děti, ferrata na Václavských skalách a dětský kolotoč v Novém Dvoře. Projekty se utkají o tři miliony z městské kasy.