Jihočeští hasiči podle mluvčí Venduly Matějů od soboty 28. ledna evidují už téměř dvě stovky výjezdů. Jenom za pátek do zhruba 16. hodiny vyjížděli ve 38 případech k popadaným stromům. Do jednoho stromu narazil vlak ve Stožci, další spadl na auto v Písku. Ve Strakonicích likvidovali dva do sebe zaklíněné stromy, které ohrožovaly chatu ve Strakonicích. Další se nebezpečně nakláněly nad autem ve Velkých Nepodřicích na Písecku. Také odstraňovali sněhový převis ve Volarech.

A ještě není všemu konec. V pátek večer se očekává na jihu Čech proměnlivá oblačnost, přeháňky, v polohách nad 600 metrů sněhové. Vát bude v noci čerstvý západní, postupně severozápadní vítr rychlosti 6 až 11 m/s s nárazy 20 až 25 m/s, na horách kolem 30 m/s, tedy 110 km v hodině. "Místy se vyskytne intenzivní sněžení, od vyšších poloh sněhové jazyky, na horách i závěje. K večeru se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky," upozorňuje Josef Slavík z budějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. V sobotu ráno je možná tvorba náledí. Během dne by mohl vítr mírně slábnout.

Do rána nám nasněžilo, na silnicích si dejte pozor.
Pozor na mokré silnice, může vás překvapit ledovka. Varování platí do večera

Husté sněžení, které Šumavě zajistilo desítky centimetrů nového sněhu, s sebou podle mluvčího Správy NP Šumava Jana Dvořáka nese i výrazné nebezpečí. "Pod tíhou sněhové pokrývky dochází k vývratům a zlomům stromů, jejich částí, tedy špiček, větví a to na celém území NP a CHKO Šumava. Všichni návštěvníci musejí dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v lesních porostech na turistických a běžeckých trasách, v blízkosti solitérních stromů nebo skupinek stromů na bezlesních plochách, ale také při jízdě autem na komunikacích všech tříd na území NP a CHKO Šumava," upozorňuje. 

Kvůli silnému větru, který postupuje přes distribuční území společnosti E.ON, evidovali v pátek energetici na jihu Čech podle mluvčího společnosti Romana Šperňáka 26 poruch na vedení vysokého napětí. To v podvečer omezovalo dodávky zhruba 12 tisícům odběratelů. "Nejčastějšími důvody poruch jsou pády stromů a větví, které nevydržely nápor větru, do vedení. Na jihu Čech jsme evidovali první poruchy už během odpoledne a aktuálně jich z celkového počtu dodávku omezuje deset poruch zhruba 1900 odběratelům. Nejvíce je jich na Českobudějovicku v okolí Kamenného Újezdu," informoval před 19. hodinou Roman Šperňák.

Po 20. hodině aktuálně doplnil informaci, že energetici na jihu Čech už eviduji pouze 153 odběratelů bez dodávek elektrické energie, a to na Českobudějovicku, Lipensku a Písecku. "Většinou se omezení týkají už jen odlehlejších chatových osad," doplnil.