V Bernarticích se narodila, žije tu celý život a nyní za svoji práci pro obec v oblasti kultury a spolkového života převzala ocenění. Šestasedmdesátiletá Ludmila Veverková přislíbila, že se do kulturního života bude i nadále zapojovat.

„Pokud bude zdravíčko sloužit a bude v kultuře něco potřeba, tak snad…," říká oceněná Ludmila Veverková, které starosta Pavel Souhrada a místostarosta Jaromír Fuka předali po úterním zasedání zastupitelů pamětní list, kopii obrazu milevského malíře Karla Stehlíka (1912 – 1985) s motivem Bernartic a volnou vstupenku na všechny kulturní akce konané v obci. „Samozřejmě platí i pro akce u nás v Srlíně," gratulovali zástupci srlínského osadního výboru Břetislav Vondrák a Jiří Pinc.

Ludmila Veverková, povoláním učitelka, je na získané ocenění pyšná. „Celý život jsem zasvětila Bernarticím. Narodila jsem se tady, ani nevím, kolik let jsem učila na zdejší základní škole a od doby, co jsem dospěla, jsem stále dělala pro kulturu a pro tělovýchovu," vysvětluje.

Akční, jak se říká, je doposavad. Je například organizátorkou silvestrovského pochodu, které mají v Bernarticích tradici, či připravuje různé výstavy. Loni to byla výstava ke sto letům Sokola v Bernarticích.

Jedním z darů, které Ludmila Veverková v úterý převzala, je i volná vstupenka na kulturní akce pro ni a doprovod. „Pokud mi bude sloužit zdraví, ráda bych ji využívala. Kdo bude chodit se mnou? Manžel bohužel jen občas, možná spíše vnučky, abych je také zacvičila a měl po mně kdo pokračovat," říká Ludmila Veverková, která se kultuře vždy věnovala ve volném čase. Prací pro ni bylo učitelství. „Potom v důchodu jsem na to samozřejmě měla čas," podotýká Ludmila Veverková, kterou, jak sama říká, v podstatě vždycky bavilo všechno. „Kantorskou aprobaci mám matematiku – fyziku, což by zřejmě nikdo nečekal, nebo málokdo, ale učívala jsem i dějepis a možná, že mě tam kultura trochu chytla. Na škole jsem vedla recitační soubor a také jsem se tam podílela na výstavách i na výzdobě," vypráví aktivní seniorka.

Právě ke škole se váže jeden z darů. Obraz, jehož kopii Ludmila Veverková dostala, daroval bernartické škole autor Karel Stehlík. Je na něm místo v Bernarticích, které tu už nenajdeme. „Určitě si ho vystavím," dodává seniorka o obrazu.

Udělení ocenění schválili zastupitelé jednomyslně.