Zavedení sdílených kol ale poznamenalo chladnější a deštivější počasí. „Bylo tam jen kolem třiceti výpůjček denně. Po polovině května se čísla výrazně zvedla a držíme se kolem stovky. Vůbec nejvyšší počet výpůjček byl 150 dne 28. května,“ upřesnil písecký místostarosta Petr Hladík.

Nejvytíženější časy jsou vždy v ranních a večerních hodinách. „Ve všední dny začínají strmě stoupat výpůjčky už od šesté hodiny ranní při přesunech do zaměstnání. Absolutní špička je pak mezi sedmou a osmou hodinou večer, kdy lidé jezdí například za sportem nebo na zahrádky,“ dodal Petr Hladík. O víkendu je vrchol o něco dříve. Nastává už kolem 18 hodiny a poté znovu před 23 hodinou, kdy se lidé vracejí ze svých cest.

Nejvíce výpůjček je registrováno na stanovišti u hlavní pošty, následuje restaurace U Reinerů. Průměrná doba užívání kola je 15 minut. Dodavatelská firma Nextbike ale stále ladí detaily služby. „Připravuje se plán optimalizace. Plánujeme také označit jednotlivá stanoviště, aby bylo na první pohled jasné, že jde o místo, kde kolo můžu odložit,“ poznamenal Petr Hladík. Pokud se stane, že uživatel kolo odstaví jinde, dostane upozorňující zprávu. Za opakované upozornění už hrozí sankce.

Sdílená kola mají jednotný modro-stříbrný design.Sdílená kola mají jednotný modro-stříbrný design.Zdroj: Deník/Jana Urbanová

Půjčení kola na prvních 15 minut je zdarma. Za každých dalších 30 minut uživatel zaplatí 16 korun, maximálně ale 150 Kč za den. V nabídce je i měsíční a roční tarif. Bicykly si lidé ve městě budou moci vypůjčit až do 30 listopadu.