Po městě – k lékaři, na trhy či na vlak – a místních částí je bude vozit auto SSMM, které si musí objednat minimálně den předem od 7.30 do 10 hodin.

Podle ředitelky SSMM Marie Jarošové nechtějí suplovat taxi. „Jedná se o individuální dopravu seniorů," podotkla s tím, že mají nastavený jízdní řád. Jejich auta budou v případě zájmu jezdit například po Milevsku od pondělí do pátku v 7, 9.30 a ve 14 hodin.

Novinka se rozběhne začátkem dubna. Od té doby si mohou senioři vyzvedávat kupony na bezplatnou přepravu na sociálním odboru městského úřadu. Po jejich vyčerpání budou za jízdu platit třicet korun.


Starosta Ivan Radosta je zvědavý, jak se novinka osvědčí. „Po měsíci až dvou to vyhodnotíme a rozhodneme, jak to bude dál," podotkl.
Ředitelka očekává, že bude o službu zájem. „Uvidíme, jak se nám to podaří zkoordinovat. Může se stát, že auto v danou dobu nebudeme mít k dispozici, ale budeme se snažit vyjít klientům maximálně vstříc," vzkázala. Dodala, že službu budou zajišťovat třemi vozidly. Jedno je maximálně pro čtyři osoby.¨

SSMM nabízejí přepravu seniorům už dlouhodobě, a to za třicet korun za jednu jízdu, což přijde některým seniorům drahé. Zřejmě i proto je jízd průměrně jedna až tři denně. Od dubna by jich mělo být podle předpokladu více. Mění se to, že senioři mají nárok na kupony na bezplatnou jízdu, a také jsou nastavené časy, kdy auta v případě zájmu vyjedou. Doposud se řeší poptávka operativně. Jednou z obyvatelek domu s pečovatelskou službou v ulici 5. května, která si objednává auto SSMM, je paní Marie. „Pokud někdo z rodiny může, doveze mě, když potřebuji na polikliniku nebo masáž. Jinak využívám tohle," řekla loni v září paní Marie, která tehdy nedokázala odhadnout, jaký bude o nový způsob přepravy zájem.

Hlavním důvodem pro vytvoření služby je to, že MHD nepokrývá všechny části města. Díky individuální dopravě se mohou senioři dostat, kam v Milevsku nebo jeho místních částech potřebují.


Cestování autobusem
Tři sta šedesát korun, na takový roční kredit na dopravní kartě mají pro letošek nárok obyvatelé Milevska starší 70 let, kteří jezdí po městě autobusem. Senioři z místních částí mohou využívat stejnou částku na půl roku. Město přispívá na dopravu seniorům každoročně.