Od začátku března do konce listopadu bude po Písku rozmístěno kolem stovky kol. Provozovatelem služby bude společnost nextbike jako v minulých letech. Vyhrála výběrové řízení, a to nejen na letošní rok. Poprvé bude smlouva na dobu neurčitou.

Novinkou pro letošní sezonu bude patnáct elektrokol s vyměnitelnou baterií a dojezdem padesát kilometrů. Jak uvedl místostarosta Písku Josef Soumar, provozovatel se bude starat o průběžné dobíjení, aby se nestalo, že bude služba nedostupná. „Elektrokoloběžky ve městě nechceme, ale o elektrokola by mohl být mezi lidmi zájem,“ poznamenal místostarosta s tím, že obliba klasických sdílených kol rok od roku roste.

Sdílená kola v Písku.
Do píseckých ulic se od března vrátí sdílená kola. Město za ně zaplatí milion

Písečtí mimo jiné pro letošek zpřísnili případné sankce za nedodržování pravidel. Provozovatel by platil nemalou pokutu například za nedostupnost služby, ale také bude muset zodpovědně vymáhat pokuty po neukázněných uživatelích. Problémem bylo v minulosti především špatné vracení kol. „Někteří uživatelé odstavovali kola na nejrůznějších místech, za což jim i dříve hrozila sankce. Rozdíl je v tom, že nyní budeme mít větší bič na společnost, aby pokuty striktně vymáhala,“ zmínil Josef Soumar.

Písek za provozování sdílených kol ročně zaplatí téměř 1,7 milionu korun bez daně. Provozovatel kromě samotných kol zajistí i jejich servis, pravidelnou optimalizaci jejich počtu na jednotlivých stanovištích a také dodání a správu řídící softwarové aplikace celého systému. Díky tomu, že ve výběrovém řízení zvítězila firma, která sdílená kola v Písku předchozí tři roky provozovala, nebude třeba, aby si již registrovaní uživatelé stahovali novou mobilní aplikaci potřebnou k využívání služby.

Zájem o sdílená kola v Písku roste. Nejvíc se kola půjčují u Kamenného mostu.
Zájem o sdílená kola v Písku roste. Nejvíc se kola půjčují u Kamenného mostu

Sílená kola si město vyzkoušelo poprvé v roce 2019. V roce 2021 se bicykly do ulic vrátily. Loni bylo registrováno téměř 6000 uživatelů, kteří na kolech najeli přes 64 tisíc kilometrů. Z celkových 72 zřízených stanic ve městě lidé nejvíce využívali tu u Kamenného mostu. Druhá nejpopulárnější byla stanice u plaveckého bazénu a třetí pak stanice u nákupního centra Galerie. Průměrná cesta byla dlouhá 1,4 kilometru.

Kolik to stojí?

Zapůjčení jízdního kola na prvních 15 minut bude stejně jako v předchozích letech zdarma, za každých dalších minimálně 30 minut uživatel zaplatí maximálně 20 Kč. Půjčení elektrokol bude zpoplatněno už od první čtvrthodiny, za kterou lidé zaplatí 20 korun, každá další půl hodina jízdy je bude stát maximálně 40 korun.